Sunset Park

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Sunset Park
978-83-240-2252-6
Nelyt

Pulsujący emocjami świat Nowego Jorku Miles musiał zniknąć bez słowa i zerwać wszelkie kontakty z rodziną. Pilar, młoda i zmysłowa Kubanka, marzy o tym, by opuścić dom rodzinny i żyć w zgodzie z własnymi uczuciami. Przypadkowe spotkanie w parku łączy ich dwa zupełnie odrębne światy. Rodzi się namiętność, pożądanie i miłość, którą muszą utrzymywać w tajemnicy, aż Pilar stanie się pełnoletnia....

Pulsujący emocjami świat Nowego Jorku

Miles musiał zniknąć bez słowa i zerwać wszelkie kontakty z rodziną. Pilar, młoda i zmysłowa Kubanka, marzy o tym, by opuścić dom rodzinny i żyć w zgodzie z własnymi uczuciami. Przypadkowe spotkanie w parku łączy ich dwa zupełnie odrębne światy. Rodzi się namiętność, pożądanie i miłość, którą muszą utrzymywać w tajemnicy, aż Pilar stanie się pełnoletnia. Szantaż jej siostry zmusza Milesa do ponownej ucieczki. Jego domem staje się squat niedaleko brooklyńskiego Sunset Park i jego ekscentryczni mieszkańcy - niepokorny Bing, dręczona erotycznymi wizjami Ellen i niespełniona pisarka Alice.

Auster odkrywa przed nami tajemnice miasta, które nigdy nie śpi, oraz tajemnice ludzi, którzy na własny sposób szukają swojego miejsca, miłości i szczęścia.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

romeo | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Znakomita jest ta ostatnia powieść Paula Austera i miejmy nadzieję, że amerykański pisarz będąc w takiej formie stworzy jeszcze niejedno dzieło.
"Sunset Park" to książka inna niż wcześniejsze dzieła autora "Niewidzialnego", a jednocześnie zawierająca typowe cechy jego imponującego stylu.
Powieść wciąga czytelnika kapitalną konstrukcją fabuły, w której splatają się losy kilku osób wspólnie podejmujących życie squatersów. To nowy temat u Austera i nowy sposób budowania narracji.Autor potrafi jednak tak opisywać codzienność by czynić ją niebanalną i niesłychanie zajmującą. Jakby trochę mniej austerowskiej teorii Przypadku(i słusznie, przecież wyłożył już ją w poprzednich powieściach), a trochę więcej przypadków żywych i życia wziętych, które autor potrafi zmieniać w literackie złoto. Zdumiewające jak długo Austerowi udaje się zachować świeżość. Z czystym sumieniem daję 10 gwiazdek - kolejne arcydzieło amerykańskiego pisarza.

| 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 czerwca 2014

"Sunset Park" to szczególne miejsce w Nowym Jorku.Miejsce opuszczone,zdewastowane,ale będące dla kilku osób wybawieniem.Te osoby to bohaterowie książki,którzy stają sobie na drodze i przez jakiś czas razem zamieszkują w tym domu.Główny wątek krąży wokół charyzmatycznego Milesa,jego przeszłości,wyborów,które determinują drogę życiową,ale właściwie ta droga to wypadkowa postępowania w przeszłości jego rodziców - nie zawsze można się uwolnić od przeszłości.Miles próbuje poradzić sobie ze swoimi demonami,wygrać walkę ze słabościami i te zmagania są podstawowym tematem książki.

Pojęcia nie mam,na czym polega fenomen Austera,ale potrafi w sposób bardzo zajmujący przedstawić prawie banalną historię jakich wiele,a jednak czyta się z zapartym tchem...

EwaWu | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Perfekcyjna narracja, niebanalna perspektywa opisu rzeczywistości, którą niewyrafinowany obserwator mógłby określić po prostu jako szarą - Auster jednak czyni z niej barwną opowieść, doskonale oddającą intensywność "zwykłego" życia, jego zanurzenie w rozmaitych sensach, relacjach i doznaniach.
To moja pierwsza książka Austera, więc oceniając bez rzetelnego porównania, lecz jedynie wrażeniowo, gorąco ją polecam i już krążę wokół kolejnych... :)

Anna | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

To pierwsze moje spotkanie z twórczością Paula Austera i przyznam, że powieść "Sunset Park" bardzo mnie urzekła swoim specyficznym klimatem. Mimo, że akcja rozgrywa się w roku 2008 i początkiem 2009, w targanej kryzysem Ameryce, to styl powieści, język i specyficzna atmosfera, przebijająca z jej kart, powodowały, że czułam się tak, jakbym znalazła się na początku XX wieku.

