Żywoty diabłów polskich

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zdrowie dla wszystkich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Beata

Gdzie należy szukać wejścia do piekieł
- W jaki sposób Boruta został wojewodą
- Diabelska miłość
- Diabli kalendarz

szaramysz | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

Fantastyczny powrót do krainy dzieciństwa. Polecam każdemu komu deszcz i słota nastrój popsuły. Kompendium wiedzy diabelskiej napisane lekko i z humorem. W kilku krótkich opowiadaniach odnajdziemy wszystkie poważne i niepoważne diabelskie osobistości, o których klechdy i legendy mówią - spotkamy się z Borutą i Rokitą, pożałujemy biednego obżarciucha Fugasa, na chwilę pojawi się także niemiecki Mefisto...a nawet sam Lucyfer nie zawiedzie...Wszystko to podane na srebrnej tacy i okraszone piękną polszczyzną.
Polecam każdemu kto choć na chwilę pragnie się przenieść w sentymentalną krainę dzieciństwa.

Kevorkian | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Fajna książeczka, ale raczej dla miłośników polskiego folkloru niż dla zafascynowanych opowieściami o diabłach, miłośnicy "Siewcy wiatru" Kossakowskiej raczej nie znajdą tu nic dla siebie. ;-)

Baśnie ze zbioru pokazują mentalność dawnych Polaków z ciekawej perspektywy. Oczarowało mnie wyjaśnienie, czemu w Polsce za czasów pogańskich wiodło się tak dobrze (diabły pomagały ^^ ), a kiedy nastało chrześcijaństwo zrobiło się gorzej (ale za to dusze będą mogły dostąpić nagrody w niebie, co jest oczywiście ważniejsze ;-) ). Ciekawie też pokazują między wierszami stosunek do kobiet i ich seksualności - diabeł Boruta szaleje za panną Wenatą, ale kiedy już raz udaje mu się zdobyć jej względy, zupełnie traci nią zainteresowanie. Z kolei bohaterka innej baśni za urodę i męskie względy sprzedaje duszę, czego potem gorzko żałuje siedząc po nos w smole. No i oczywiście etos dzielnego, polskiego szlachcica, który z imionami świętych na ustach żadnych diabłów się nie boi i nad każdym weźmie górę....

olaszka | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Bardzo fajna. Uwielbiam czytać takie ludowe opowiastki. Legendy, podania i baśnie to dla mnie coś wspaniałego i jedynego w swoim rodzaju :)

kotek | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Dwanasćie legend ,ludowych opowiesci o naszych polskich diabłach z Borutą na czele. Ciekawe bajki dla dorosłych i dzieci. Interesujące dla miłosników folkloru ale raczej nie dla tych których interesują złe czarty.
Najbardziej interesujące są własnie te polskie diabły naiwne psocące,dające się wywiesć w pole . Boruta i jego kamraci nie czynią zbyt wielu szkód. Diabły z tych legend mają wiele typowo ludzkich cech tych dobrych i tych złych. Te podania swietnie ilustrują swiat dawnych Polaków

Alcatraz | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Baśnie i legendy o polskich diabłach. Pozycja skierowana dla miłośników folkloru i wspomnianych gatunków. Książkę napisano polszczyzną, którą czyta się z przyjemnością, a gawędziarski styl pasuje wręcz idealnie do treści. Jak dowiadujemy się ze zbioru, diabły w Polsce odgrywały ciekawą rolę. Zdecydowanie warto poznać ich żywoty, które niejednokrotnie okazują się zaskakujące :)

Malkiem | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Napisane zupełnie bez polotu, ale warte docenienia jest zebranie ludowych podań o diabłach, które same w sobie są interesujące

adamadam | 2014-01-17
Na półkach: Chcę przeczytać, Ulubione

A ja bardzo lubię diabełki -jeśli chcesz poznać Borutę czy Eweresta
z nimi podiablić czy porozmawiać to zawsze możesz tu

lub tu

Rockmargot | 2013-03-06
Przeczytana: 06 marca 2013

Ludyczny zbiór wierzeń polskich o diabłach, utrzymany w stylu gawędy. Przemiła lektura. ;)

arianna25 | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

zachęcona pozytywną oceną usiadłam do lektury. Nie skończyłam tej książki, stanęłam w okolicach 2/3, nie lubię nie kończyć jednak tutaj, gdzie opowiadania raczej sie nie wiążą ze sobą stwierdzilam, że można przerwać lekturę. Język archaiczny - na plus, jednak same historie mało diabelskie, bardziej jak jakieś złe i psotne chochliki. Mało wciągajaca fabuła. Czyta się z trudem. Nie daję 1, bo 2 historie były całkiem ok

Zydel | 2016-03-19
Na półkach: Diabeł, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2014

Baśnie, legendy, podania diabelskie w ciepłej i przyjemnej folklorystycznej formie.
Dla mnie jednak najmocniejszym punktem tej książki są przecudowne ilustracje pani Marii Heidrichowej. KLASYKA!