Listy 1958-1997

Okładka książki Listy 1958-1997
Jan BłońskiCzesław Miłosz Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria, Fundacja Terytoria Książki Seria: Biblioteka Mnemosyne biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Biblioteka Mnemosyne
słowo/obraz terytoria, Fundacja Terytoria Książki
2016-04-04
2016-04-04

Ciekawe, choć niekoniecznie z gatunku must read. W listach, wolnych od redakcyjnych upiększeń dużo jest cennych informacji o ludziach i czasach. Czego dowiadujemy się z tej korespondencji? Przede wszystkim utwierdzamy się w przekonaniu, że Miłosz był skupiony wyłącznie na sobie, swojej karierze i swoim dziele. Zaskakuje praktycznie brak odniesień do sytuacji politycznej, punktów zwrotnych zwłaszcza w kraju. W dużej mierze wymiana listów była w istocie wymianą miniesejów literackich. Po drugie - dowiadujemy się o bezgranicznym uwielbieniu noblisty ze strony Błońskiego, przyprawiające miejscami o zażenowanie. To typowa postawa dla wyznawców Miłosza (i nie tylko). Nie dziwi więc alergiczna reakcja na jakiekolwiek próby krytycznej analizy wielkich nazwisk. Po trzecie - dociera do nas ciekawa informacja. Otóż u zarania III RP Miłosz w jednym z listów informuje o konferencji w Waszyngtonie nt. kryzysie kultury europejskiej z udziałem… Smolara i Sorosa. Tak, tak TEGO Sorosa. Pomijam wybrzmiewające gdzieś na marginesach ostatnich listów echa wojny na górze i wykuwającego się podziału, w obecnych czasach błędnie przypisanego czasom współczesnym. Zaryzykuję twierdzenie, że Miłosz wraz z Błońskim podpisywaliby by te same listy protestacyjne, które podpisuje Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk i Tomasz Lis…

Listy dwóch mądrych mężów raczej rozczarowują: mamy tu głównie dosyć mętne wywody o współczesnej poezji, w czym celuje Błoński, dla mnie to rzecz mało ciekawa, tylko dla amatorów.

Dodaj cytat z książki Listy 1958-1997