Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania

Okładka książki Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania Witold Bunikiewicz
Okładka książki Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania
Witold Bunikiewicz Wydawnictwo: Replika Seria: Wierzenia i zwyczaje baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Wierzenia i zwyczaje
Replika
2020-10-27
1930-01-01
mity legendy diabeł diabły Boruta Mefisto Rokita

Przyjemnie się czytało mimo archaicznego języka. Opowiadania jak za dawnych czasów. Postaci diabłów czasami tak uroczo nieudolne, że czuje sie do nich sympatię.

Ciekawa, przyjemna odskocznia, można się zrelaksować i pośmiać. Miło poczytać polskie legendy i poznać historię znanego Boruty. Nazwisko chyba każdemu kiedyś obiło się o uszy. Bardzo szybko się czyta, duża czcionka. Lektura wzbogacona o obrazki. Napisana przepięknym językiem. To uwielbiam w niej chyba najbardziej

Książka #żywotydiabłówpolskich nie należy do łatwych. Pierwszy raz książka miała swoje wydanie w 1930 roku, co tłumaczy użyte w niej słownictwo. Tekst nie należy do łatwych ale nie ma tragedii. Tematyka również nie należy do łatwych. Ale dla zainteresowanych to idealne źródło wiedzy. Samą książkę jest mi dosyć ciężko ocenić głównie ze względu na jej czasy powstania.

To było zaiste ciekawe! Za to tematyka wybitnie nie moja, bo akurat nasze rodzime diabełki (zagraniczne zresztą też) nigdy nadmiernie mnie nie interesowały, choć miło usłyszeć imiona, które kiedyś tam dawno temu słyszało się gdzieś w szkole. Ciekawy zbiór podań i legend, fajnie napisane, bo naprawdę błyskawicznie się leci przez tą książkę, a do tego to przepiękne wydanie!

Zdecydowanie to jest jednak z tych pozycji, które nie tylko przepięknie wyglądają na półce, ale też zawsze miło wrócić co jakiś czas do ulubionej legendy lub pochwalić się gościom i zainteresować tematem!

Ciekawe opowiadania o diabłach polskich.

Ciekawe opowiadania o diabłach polskich.

🔥Do przeczytania „Żywotów Polskich Diabłów” Witolda Bunikiewicza skusiła mnie oprawa graficzna. Cała seria wydana w spójny sposób ... piekielnie cieszy oko ;>

👹Podania o diabłach napisano w sposób prześmiewczy, lekko ukazując nam tytułowe żywoty diablików uprzykrzających życie polskim chłopom i innych czartów nękających społeczeństwo. Wszystko, jak można by rzec, jest opowiadane jak chłop chłopu. Diabeł Polski jest sprytniejszy niż Diabeł Niemiecki, bo wiadomo, że nasze jest zawsze lepsze. W treści zapoznamy się z podaniami na temat całej plejady gwiazd piekieł, od Boruty i Rokity przez Fugusa, Merdasińskiego, aż po Diabła z Niemiec. Całe to interesujące grono na kartach książki testuje przeróżne koncepcje, jakby tu podejść sprytnego chłopa.

🦊Z treści podań wychwycimy wiele uniwersalnych prawd oraz ujrzymy naturę ludzką w pełnej krasie. Uważam, że jest to lekkie i przyjemne „czytadło” z diabelską nutą sprytu. Sprawdzi się nie tylko dla fanów folkloru, a dla każdego, kto chciałby rozładować trudy dnia przed snem🙂

IG: Book_Trophy

legendy przedstawione są w bardzo przystępny sposób, przywodzący na myśl opowiadania starszych ludzi (babć, dziadków); bardzo komfortowa pozycja

Miło sięgnąć po legendy z naszych stron. Nie znałam żadnej, więc przeczytałam z przyjemnością. Kilku diabłów było tak uroczo nieudolnych, że czytałam mężowi na głos.

Pełen swoistego uroku (pewnie diabelskiego?) zbiór humorystycznych opowiadań napisanych na podstawie podań i ludowych bajań. Piękny przykład demonologii polskiej.

Bardzo lubię te polskie podania o diabłach. Są folklorystyczne, humorystyczne i naprawdę ciekawe. Zastrzeżenie jednak jedno mam. Szalenie irytuje mnie przedstawianie tych stworzeń, bądź co bądź goszczących na słowiańskich ziemiach dużo wcześniej niż wiara chrześcijańska jako zwyczajnie tępych w przeciwieństwie do sprytnych klechów. Wstyd!

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania