Seks i trwoga

Sexe et l'effroi
83-07-02859-0
seksualność, Rzym
A--

Utwór nie mieszczący się w ramach ścisłych podziałów gatunkowych, dotyczy najbardziej podstawowego doświadczenia egzystencji, bardziej przerażającego niż śmierć - tajemnicy poczęcia, pojawienia się i jednocześnie zejścia ze sceny, której nikt z nas nie widział, chociaż każdy jej doznał, której nikt z nas nie może dojrzeć, choć właśnie ta scena napawa największą trwogą i choć staramy się ją wyobrazić i wypowiedzieć, wymyka się słowom kryjącym się na końcu języka.

Pascal Quignard sięga po teksty dawnych mędrców, przypomina rzymskie obrazy i freski, przegląda francuszczyznę w zwierciadle łaciny, wyrusza w podróż do kresu nocy, do jaskini, w której kryje się Meduza. Pierre Lepape napisał o twórczości Quignarda: "To właśnie on okazuje się najbardziej twórczym, najbardziej nowatorskim z wszystkich żyjących francuskich pisarzy. Od dwudziestu pięciu lat z roku na rok, z książki na książkę, buduje lub odpomina nowy - lub zagubiony - związek pomiędzy poezją i prozą, tworzeniem fikcji i docieraniem do prawdy. Dzięki niemu powieść i esej wdarły się na tereny zarezerwowane dla poezji, uzyskały osobny głos, tonację, energię, dotknęły najbardziej elementarnych sił życia, ciała i natury, związku pomiędzy człowiekiem i jego cieniem, czyli bogami". ("Le Monde", 4 lutego 2000) K. Rutkowski

źródło opisu: ksiazki.wp.pl

źródło okładki: ksiazki.wp.pl

An-Nah | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Nie rozumiem, nie ogarniam, nie wiem, czemu ma ta książka służyć.
Wygrzebałam ją w bibliotece w dziale antropologicznym i oczekiwałam czegoś naukowego, ale to nie jest stricte naukowe. Beletrystyką tego też nie mogę nazwać. Nie spełniło ani moich oczekiwań naukowych, ani literackich.

DeathAwaits | 2015-02-24
Rigor | 2014-11-26