Teorie literatury XX wieku. Podręcznik

Okładka książki Teorie literatury XX wieku. Podręcznik Anna Burzyńska, Michał Paweł Markowski
Okładka książki Teorie literatury XX wieku. Podręcznik
Anna BurzyńskaMichał Paweł Markowski Wydawnictwo: Znak językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Znak
2006-01-01
2006-01-01
teoria literatury

Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2/2021 (594-595): Argentyna Félix Bruzzone, Gabriela Cabezón Cámara, Carlos Gamerro, Andrzej S. Jagodziński, Jerzy Jarniewicz, Martín Kohan, Andrzej Kopacki, Halina Kralowa, Michał Paweł Markowski, Ricardo Piglia, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Rodolfo Walsh
Literatura na ... Félix Bruzzone, Gab...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (36) / grudzień 2020 Olga Brzezińska, Hadley Freeman, Emilia Klimasara, Tomasz Kontny, Michał Paweł Markowski, Evan Osnos, Katarzyna Piechowicz, Justyna Piszczatowska, Marta Rybicka, Zofia Sawicka, Filip Springer, Tomasz Stawiszyński, Michał Szczęch, Agata Wawryniuk, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Pismo. Magazyn... Olga Brzezińska, Ha...

Dziwnie się czuję, wystawiając ocenę podręcznikowi, ale cóż... Doceniam to obszerne w wiedzę dzieło. Zgromadzone teorie literatury, które rozkwitały w ubiegłym wieku, zostały naprawdę treściwie przedstawione.

Tak treściwie, że aż dodatkowo musiałam sprawdzać znaczenie używanych (całkiem niepotrzebnie!) słów. Albo rozkładać na czynniki pierwsze co któreś zdanie – mam tutaj na myśli w szczególności rozdziały napisane przez Markowskiego, bo te Burzyńskiej były jeszcze całkiem przyjemne, nawet jeśli nie szło ich przeczytać na raz. Markowski chyba niestety skupił się tutaj na zaprezentowaniu swojego szerokiego zasobu słownictwa. Szkoda, bo bardzo ucierpiała na tym zrozumiałość i przejrzystość tekstu, a to w podręczniku powinno być najważniejsze. W celu poznania bogatej terminologii, całkiem zbędnej do wyłożenia teorii literatury, sięgnęłabym do słownika. Bynajmniej nie oczekiwałam tego od tego podręcznika.

Niemniej pozycję uznaję za fundament do poszerzania wiedzy o teoriach, jakie powstawały w ciągu minionego stulecia. Mogłoby być 8/10 (choć chyba nie więcej – do tego zabrakło przykładów, na których dałoby się zaprezentować problematykę, co znacząco ułatwiłoby zrozumienie danego zagadnienia),gdyby tylko wyciąć z tego wszystko, co niepotrzebne. Słowem: jest poprawnie, jest całkiem nieźle, mogłoby być lepiej. Podręcznik broni się głównie brakiem konkurencji.

Z całego serca liczę na dodruk, abym mogła kiedyś nabyć własny egzemplarz (w ludzkiej cenie).

Świetny podręcznik, będę do niego wracał.

Świetny podręcznik, będę do niego wracał.

No cóż, nieważne co ktoś napisze o tej książce i tak będzie ona jedynym tak obszernym kompendium teorii literatury XXw na rynku polskim. To nie jest zła książka, po prostu ona nie bierze absolutnie pod uwagę tego, że, ponieważ jest stosowana do nauczania, powinna mieć jakieś walory pedagogiczne. A nie ma żadnych. To po prostu wykład, gdzie często jest nadmiar teorii a za to przykładów z literatury jest jak na lekarstwo. To jest największym grzechem tej książki właśnie, że jest teorią bez przykładów, a, jak wiadomo, to przykłady pociągają. Niedościgniona jest w tym względzie teoria literatury Nortona, Z uwagi na to, że jest ten wywód tak suchy, trudno polecić tę książkę pasjonatom. Wiele rozdziałów jest bardzo mętnych (np fenomenologia),za dużo poświęcono czasu na przykład strukturalizmowi biorąc pod uwagę, że to kierunek mało popularny, pragmatyzm jest właściwie zbędny. Do tego nie pokazano, jak literaturoznawstwo czerpie z innych teorii niezwiązanych mniej lub bardziej z literaturą np ekonomia i socjologia (urban studies i globalization studies),filozofia polityczna i moralności, psychologia społeczna, czy psychologia ogólnie poza Freudem. I na koniec, nie zgadzam się, że ten podręcznik jest trudny, jest po prostu nudny, a to chyba jest gorsze.

