Błoński przekorny. Dziennik. Wywiady

Wydawnictwo: Znak
7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-240-1500-9
Snoopy

Jan Błoński: charyzmatyczny profesor, wybitny znawca literatury, ale również prowokator i człowiek przekorny. Badacz twórczości Gombrowicza, Witkacego i Schulza. Postać wybitna i niezwykle ważna dla polskiej humanistyki XX wieku. Dzienniki i wywiady odkrywają przed nami jego zupełnie nieznane oblicze. „Hej, do dzieła, Błoński! Okaż się pilnym, jeśli nie inteligentnym, albowiem to już...

„Hej, do dzieła, Błoński! Okaż się pilnym, jeśli nie inteligentnym, albowiem to już ostatnia
chwila dla ciebie” - tak rozpoczyna swój dziennik w 1962 roku. Uwagi dotyczące życia
kulturalnego w kraju i na emigracji czy komentarze do lektur przeplatają się w nim z plotkami z epoki. Pikantne opowieści, historie pierwszych randek, interpretacja erotycznego snu zdradzają całą przewrotność Błońskiego. Z kolei wywiady dla „Przekroju” to popis dziennikarstwa w lekkim tonie i w oparach absurdu. Rozmówcami Błońskiego są same literackie gwiazdy, między innymi: Nałkowska, Dąbrowska, Tuwim, Iwaszkiewicz, a także Skrzynecki oraz... Ionesco. Trzecia część książki zawiera wywiady z Błońskim o teatrze, ulubionych lekturach. W tych wywiadach rozmówca nieraz prowokuje i zaskakuje świeżością spojrzenia.

Szczery ton zapisków, okraszony specyficznym humorem Błońskiego, składa się na intrygujący i przekorny portret wybitnego krytyka polskiej literatury.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

| 2016-01-17
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 stycznia 2016

(http://medytacje0medytacje.blogspot.com/2016/01/bonski-przekorny-o-ksiazce.html)

"Zaliczony ostatecznie do oferm, odbywałem mleczne obchody i obierałem dziesiątki kubłów ziemniaków, co wspominam zresztą bez przykrości."

Agnieszka Kosińska w swojej książce "Miłosz w Krakowie" pisze o Błońskim jako o człowieku, który udowodnił jej, że nie tylko dzieci mogą czerpać autentyczną radość z zabawy słowem. Z wielkim sentymentem wspomina wykłady o Gombrowiczu, z których nie pamięta niemal nic poza szaleńczym chichotem Profesora. Bo taki właśnie był - pełen specyficznego poczucia humoru i miłości do literatury. Dziś, choć niedługo minie sześć lat od jego śmierci, wciąż budzi zainteresowanie i pozytywne emocje wśród kolejnych roczników studentów polonistyki. Studentów, którzy znają go tylko z zasłyszanych anegdot i tekstów, które po sobie zostawił.
Jan Błoński żył w latach 1931-2009. Był historykiem literatury, krytykiem literackim, tłumaczem i eseistą. Wykładał na Uniwersytecie...

Visell | 2011-05-17
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Książka "Błoński przekorny" jest podzielona na dwie części: "Dziennik" oraz "Wywiady". Pomysł na wydanie wspomnień znakomitego krytyka literackiego zainicjował sam autor. We wstępie, napisanym przez syna Krzysztofa czytamy : "...można by też wydać coś w rodzaju pamiętnika czy dokumentu epoki(...). Składać by się mógł z fragmentów quasi-pamiętnika, który napisałem (...) o Gombrowiczu i Paryżu, i snach (...) oraz listów do Sławka [Mrożka] i Czesława [Miłosza]." Przyznam, że zaciekawiło mnie, czy owe wspomnienia oraz wywiady spełniły swoją rolę.

Zanim rozpoczęłam czytanie, uwagę przykuła okładka. Sympatycznie wyglądający starszy Pan, z uśmiechem w oczach. I tytuł "Błoński przekorny". Zaintrygowało mnie, co przekaże w książce, jaki obraz epoki i literatury zobaczę.

Część I obejmuje "Dziennik". Jan Błoński zaczyna od wspomnień najodleglejszych, sięgających dzieciństwa, sytuacji zapamiętanych z czasów okupacji. Wspomnienia są trochę nieregularne. Wojna nie pojawia się u Błońskiego jako...

martin | 2014-07-15
Na półkach: 2014, Przeczytane