Brunatna Rapsodia

Seria: Seria z Tukanem
Wydawnictwo: Alfa - Wero
Wenn das der Führer wüsste
Dorota_1988

Hitler wygrał wojnę, bomba atomowa spadła nie na Hiroszimę, lecz na Londyn. Imperium Germańskie obejmuje pół świata – Japończycy zawładnęli większą częścią Azji. Wszędzie, od Irlandii po Ural, wznoszą się zamki warowne SS, klasztory rasowej matki, obozy dla podludzi. Żydów wytępiono całkowicie, Słowianie stali się niewolnikami rasy panów, w Stanach Zależnych Ameryki Północnej rządzi...

Wszędzie, od Irlandii po Ural, wznoszą się zamki warowne SS, klasztory rasowej matki, obozy dla podludzi. Żydów wytępiono całkowicie, Słowianie stali się niewolnikami rasy panów, w Stanach Zależnych Ameryki Północnej rządzi podporządkowany Berlinowi Ku-Klux-Klan.
Ale oto umiera Hitler. Japończycy uderzają na Rzeszę, wybucha trzecia wojna światowa. Obie strony stosują na szeroką skalę broń jądrową, niszcząc się wzajemnie bez żadnych skrupułów. W ogólnym chaosie usiłuje się odnaleźć bohater powieści, szeregowy członek partii nazistowskiej, Albin Totila Höllriegl.

Marcin Polański | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Większość powieści, snujących alternatywne wizje historycznych wydarzeń, jest z reguły mocno przekombinowanych. Jednak zdarzają się perełki. Do takich z pewnością mogę zaliczyć Brunatną rapsodię. Historia koncentruje się w zasadzie na kilku dniach poprzedzających totalny konflikt nuklearny, a całość widziana z perspektywy fanatycznego urzędnika Wszechpotężnej Rzeszy. Autor nie szczędzi zjadliwej krytyki pod adresem faszystowskich Niemiec i jej obywateli. Jednocześnie powieść możemy rozważać uniwersalnie, co jest jej najmocniejszym atutem.

Golem | 2014-11-11

Książka niestety bardzo mnie rozczarowała. Żeby zbytnio się nie rozpisywać dlaczego, poniżej wklejam cytat:

"... jako Fuhrer Rzeszy mianuję z dniem dzisiejszym następujące osoby członkami nowego gabinetu: mego następcę marszałka Ivo Koepflera szefem partii z uprawnieniami prezydenta Rzeszy, kanclerza i ministra wojny; sekretarza stanu Gandolfa Henkego ministrem spraw wewnętrznych; prezesa Trybunału Narodowego doktora Dietera Loeffelholza ministrem sprawiedliwości; prezesa Fizyczno-Technicznego Instytutu Rzeszy Joerga Luykena ministrem nauki, wychowania i oświaty; oberggruppenfuhrera SS Karlmanna Hassenteufla ministrem oświecenia publicznego i propagandy; prezesa Centralnego Banku Rzeszy Adelberta von Bergiusa ministrem finansów; gauleitera Gernota Firbasa reichsfuhrerrem SS i szefem Policji Niemieckiej; komisarza Rzeszy do spraw pracy na niemieckich terenach wschodnich Gerda Landsittla ministrem świadczeń pańszczyźnianych..." i tak jeszcze przez całą stronę (bez przesady cała...

suszyMie | 2013-09-19
Przeczytana: 2008 rok

Pomysł świetny, wykonanie dużo gorsze. Bardzo lubię książki przedstawiające historie alternatywne, wizje świata po apokalipsie, książki sf oraz wojenne - tematyka Rapsodii powinna więc idealnie wpasować się w moje oczekiwania. Niestety, po długich poszukiwaniach, kiedy wreszcie udało mi się dostać tę książkę okazało się, że z trudem przychodzi mi przez nią przebrnąć. Bardzo rzadko mi się to zdarza, ale jednak, styl Otto Basila kompletnie mi nie podszedł. Wysoka ocena głównie za pomysł i tematykę.

Radek | 2015-01-11
Przeczytana: 2010 rok

Czytana z 3 razy. Za ostatnim razem miałem wrażenie że jest kłopot z zakończeniem historii. Ale ja nie mam dystansu do tego rodzaju opowieści tj. "co by było gdyby..." Po prostu je lubię.

Danek | 2014-12-14
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Kolejna niemiecka pozycja... i kolejna porażka. Niestety oficjalnie muszę już przyznać, po chyba 3 czy 4 próbie z niemiecką literaturą SF, że nie da się tego czytać! Autor żył chyba w swoim świecie i ten świat próbował przelać na papier, niestety, w mojej opinii, nieudolnie.
Wymiekłem na początku, może po 50 stronie, nic mnie nie zatrzymało przed odłożeniem książki na półkę. No może lekki niesmak pozostał, że jednak tę książkę zakupiłem...

Pawulon | 2013-04-12
Przeczytana: 2012 rok

Przygnębiająca wizja tego jak wyglądałby świat gdyby opanowali go naziści oraz japończycy po II wojnie światowej. Nie jest to może arcydzieło, ale w sam raz na raz :)

Dawidzior Chmielewski | 2016-08-07
panczarny | 2016-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2016
Adrian Litwin | 2015-08-13
Przeczytana: 04 września 2015
Krzysiek | 2015-05-29
Gdyby naziści wygrali wojnę...

Fani książek science fiction w końcu doczekali się ekranizacji powieści Philipa K. Dicka ”Człowiek z Wysokiego Zamku”. Na jej podstawie Amazon Studios stworzy 10-odcinkowy serial. Na razie dostępny jest jedynie pierwszy odcinek, który można obejrzeć bezpłatnie na stronie Amazon.com.