Zdecydowanie pozycja przeznaczona dla studentów, pasjonatów i badaczy literatury, która może im posłużyć jako wstęp i kierunek do dalszych badań. Opracowane zagadnienia raczej naświetlają dane teorie, na pewno nie wyczerpują informacji na ich temat - w tym celu należy sięgnąć po dodatkowe artykuły i książki. Nie zmienia to faktu, że jest to dzieło zbierające skrótowo najważniejsze, podstawowe informacje teoretyczne. W moim odczuciu rozdziały napisane przez Burzyńską są przystępniejsze, a także zawierają czytelnie wypunktowane podsumowania.

Koszmarny, trudny, niezrozumiały i irytujący. Przed daniem jednej gwiazdki powstrzymują mnie tylko rozdziały opracowane przez Burzyńską, które były (w porównianiu do tych Markowskiego) niezwykle przyjemne.
Markowski postawił na popisywanie się elokwencją, na czym straciła przejrzystość tekstu. Zawiłe zdania przepełnione wyszukanym i niezrozumiałym słownictwem to Jego domena. Trudno uwierzyć, ale okazuje się, że tak skomplikowane tematy jak fenomenologię czy dekonstrukcję, można opisać jeszcze bardziej skomplikowanym językiem! W efekcie podręcznik o teoriach literatury czytałam ze słownikiem języka polskiego pod ręką, żeby przetłumaczyć "z polskiego na nasze".
Markowskiemu lepiej było pisać poezję niż podręczniki.

Znakomity podręcznik. "Teorie literatury XX wieku" Anny Burzyńskiej i Michała Pawła Markowskiego to nie tylko przewodnik po najnowszych tendencjach w badaniach literackich, lecz także panorama współczesnej humanistyki, włączając w to psychologię, antropologię, filozofię, nauki o kulturze. Refleksja nad literaturą zostaje zatem ukazana w publikacji duetu autorskiego z Krakowa w szerszym kontekście. Język książki jest zaskakująco przystępny, w niektórych tylko rozdziałach, poświęconym wyjątkowo zawikłanym terminologicznie prądom naukowym, sprawiać może większe trudności. Co ciekawe, w "Teoriach literatury XX wieku" niektóre zagadnienia z zakresu filozofii, np. myśl fenomenologiczna czy hermeneutyczna zostały przedstawione w sposób bardziej przejrzysty niż w wielu podręcznikach poświęconym stricte filozofii, toteż publikacja ta może stanowić rzetelne źródło wsparcia nie tylko dla studentów kierunków filologicznych, ale również innych kierunków humanistycznych, w tym filozofii. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu, czy to z ciekawości poznawczej, czy z przymusu naukowego, ktoś potrzebuje zaznajomić się z niełatwą i hermetyczną myślą takich postaci jak Michel Foucault, Jacques Derrida czy Roland Barthes, to "Teorie literatury XX wieku" okażą się mu nieocenione.

większość zagadnień dobrze opracowana, ale czytając niektóre musiałam sięgać do innych źródeł

Podręcznik przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób interesujących się przedstawionymi zagadnieniami. Osoby chcące rozpocząć swoją 'przygodę' z teorią literatury powinny trzymać się z dala od tego dzieła. Skomplikowanie i zawile wyjaśnione teorie filozofów, językoznawców itd., które dla początkujących studentów są tylko torturą, a wszystko przez używanie trudnych i niezrozumiałych słów i układanie mętnych zdań, poprzez wtrącanie innych nazwisk czy przywoływanie ni stąd ni zowąd innych koncepcji. Użycie prostszych zwrotów przy wyjaśnianiu terminów na pewno nie wpłynęłoby na elokwencję całych tekstów. Czytałam kilka rozdziałów i z żadnego niczego nie zrozumiałam. Może to i moja wina (widocznie jestem za mało inteligentna na takie mądre teksty),ale jak powiedział Einstein "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz" - i takie też mam wrażenie, że autorzy sami chyba nie do końca wiedzieli o czym piszą.

Jak na podręcznik akademicki wszystko wyłożone bardzo jasno i precyzyjnie. Polecam!

Egzamin z metodologii badań literackich - na zawsze w mej pamięci [*].

Egzamin z metodologii badań literackich - na zawsze w mej pamięci [*].

• Studia
  • Polonistyka