Słuchacze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The Listeners
8320709687
corrum

James E. Gunn, współczesny pisarz amerykański jest jednym z najbardziej fachowych autorów science-fiction. Dzięki solidnemu wykształceniu oparł swoje pisarstwo na mocnych naukowych podstawach, a rozległe doświadczenie, jakie zdobył w tym gatunku literackim, postawiło go w rzędzie uznanych teoretyków SF. Między innymi opublikował Gunn historię fantastyki, która ukazuje się obecnie nakładem wydawnictwa "Alfa" i w której wywodzi on fantastykę naukową aż od "Gilgamesza". "Słuchacze" to pierwsza powieść tego autora, która ukazuje się w polskim tłumaczeniu. Opublikowana w Stanach w roku 1973, przedstawia historię Programu powstałego dla nawiązania radiowego kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. Wieloletni nasłuch prowadzony przez grupę fanatyków doprowadza wreszcie do odebrania pierwszych sygnałów z Capelli. "Słuchacze" to ciekawa i ciepła książka o losach ludzi, którzy związali swoje życie z Programem.

Książka o cierpliwości i czekaniu. Tak chyba w skrócie można ją opisać. Nie ma też w niej zbyt wiele akcji, z tego też powodu czytanie lekko się dłużyło. Za to mamy przedstawiony ciekawy obraz ludzi, którzy poświęcają całe swoje życie czemuś, co może nigdy nie przynieść efektów, bądź są one bardzo odległe w czasie, obliczone już na przyszłe pokolenia. I próbują prowadzić zwykłe życie, co nie zawsze się udaje.

LordVaderJunior | 2017-04-27
Gabriel Kardis | 2017-04-04