Achmatowa czyli Kobieta

6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7163-252-5
poezja, dzieło, sztuka
Edyta

Kim była Achmatowa? Poetką miłosnego zapamiętania i zadumy, pejzażem mglistego miasta Newy, okrutnej i nieszczęśliwej ojczyzny? Szukałam tych odpowiedzi w Petersburgu, Moskwie, Odessie, Paryżu, Kijowie, tam gdzie żyła Achmatowa, nie rozstając się z jej wierszami, wpatrując się w jej fotografie i portrety. Bo z pewnością nie tylko jej poezja, ona sama również była dziełem sztuki.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

UWAGA!! Z okazji umieszczenia na LC 750 opinii, postanowiłem parę "odświeżyć", publikowanych w czasie, gdy nie miałem tylu znajomych i obserwujących, a dotyczących niewątpliwie wartościowych książek. I tak zaczynam od świetnej biografii Achmatowej, dzięki której uzupełniłem swój esej poświęcony poetce i całej grupie akmeistów (wgwg1943.blogspot.com)
Książka jest wspaniała i ją gorąco polecam, ale ja ograniczam się do ciekawostek o Achmatowej, które umożliwiły mnie uzupełnienie mojego eseju. Pierwotną wersję opinii pozostawiam bez zmian.

A więc przeczytałem Anny PIŃKOWSKIEJ „ACHMATOWA CZYLI KOBIETA” /Wyd. Twój Styl, Wwa, 2003/. Dobre, poetycko napisane, polecam. Ino tytuł bym zmienił na „... femme fatale”. Mimo konwencji poetyckiej, przez to niefrasobliwej, parę informacji uzyskałem. W tekście zasadniczym obiecałem wyjaśnić kwestię nazwiska. Otóż, tatuś - Gorienko nie pochwalał poczynań ekstrawaganckiej i ...

Zuzanna | 2015-04-02
Na półkach: Rosja, 2015, Przeczytane