Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania

Okładka książki Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania
Witold Bunikiewicz Wydawnictwo: Replika Seria: Wierzenia i zwyczaje baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Wierzenia i zwyczaje
Replika
2020-10-27
1930-01-01
mity legendy diabeł diabły Boruta Mefisto Rokita

Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga Witold Vargas, Paweł Zych
Ocena 8,3
Bestiariusz sł... Witold Vargas, Pawe...
Okładka książki Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik Witold Vargas, Paweł Zych
Ocena 7,4
Magiczne zawod... Witold Vargas, Pawe...

🔥Do przeczytania „Żywotów Polskich Diabłów” Witolda Bunikiewicza skusiła mnie oprawa graficzna. Cała seria wydana w spójny sposób ... piekielnie cieszy oko ;>

👹Podania o diabłach napisano w sposób prześmiewczy, lekko ukazując nam tytułowe żywoty diablików uprzykrzających życie polskim chłopom i innych czartów nękających społeczeństwo. Wszystko, jak można by rzec, jest opowiadane jak chłop chłopu. Diabeł Polski jest sprytniejszy niż Diabeł Niemiecki, bo wiadomo, że nasze jest zawsze lepsze. W treści zapoznamy się z podaniami na temat całej plejady gwiazd piekieł, od Boruty i Rokity przez Fugusa, Merdasińskiego, aż po Diabła z Niemiec. Całe to interesujące grono na kartach książki testuje przeróżne koncepcje, jakby tu podejść sprytnego chłopa.

🦊Z treści podań wychwycimy wiele uniwersalnych prawd oraz ujrzymy naturę ludzką w pełnej krasie. Uważam, że jest to lekkie i przyjemne „czytadło” z diabelską nutą sprytu. Sprawdzi się nie tylko dla fanów folkloru, a dla każdego, kto chciałby rozładować trudy dnia przed snem🙂

IG: Book_Trophy

legendy przedstawione są w bardzo przystępny sposób, przywodzący na myśl opowiadania starszych ludzi (babć, dziadków); bardzo komfortowa pozycja

Miło sięgnąć po legendy z naszych stron. Nie znałam żadnej, więc przeczytałam z przyjemnością. Kilku diabłów było tak uroczo nieudolnych, że czytałam mężowi na głos.

Pełen swoistego uroku (pewnie diabelskiego?) zbiór humorystycznych opowiadań napisanych na podstawie podań i ludowych bajań. Piękny przykład demonologii polskiej.

Bardzo lubię te polskie podania o diabłach. Są folklorystyczne, humorystyczne i naprawdę ciekawe. Zastrzeżenie jednak jedno mam. Szalenie irytuje mnie przedstawianie tych stworzeń, bądź co bądź goszczących na słowiańskich ziemiach dużo wcześniej niż wiara chrześcijańska jako zwyczajnie tępych w przeciwieństwie do sprytnych klechów. Wstyd!

Zbiór opowiadań o polskich diabłach. Wydanie Repliki ma dużą czcionkę oraz obrazki. Opowiadania są ciekawe i zabawne. Książka niestety na jeden/dwa wieczory, szkoda że taka krótka.

"Żywoty diabłów polskich" Witolda Bunikiewicza jest zbiorem krótkich legend i podań (łącznie 12🙂) o diabłach żyjacych i grasujących na terenie Polski🙂

Dla dzisiejszego czytelnika mogą wydawać się dosyć naiwne, ale mimo to miło się je czyta. Poza tym okładka w odnowionym wydaniu przykuwa i intryguje😉

Przyjemna lektura, z kilkunastoma legendami o naszych rodzimych diabłach.

Przyjemna lektura, z kilkunastoma legendami o naszych rodzimych diabłach.

Przyjemne do czytania, aczkolwiek bardzo naiwne opowiastki o diabłach. Czasem aż przechodził mnie dreszcz zażenowania, gdy czytałam niektóre z tych historii. Jednak najgorszą rzeczą był chyba fakt, że książka aż roiła się od błędów. Nie mam pojęcia jak była przeprowadzona korekta tej książki, bo niestety, ale ilość błędów w moim wydaniu aż waliła po oczach.

„Gdzie diabeł nie może...”
Kolejna książka z tej serii zaliczona. Niestety słabnie mój entuzjazm do kolejnych pozycji. Gdzieś wszystko zaczyna się przejadać. W tej możemy przeczytać, zbeletryzowane legendy (?), o polskich diabłach. Są one w swej treści dość naiwne i czasami, aż zniechęcają. Mimo dość wprawnego języka autora. Niestety zaczyna mnie już nudzić kolejna opowieść o polskim zacofaniu i podporządkowaniu zabobonom. Może to nie moja działka. Czasami zbyt dużo cukru w herbacie też może odstręczać.
Ciekawostką jest, wbrew naukom kościoła, oddarcie diabłów z ich okrutności. Jednocześnie przypisano im większość narodowych przywar. Diabły polskie są sprytniejsze od niemieckich, a ludzie nieustępliwy w swej pobożności wiodą je za nos. Zaskakuje opis Lucyfera jako prawilnego dyrektora piekieł. Niby najgroźniejszy a sympatią emanuje.
Całość dość ładnie wydana w twardej oprawie.
Można przeczytać dla zabawy...

„Gdzie diabeł nie może...”

Dodaj cytat z książki Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania