Martha Quest

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Cykl: Dzieci przemocy (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Martha Quest

Historia młodej kobiety osadzona w latach 30. w Afryce Południowej. Opowieść o rebelii, wewnętrznym buncie. Pierwsza z pięciu książek z cyklu Dzieci Przemocy, połączonych postacią bohaterki Marthy Quest. Nastoletnia Martha dorasta w brytyjskiej Rodezji. Niepokorna, wrażliwa, obdarzona zmysłem obserwacji patrzy krytycznie na swoich rodziców i otoczenie. Usiłuje znaleźć swoje miejsce w życiu....

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Jolanta | 2016-01-31
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Martha Quest - 16-sto letnia Angielka mieszkająca z rodzicami na farmie w brytyjskiej kolonii w Afryce, w latach 30- tych. Jest typową nastolatką mającą własne zdanie i poglądy. Przeciwstawia się rodzicom, a zwłaszcza matce; w każdej sytuacji wyraża niezadowolenie i bunt. Jest przy tym pełna sprzeczności. Dużo jednak czyta.
Wg niej są dwa sposoby czytania: " jeden pogłębia i intensyfikuje to, czego człowiek jest świadom; a drugi dostarcza mu nowych informacji, podsuwa nowe poglądy, które można wpleść w życie".
Niestety, wg mnie, Martha nie kieruje się już tymi zasadami po wyprowadzce w wieku 18 lat z domu rodziców (wbrew ich woli) do miasta. Rozpoczyna pracę w Kancelarii Prawnej, chce zostać sekretarką. Zawiera liczne znajomości z młodymi Anglikami. Narastający problem rasizmu i nietolerancji w tej grupie jest niezauważalny. Martha chce się podobać. Z jednej strony ma ambicje, aby się dokształcać, z drugiej jednak, imponuje jej beztroskie życie, nowe towarzystwo, adorowanie ze...

Monika | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Gwiazdki za język, jakim książka jest napisana - zdecydowanie na miarę Noblistki.
Niestety, sama historia jest zwyczajnie nudna, a główna bohaterka wybitnie działała mi na nerwy swoją arogancją i "puszeniem się".

książek: 1991

Nawet, jakby Doris Lessing nie otrzymała tego Nobla z literatury, to i tak chciałabym zapoznać się z jej twórczością - krótki zarys życiorysu tej pisarki, pojawiający się w 'Czarnym mleku' tak mnie zaintrygował, że na widok 'Marthy Quest' nie musiałam długo się zastanawiać, czy wypożyczyć.
Prawda, tytułowa bohaterka potrafi wkurzyć czytelnika swoim poczuciem wyższości i kompletnym niezdecydowaniem w kwestii przyszłości, ale ja ją od razu polubiłam. Przecież mało kto w wieku osiemnastu lat ma od razu w głowie ustaloną drogę życiową. I ten bunt Marthy, trochę feministyczny, ale z wiadomym końcem. Rozczarowało mnie to trochę...
Są te dłużyzny w fabule, ale styl Lessing rekompensował mi wszystko. Czytałam powoli, aby mi jak najwięcej pozostało do poznania.
Ciekawyzabieg 'Marthy Quest' polega na tym, że bez względu na miejsce i ludzi, niektóre zachowania pozostaną takie same...
A ja teraz szukam 'Odpowiedniego małżeństwa'.

justi | 2013-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Początkowo sądziłam, że chodzi o "poszukiwania" - "Quest". I chyba rzeczywiście tak można powiedzieć, Martha poszukuje definicji siebie, definicji świata, małżeństwa, życia. Dojrzewanie to trudny okres, czas buntu i zabawy, stawania się dorosłym i uczenia się odpowiedzialności, ale jeszcze nieporadnie.
W miesiącach poprzedzających wybuch II wojny młodzież Afryce Południowej żyje równie beztrosko, co młodzież europejska, ale już się pojawia cień wojny.
Ciekawa jestem dalszych losów bohaterki.

Anka | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Portret młodej kobiety osadzony w latach 30. w Afryce Południowej. Opowieść o rebelii, wewnętrznym buncie.Pierwsza z pięciu książek z cyklu Dzieci Przemocy, połączonych postacią bohaterki – Marthy Quest. Nastoletnia Martha dorasta w brytyjskiej Rodezji. Niepokorna, wrażliwa, obdarzona zmysłem obserwacji patrzy krytycznie na swoich rodziców i otoczenie. Usiłuje znaleźć swoje miejsce w życiu. Chce się podobać, chce kochać i być kochana. Chce wyzwolić się z ram konwenansów i niekończących się powinności. Jej bunt jest skazany na niepowodzenie. Nawet ucieczka z prowincji nie oznacza dla niej wyzwolenia. Pracując jako sekretarka w kancelarii prawnej odkrywa, że wciąż obraca się w świecie obcych sobie ludzi, których nie potrafi zrozumieć, że pod pozorami przyjaźni i deklaracjami uczuć kryją się rasizm i nietolerancja. Tyle opisu z okładki.
Ten opis przekonał mnie do sięgnięcia po tę książkę. Zapowiadało się ciekawie, wielowątkowo i barwnie, czyli tak jak lubię. I na tym niestety się...

moi | 2014-06-14

Pierwsza część pięciotomowej sagi o życiu kobiety wychowanej w brytyjskiej kolonii. Kolejne tomy nie mają już tej siły rażenia, ale przez pierwszą część sagi nieustannie sekundowałam Marcie w jej próbach uzyskania niezależności i zdobycia samodzielności. Lewicująca Martha, obracająca się w środowisku młodych rewolucjonistów, próbuje uwolnić się spod rodzicielskiej kurateli poprzez samodzielnie zaaranżowane małżeństwo. Czy to będzie dobry wybór? - na to pytanie przynoszą odpowiedź kolejne części sagi. Ale -w moim odczuciu- tylko pierwsza część jest tak zmysłowo napisana i wręcz promieniuje buntem i młodością, jak jej bohaterka. Zmysłowość, bunt i młodość powoli ustępują zmęczeniu i rozczarowaniu w kolejnych częściach. Emocje zapewnione!

Książkę czyta się dość dobrze. Narracja prowadzona jest dość wolno, lecz dzięki temu lepiej możemy poznać klimat brytyjskiej kolonii. Właśnie te realia przedwojennej brytyjskiej kolonii w Afryce wydaja się być w książce najciekawsze. Doris Lessing bardzo szczegółowo i wyraziście ukazuje relacje łączące przebywających w kolonii Anglików z innymi jej mieszkańcami: Afrykanerami (Burami), Żydami i oczywiście Murzynami. Pokazuje wszelkie przejawy nietolerancji i rasizmu, ukryte pod płaszczykiem ogłady towarzyskiej. Ukazuje też środowisko "złotej młodzieży" spędzającej czas na zabawie, pijaństwie. Młodzieży traktującej z góry każdego, kto choć trochę odbiega od nich i od ich wyobrażeń. Młodzieży, która nie ma szacunku ani dla niżej od siebie postawionych, ani nawet dla szanowanych obywateli kolonii. Młodzieży, która dla dobrej zabawy jest w stanie poświecić godność drugiego człowieka.
Pomiędzy wierszami możemy także wyszukać garść wiadomości na temat nastrojów panujących w kolonii w...

Salma | 2012-11-10

Czytając tę książkę wciąż się zastanawiałam, czy Doris Lessing lubi bohaterkę, którą stworzyła? Czy miała w zamiarze w czytelniku wzbudzić ambiwalentne uczucia w stosunku do tej dziewczyny? Dla mnie bowiem Martha jest okrutnie mdła, niby wie, czego chce, ale nie potrafi tego wyrazić, a tym bardziej - osiągnąć. Posiada swoje ideały, ale potrafi je porzucić na rzecz konformistycznej "poprawności politycznej". Przez nią książka nieco się ciągnie, ale jak zwykle piękny styl autorki w zupełności to wynagradza. Dopiero pod koniec "Marthy Q." zachciało mi się czytać dalej. Jednak chociaż "Odpowiednie małżeństwo" stoi na półce, postanowiłam sobie tę historię nieco dawkować, właśnie z uwagi na nieprzyjemną w odbiorze Marthę.

Kinqa | 2010-11-18

Martha Quest pojawiła się w mych planach czytelniczych zupełnie przypadkowo. Dostałam w prezencie trzeci tom cyklu „Dzieci przemocy” –Falę po burzy, ale wiadomo, by poznać całą historię tytułowej bohaterki, trzeba zacząć od początku.
To moje drugie spotkanie z tą autorką (czytałam Piąte Dziecko), które oceniam na czwórkę.
Losy Marthy Quest mogłyby być odzwierciedleniem niejednej nastolatki: buntownicza młoda dziewczyna, mająca własne zdanie, szukająca własnej drogi, ciekawa świata.
Nie będę koloryzować - irytowała mnie panna Quest, jej podejście do innych ludzi i życiowe wybory.
Lessing doskonale opisała atmosferą panującą w brytyjskiej kolonii w Afryce - poniżanie Żydów, złe traktowanie ludzi o czarnym kolorze skóry– wyzywanie ich od „czarnej masy”, brudasów, złodziei i kłamców.
Gdybym nie posiadała trzeciego tomu, pewnie zakończyłabym moją przygodę z Marthą Quest.

Jeden z wyborów Marthy zyskał moją aprobatę:

„Potem podjęła tę drugą wyprawę odkrywczą,, która stanowiła...

boa | 2012-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Są czasem takie książki, przez które nie można przebrnąć, ale z jakiegoś powodu ("JA nie dam rady?!" ;) ) postanawia się doczytać do końca - tak było w moim przypadku z powieścią "Martha Quest".
Męczyły mnie opisy południowoafrykańskiego weldu, monologi wewnętrzne naburmuszonej i ponurej nastolatki, niezrozumiałe dla mnie relacje społeczne (Żydzi, konserwatywni biali osadnicy, rdzenni Afrykanie, zwolennicy Franco...) i dziwaczne realia - nie wiadomo, czy rzecz dzieje się w skostniałej dobie wiktoriańskiej, czy w zadymionych salach europejskich klubów lat 20.
"Dziwaczne realia" wynikały, jak się okazuje, z różnych postaw i światopoglądów, prezentowanych przez bohaterów różnych pokoleń i rozmaitego pochodzenia - są tu i weterani I wojny światowej (pan Quest), i potomkowie holenderskich kolonizatorów (kolonialistów?), angielska 'middle class' z całą paletą drobnomieszczańskich przywar (pani Quest) oraz - a jakże! - zbuntowana młodzież, przewracająca do góry nogami cały wcześniejszy...