Alabama song

Tłumaczenie: Wojciech Gilewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza światowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
6 (43 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Alabama song
978-83-07-03204-7
Zelda Fitzgerald
Aleksandra

Zelda Fitzgerald była kobietą intrygującą. Do końca życia zafascynowany był nią jej mąż Francis Scott Fitzgerald, autor Piękności Południa i wielu innych utworów, których bohaterki były zainspirowane jej osobowością. Gilles Leroy również uległ fascynacji Zeldą. Z wielką wrażliwością nakreślił w powieści Alabama Song portret kobiety, która żyła w cieniu coraz bardziej sławnego męża pisarza....

Gilles Leroy również uległ fascynacji Zeldą. Z wielką wrażliwością nakreślił w powieści Alabama Song portret kobiety, która żyła w cieniu coraz bardziej sławnego męża pisarza. Sugestywnie ukazał walkę Zeldy o należne jej miejsce w tym nierównym związku. Łącząc elementy biografii i fikcji literackiej, Gilles Leroy stworzył swoją wielką „powieść amerykańską” z intrygującą bohaterką.

Książka Alabama Song otrzymała w 2007 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik 2009

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

Weronika | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Dziwna to książka, traktująca o czasach tak wspaniałych, tak obszernych i tak emocjonujących, że materiału nie zabrakło na kilkadziesiąt podobnych. Dziwna, bo zawierająca jedynie dwieście stron zapisanych czarnymi słowami. Zamiast wykorzystać wszelkie możliwości, umiejętnie rozwinąć temat, poprowadzić czytelnika w te czasy, te miejsca, gdzie właśnie chciałby się przenieść, jakby bojąc się, że zabierze zbyt dużo przestrzeni, wszystko co chce przekazać, zamieszcza na tak małej przestrzeni.

Lecz proszę, nie śmiejcie się, że książka o Zeldzie, tej Zeldzie, inspiracji Fitzgeralda, choć materiału było tak wiele, jest tak krótka. W tym szaleństwie jest metoda, jak mówi klasyk.
"Alabama Song" to powieść w formie pamiętnika, co jest kluczem do sukcesu. Pamiętnik owy jest chaotyczny, rozkrzyczany i ułożony niechronologicznie. Lata klęski przeplatają się z młodością, rozkwitem. A pośród tych lat, między zapiskami, które wydają nam się nie drukowane na dobrej jakości papierze, a zapisywane...

artdeco92 | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Tę książkę najlepiej przeczytać dwa razy. Dopiero przy końcu bowiem rozumie się całe spektrum osobowości Zeldy, cały tragizm jej postaci, jej pułapkę, jej szaleństwo. Autor językowo skonstruował rozwój postaci, zmiany w niej zachodzące, zmiany w świecie, który usiłowała złapać i zrozumieć.
Minus: tragizm uczucia do lotnika - trochę naciągany fabularnie.

Barbara | 2016-07-06
klaud | 2015-05-20
Agatonu | 2015-03-30
skinnylove | 2015-02-18
15 wielkich francuskich powieści

14 lipca we Francji przypada święto narodowe – obchodzone jest w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Z tej okazji dziś proponujemy Wam zestawienie najlepszych współczesnych książek francuskich autorów. Vive la révolution! Vive la littérature!