Zupa Franza Kafki. Historia literatury światowej w 14 przepisach kulinarnych

Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Kafka's soup

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jakby wyglądał obiad z Franzem Kafką, Jane Austen czy Raymondem Chandlerem, macie teraz szansę zaspokoić waszą ciekawość. Literacki brzuchomówca Mark Crick przedstawia 14 przepisów kulinarnych głosami słynnych pisarzy od Homera po Irvine'a Welsha. Książeczka ta zachwyci wszystkich miłośników dobrej kuchni i literatury; finezyjne pastisze tak was w kuchni...

Książeczka ta zachwyci wszystkich miłośników dobrej kuchni i literatury; finezyjne pastisze tak was w kuchni rozbawią, że nie będziecie potrzebowali już żadnych gości.

Meowth | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Lektura tej małej książeczki to prawdziwa uczta. Dla ducha - pieszczonego inteligentnymi i zabawnymi pastiszami stylu i języka kilkanaściorga z wielkich twórców literatury; dla umysłu - rozpoznającego owo naśladownictwo i udawanie; a wreszcie dla samego ciała, które, stymulowane smakowitymi opisami kulinarnymi, tu i ówdzie dokręca śrubkę, przyśpiesza wytwarzanie enzymów trawiennych i już gotowe zasiąść przy stole z widelcem w jednej, a nożem w drugiej ręce, domagając się praktycznego kontaktu z opisywanymi daniami.

Dla mnie już początek książeczki był mocnym uderzeniem - przepis na uwielbianą przeze mnie jagnięcinę, którą na swój męski, cyniczny i idealistyczny sposób serwuje sam Raymond Chandler. Potem było zabawnie i sympatycznie, ale prawdziwą namiętność i płomień rozbudziła we mnie str. 34. Proszę państwa, receptura na coq au vin! I pierwsze jej zdanie: "Ojciec Antonio del Sacrament del Altar Castaneda siedział w ogrodzie i obserwował gasnący dzień". Zatem nie dość, że...

Kaliber48 | 2016-01-18

Smakowita literacko i kulinarnie "Historia literatury światowej w 14 przepisach kulinarnych". I nie dość, że genialnie napisana przez Marka Crick'a to jeszcze przez niego świetnie zilustrowana (polecam szczególnie fotografię na stronie 59 - czy widzicie na niej potencjalni czytelnicy, więcej niż jajka zbicie?).

Nie chcę powtarzać tego co napisali inni na temat tej książki, dlatego polecam bardzo trafną opinię mojej LC-znajomej, czytankianki: http://czytankianki.blogspot.com/2012/01/od-kuchni.html Ze swojej strony pragną podkreślić jeszcze jeden walor tego małego cacka: tłumaczenie, dokonane przez Annę Bańkowską. Dla mnie majstersztyk. Polecam z czystym sumieniem "Zupę Franza Kafki" i... smacznego!

srebrnanatalia | 2015-05-20
Przeczytana: 2008 rok

Pełna smaczków i wariacji na temat stylów pisarzy takich jak R.Chandler, J.Austen czy Kafka właśnie. Majstersztyk w formie i treści.

Ela | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Istny majsersztyk. Książka kucharska o niespodziewanym wymiarze literackim! Wszystkim którzy lubią kuchnię i dobrą literaturę z różnych półek.

Stella Murano | 2015-10-23

Dobry literacki żart. Dla miłośników kulinariów i nie tylko. ;)

czytankianki | 2012-01-09

kalamburka | 2016-02-10
Ali | 2016-02-06
Przeczytana: 24 sierpnia 2017
Degustując słowa

Tom zawiera ponad 180 haseł ułożonych alfabetycznie (od „ananasa” po „żurek”), związanych z jedzeniem i jego przyrządzaniem (potrawy, naczynia, produkty spożywcze, przyprawy i czynności kuchenne). Smakowita ta lektura pozwala nam nie tylko poznać źródło wielu słów, uświadomić sobie wpływ pożywienia na kulturę, ale również powiązać je z odpowiednimi okresami w historii Polski.