Bohaterem książki jest 28-letni Miles Heller, który przed ośmiu laty nagle opuścił rodzinny dom. Była to praktycznie ucieczka przed samym sobą, przed poczuciem winy za śmierć przyrodniego brata, z czym Miles nie potrafił się uporać. Na Florydzie poznał młodziutką niepełnoletnią Pilar, w której zakochał się bez pamięci, jednak na skutek pewnych zdarzeń, znowu musiał uciekać.
Wrócił do Nowego Jorku i tu zamieszkał z trójką przyjaciół w dzielnicy Sunset Park, w rozpadającym się, opuszczonym domu. Wszyscy jego lokatorzy są mniej lub bardziej nieszczęśliwi, zagubieni, dotknięci przez los lub bolesne doświadczenia,...

irka | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 października 2016

To pierwsze moje spotkanie z prozą Paula Austera i jestem pod wrażeniem siły przekazu słownego. Autor potrafił w kilku zdaniach zobrazować różne emocje, które targały bohaterami książki. To, przede wszystkim, powieść o młodzieży i trudnych życiowych wyborach. W sumie, nic nadzwyczajnego ani oryginalnego, ale czytało się rewelacyjnie. Jedyny zgrzyt, to informacje o baseballu - trochę mnie przynudzały.
Moim skromnym zdaniem, jest to literatura wysokich lotów.

książek: 1991
Wojciech Gołębiewski | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Na okładce cytat: „Paul Auster is defnitely a genius” - Haruki Murakami.

A ja jestem zafascynowany dwoma geniuszami: AUSTEREM I MURAKAMI, z tym, że ten drugi już promocji nie potrzebuje, podczas, gdy pierwszy wciąż jeszcze nie zdobył takiej popularności, na jaką zasługuje. Ma wprawdzie 25 pozycji na „lubimy czytać”, lecz, poza „The New York Trilogy”, pozostałe książki są niedocenione, a szczególnie ulubiona przeze mnie historia Mr. Bones’a /GNATA/ pt „TIMBUKTU”.

Zgodnie z moimi oczekiwaniami lektura kolejnej książki Austera pt „Sunset Park” była wielką przyjemnością, która skończyła się, wraz z ostatnią stroną, o trzeciej rano, bo nie potrafiłem się od niej oderwać.

Powieść, z jednej strony opowiada o stosunkowo młodych ludziach, którzy zawierają „a silent pact of some sort, a mutual understanding that allows them to share their loneliness and frustrations”...

vandenesse | 2012-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Ciekawa historia, ciekawe postacie i w końcu świetna narracja.
Dla mnie najciekawszym "przesłaniem" tej opowieści jest opis stanu człowieka - zdolności do życia w teraźniejszości, do ograniczenia się do tu i teraz. By nie mieć żadnych planów, czyli nie mieć tęsknot i nadziei, być zadowolonym z tego, co niesie los, by przyjmować, co wydziela ci świat od jednego wschodu słońca do drugiego - "aby tak właśnie żyć, musisz chcieć bardzo mało, tak mało, jak jest to w ludzkiej mocy". Filozofię tą główny bohater opanował do perfekcji - ale jak to zwykle w życiu bywa - w końcu trzeba przystanąć i przestać uciekać. Spojrzeć w oczy swojej przeszłości, rodzinie, popełnionym błędom i po prostu stawić czoło życiu. A co z tego wyjdzie? Czasami brak happy endu jest jedynym właściwym zakończeniem.

skiatos | 2012-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, tak duże, że postanowiłem przelać to na "papier". Mam nadzieję, że nie odbiorę nikomu apetytu na czytanie. Mogę Was uspokoić, nie zamierzam opowiadać treści książki, no i nie jest to recenzja :)

Kłębowisko myśli. Chyba dlatego, że Sunset Park to książka wielopłaszczyznowa. Naturalnie, wszystkie sprowadzają się do jednej - do opowieści o ludziach na zakręcie swojego życia. A zakręty, niczym na górskiej drodze, są co i rusz. I tak, jedne pokonujesz swobodniej, inne zmuszają żeby zwolnić, ale są i takie, które trudno pokonać - niektórzy wręcz marnie kończą. I choć głównym bohaterem jest niejaki Miles Heller, to tak naprawdę książka ma wielu równoważnych bohaterów. Za to odpowiada swoista, kapitalna i błyskotliwa zarazem narracja prowadzona przez Austera.

Tłem całości jest recesja. Auster - jak mówi - planował napisać książkę o człowieku zmagającym sie z kryzysem świata zewnętrznego. Napisał o grupie ludzi zmagających się z recesją...

edit3008 | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 lipca 2014

Swietnie się czyta, niby "zwykła" historia ale jak napisana ! Jestem mile zaskoczona bo do powieści współczesnych podchodzę z dystansem. Ale już będę "polować" na następne powieści tego autora ! Gorąco polecam, warto przeczytać !

Alkestis | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 07 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ani okładka, ani pochlebne opinie o "Sunset Park" nie zapowiadały, że książka zrobi na mnie tak ogromne wrażenie. Opis na okładce sugerował raczej, iż będzie to napisana lekkim piórem opowieść o dwojgu ludzi, zmagających się z problemami, których można doszukać się w każdym związku, opowieść o Nowym Jorku - mieście, które nigdy nie śpi.

Tymczasem nic bardziej błędnego. Nowy Jork stanowi tło, spoiwo - gdzie krzyżują się drogi bohaterów - czwórki zamieszkującej zapomniany dom na Sunset Park. Już pierwsze przerzucone strony uświadomiły mi, że okładka i opinie nie wspominają o tym co uderzyło mnie w "Sunset Park" najbardziej - o rozpaczy, która towarzyszy ludziom, zmuszonym do opuszczenia swoich domów, o poczuciu winy - które wprost "wyrzuca" jednego z bohaterów poza obręb jego dawnego życia, o trudnych decyzjach, które nieodwracalnie zmieniły losy nie tylko samych bohaterów, ale wszystkich im bliskich.

To opowieść o skomplikowanych relacjach, rozstaniach i trudnych powrotach - do...