Zupa Franza Kafki. Historia literatury światowej w 14 przepisach kulinarnych

Okładka książki Zupa Franza Kafki. Historia literatury światowej w 14 przepisach kulinarnych Crick Mark
Crick Mark Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Kafka's soup
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01
Anna Bańkowska
sztuka kulinarna przepisy kulinarne parodia literatura angielska literatura XXI wieku parodia angielska

Lektura tej małej książeczki to prawdziwa uczta. Dla ducha - pieszczonego inteligentnymi i zabawnymi pastiszami stylu i języka kilkanaściorga z wielkich twórców literatury; dla umysłu - rozpoznającego owo naśladownictwo i udawanie; a wreszcie dla samego ciała, które, stymulowane smakowitymi opisami kulinarnymi, tu i ówdzie dokręca śrubkę, przyśpiesza wytwarzanie enzymów trawiennych i już gotowe zasiąść przy stole z widelcem w jednej, a nożem w drugiej ręce, domagając się praktycznego kontaktu z opisywanymi daniami.

Dla mnie już początek książeczki był mocnym uderzeniem - przepis na uwielbianą przeze mnie jagnięcinę, którą na swój męski, cyniczny i idealistyczny sposób serwuje sam Raymond Chandler. Potem było zabawnie i sympatycznie, ale prawdziwą namiętność i płomień rozbudziła we mnie str. 34. Proszę państwa, receptura na coq au vin! I pierwsze jej zdanie: "Ojciec Antonio del Sacrament del Altar Castaneda siedział w ogrodzie i obserwował gasnący dzień". Zatem nie dość, że takie wspaniałości, to jeszcze jeden z moich ukochanych pisarzy, Gabriel García Márquez! Jestem miłośniczką i dobrej literatury, i dobrego jedzenia, więc autor, Mark Crick, kupił mnie w całości.

Dodatkową atrakcją są ilustracje autora, każda w innej stylistyce, dopasowanej do imitowanego twórcy. I tak np. J.L. Borges dostał obraz surrealistyczny, Steinbeck - ilustrację naturalistyczną ale nie pozbawioną poezji, a Chaucer - średniowieczny witraż (z przezabawnym i odbierającym mu nieco dostojeństwa motywem kuchennym).

"Zupa Franza Kafki" chce być czytana. "Zupa Franza Kafki" chce być wypróbowana i zjedzona. W dodatku wszystkie potrawy z tego literackiego menu można pochłonąć bez przerwy, jedną po drugiej, i nie grozi to ani przejedzeniem, ani nadwagą. A po lekturze... Fartuszki na brzuszki, noże w dłoń, marsz do kuchni i do dzieła!

Smakowita literacko i kulinarnie "Historia literatury światowej w 14 przepisach kulinarnych". I nie dość, że genialnie napisana przez Marka Crick'a to jeszcze przez niego świetnie zilustrowana (polecam szczególnie fotografię na stronie 59 - czy widzicie na niej potencjalni czytelnicy, więcej niż jajka zbicie?).

Nie chcę powtarzać tego co napisali inni na temat tej książki, dlatego polecam bardzo trafną opinię mojej LC-znajomej, czytankianki: http://czytankianki.blogspot.com/2012/01/od-kuchni.html Ze swojej strony pragną podkreślić jeszcze jeden walor tego małego cacka: tłumaczenie, dokonane przez Annę Bańkowską. Dla mnie majstersztyk. Polecam z czystym sumieniem "Zupę Franza Kafki" i... smacznego!

Nie chcę powtarzać tego co napisali inni na temat tej...

Dobry literacki żart. Dla miłośników kulinariów i nie tylko. ;)

Dobry literacki żart. Dla miłośników kulinariów i nie tylko. ;)

Pełna smaczków i wariacji na temat stylów pisarzy takich jak R.Chandler, J.Austen czy Kafka właśnie. Majstersztyk w formie i treści.

urocza :)

urocza :)

Smakowicie genialna!

Smakowicie genialna!

Istny majsersztyk. Książka kucharska o niespodziewanym wymiarze literackim! Wszystkim którzy lubią kuchnię i dobrą literaturę z różnych półek.

• Kulinaria
  • Książki od kuchni