Teorie literatury XX wieku. Podręcznik

Wydawnictwo: Znak
teoria literatury
Tomasz

Anna Burzyńska i Paweł Markowski omawiają w jednym tomie najważniejsze teorie literatury zeszłego stulecia, od psychoanalizy do postkolonializmu. Autorzy zadbali, by bogactwo treści i kompetentna analiza szły w parze z jasnością i przejrzystością wykładu. Każdemu z omawianych nurtów teoretycznoliterackich został poświęcony osobny rozdział, uzupełniony przydatnymi dodatkami, takimi jak: wyjaśnienie kluczowych pojęć, chronologia i obszerna bibliografia. Niewątpliwym atutem jest także obrazowy język, dzięki czemu książkę po prostu świetnie się czyta. Na końcu znajduje się rozkładana „mapa” teorii literatury. Dzięki tym walorom podręcznik można polecić nie tylko przyszłym literaturoznawcom, ale wszystkim studentom kierunków humanistycznych.

Niesamowity podręcznik do teorii literatury. Precyzyjny, przystępny, uporządkowany. Nie trzeba czytać po kolei tylko jak leci, gdzie się chce. Dodatkowy ogromny plus to wyczerpująca bibliografia (również w języku angielskim). Pewnie, jak komuś te zagadnienia nie leżą to będzie tortura ;) ale zainteresowani będą po nią sięgać raz po raz, tak po prostu dla przyjemności i z ciekawości. Ramki z wyjaśnieniami, krótkimi cytatami, indeks i spis treści sprawiają że po tym opasłym tomisku można się poruszać błyskawicznie. I jest zadziwiająco leciutka. Naprawdę. Godna polecenia każdemu kto kocha czytać i chce wyjść 'ponad' fabułę i dowiedzieć się czegoś więcej.

Herbi | 2013-08-11
Przeczytana: 2009 rok

Świetny podręcznik do teorii literatury. Przystępnie, ale jednocześnie fachowo objaśniający skomplikowane zagadnienia współczesnych teorii literatury. Można czytac po kolei, można czytać na wyrywki. Idealnie nadaje się, by przypomnieć sobie konkretne pojęcia w otaczającym je kontekście.

magdaLena | 2015-09-11
Przeczytana: 2012 rok

Pamiętam, że czytanie tej księgi to było dla mnie odkrycie. Te wszystkie sposoby na rozbiór literatury, odarcie twórczości z jej masek, dotarcie do sedna tekstu ukrytego gdzieś pod tymi wszystkimi fatałaszkami stylu i treści - to było to, czego potrzebowałam wtedy, jakieś trzy czy cztery lata temu. Sztuka myślenia, drążenia, wysupływania prawdy stanowiła dla mnie coś zarazem fascynującego i subtelnego, jak i żmudnego, syzyfowego. Wtedy odeszłam trochę od fikcji literackiej. W tej chwili bardziej interesuje mnie fabuła, która wciąga niczym wir niż naukowe wiwisekcje dokonywane na książkach. Co nie zmienia faktu, że ten podręcznik do teorii literatury jest naprawdę świetnie napisaną pozycją. ;)

loobeensky | 2012-03-18

Pozycja napisana przystępnie i czyta się ją bardzo przyjemnie, o ile dla kogoś sięgnięcie po książkę teoretycznoliteracką nie jest torturą samo w sobie. Cudownie wydana - gruba, ale lekka, oprawa graficzna cieszy oczy, a w środku miły (jak na moje wyczucie amatora) skład. To zabrzmi idiotycznie, ale odkąd ją mam, sięgam przy byle okazji - nawet, jeżeli już od dawna rozumiem jakieś pojęcie - tylko po to, żeby poprzeglądać, potrzymać i przeczytać kolejny fragment. A, jeszcze jedno - rzecz raczej nie do czytania od deski do deski, strona po stronie, a wyrywkowo, rozdziałami.

Eponine | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lektury
Przeczytana: 16 maja 2014

Za sprawą tej książki przeżyłam prawdziwą ekstazę, kiedy na wczorajszych zajęciach skończyłam omawiać teorie literatury i mogłam zamknąć ją ze świadomością, że to nasze ostatnie spotkanie.

Nigdy jeszcze nie czytałam tak źle napisanego podręcznika czy książki naukowej. Nie poddaję w wątpliwość wiedzy autorów, bo na pewno są dobrze obeznani z tematem, ale na pewno nie potrafią swojej wiedzy przekazać. Zagłębiając się z konieczności w zawiłe labirynty kolejnych rozdziałów, miałam wrażenie, że jestem świadkiem swoistej licytacji autorów. Wygrać miał ją ten, kto w swoim rozdziale zastosuje więcej zagmatwanych konstrukcji gramatycznych i "wyrazów obcych i trudnych", które nie tylko nie wniosły nic do treści, ale zamiast wyjaśnić poszczególne teorie literatury, utrudniały dodatkowo ich zrozumienie. A przecież, jak wiadomo, im mądrzejszy jest człowiek, tym bardziej zrozumiałego języka używa.

Zazwyczaj nie mam problemów z koncentracją, ale tu gubiłam się mniej więcej co drugie słowo. Było...

sPinacz | 2011-11-14

Co tu dużo będę mówić - to chyba jeden z najlepszych podręczników, jaki miałam okazję czytać na studiach :)
Interesujący jest na tyle, że można go sobie przerabiać nie tylko na zajęcia, ale dla zabicia czasu, rozrywki i zdobycia wiedzy o czymś ciekawym.

Jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) polskich podręczników akademickich do teorii literatury. Co prawda niektóre teorie pomija lub traktuje marginalnie (np. krytykę archetypową, można by więcej), ale i tak jest przepastny, więc to zrozumiałe. Polecam także ze względu na bogatą bibliografię każdego zagadnienia - można sięgnąć do innych pozycji i dowiedzieć się więcej.

Magda | 2011-05-23
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo przydatna pozycja na egzamin z teorii literatury. Autorzy przystępnie przedstawili wybrane teorie literatury XX wieku. Książkę przeczytałam przed egzaminem kilkakrotnie, polecam.

MuffinCannibal | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Ten podręcznik pewnie będzie mi się śnił po nocach (ach, ten egzamin z teorii literatury...), co nie zmienia faktu, że jest bardzo, bardzo dobry.

aneczka | 2016-12-10

Podręcznik przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób interesujących się przedstawionymi zagadnieniami. Osoby chcące rozpocząć swoją 'przygodę' z teorią literatury powinny trzymać się z dala od tego dzieła. Skomplikowanie i zawile wyjaśnione teorie filozofów, językoznawców itd., które dla początkujących studentów są tylko torturą, a wszystko przez używanie trudnych i niezrozumiałych słów i układanie mętnych zdań, poprzez wtrącanie innych nazwisk czy przywoływanie ni stąd ni zowąd innych koncepcji. Użycie prostszych zwrotów przy wyjaśnianiu terminów na pewno nie wpłynęłoby na elokwencję całych tekstów. Czytałam kilka rozdziałów i z żadnego niczego nie zrozumiałam. Może to i moja wina (widocznie jestem za mało inteligentna na takie mądre teksty), ale jak powiedział Einstein "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz" - i takie też mam wrażenie, że autorzy sami chyba nie do końca wiedzieli o czym piszą.