Teorie literatury XX wieku. Podręcznik

Okładka książki Teorie literatury XX wieku. Podręcznik Anna Burzyńska, Michał Paweł Markowski
Okładka książki Teorie literatury XX wieku. Podręcznik
Anna BurzyńskaMichał Paweł Markowski Wydawnictwo: Znak językoznawstwo, nauka o literaturze
595 str. 9 godz. 55 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
595
Czas czytania
9 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324007370
Tagi:
teoria literatury
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2/2021 (594-595): Argentyna Félix Bruzzone, Gabriela Cabezón Cámara, Carlos Gamerro, Andrzej S. Jagodziński, Jerzy Jarniewicz, Martín Kohan, Andrzej Kopacki, Halina Kralowa, Michał Paweł Markowski, Ricardo Piglia, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Rodolfo Walsh
Ocena 8,0
Literatura na ... Félix Bruzzone, Gab...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (36) / grudzień 2020 Olga Brzezińska, Hadley Freeman, Emilia Klimasara, Tomasz Kontny, Michał Paweł Markowski, Evan Osnos, Katarzyna Piechowicz, Justyna Piszczatowska, Marta Rybicka, Zofia Sawicka, Filip Springer, Tomasz Stawiszyński, Michał Szczęch, Agata Wawryniuk, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Olga Brzezińska, Ha...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
190 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
114
4

Na półkach: , , ,

Dziwnie się czuję, wystawiając ocenę podręcznikowi, ale cóż... Doceniam to obszerne w wiedzę dzieło. Zgromadzone teorie literatury, które rozkwitały w ubiegłym wieku, zostały naprawdę treściwie przedstawione.

Tak treściwie, że aż dodatkowo musiałam sprawdzać znaczenie używanych (całkiem niepotrzebnie!) słów. Albo rozkładać na czynniki pierwsze co któreś zdanie – mam tutaj na myśli w szczególności rozdziały napisane przez Markowskiego, bo te Burzyńskiej były jeszcze całkiem przyjemne, nawet jeśli nie szło ich przeczytać na raz. Markowski chyba niestety skupił się tutaj na zaprezentowaniu swojego szerokiego zasobu słownictwa. Szkoda, bo bardzo ucierpiała na tym zrozumiałość i przejrzystość tekstu, a to w podręczniku powinno być najważniejsze. W celu poznania bogatej terminologii, całkiem zbędnej do wyłożenia teorii literatury, sięgnęłabym do słownika. Bynajmniej nie oczekiwałam tego od tego podręcznika.

Niemniej pozycję uznaję za fundament do poszerzania wiedzy o teoriach, jakie powstawały w ciągu minionego stulecia. Mogłoby być 8/10 (choć chyba nie więcej – do tego zabrakło przykładów, na których dałoby się zaprezentować problematykę, co znacząco ułatwiłoby zrozumienie danego zagadnienia),gdyby tylko wyciąć z tego wszystko, co niepotrzebne. Słowem: jest poprawnie, jest całkiem nieźle, mogłoby być lepiej. Podręcznik broni się głównie brakiem konkurencji.

Z całego serca liczę na dodruk, abym mogła kiedyś nabyć własny egzemplarz (w ludzkiej cenie).

Dziwnie się czuję, wystawiając ocenę podręcznikowi, ale cóż... Doceniam to obszerne w wiedzę dzieło. Zgromadzone teorie literatury, które rozkwitały w ubiegłym wieku, zostały naprawdę treściwie przedstawione.

Tak treściwie, że aż dodatkowo musiałam sprawdzać znaczenie używanych (całkiem niepotrzebnie!) słów. Albo rozkładać na czynniki pierwsze co któreś zdanie – mam tutaj...

więcej Pokaż mimo to

avatar
199
57

Na półkach:

Świetny podręcznik, będę do niego wracał.

Świetny podręcznik, będę do niego wracał.

Pokaż mimo to

avatar
163
51

Na półkach:

No cóż, nieważne co ktoś napisze o tej książce i tak będzie ona jedynym tak obszernym kompendium teorii literatury XXw na rynku polskim. To nie jest zła książka, po prostu ona nie bierze absolutnie pod uwagę tego, że, ponieważ jest stosowana do nauczania, powinna mieć jakieś walory pedagogiczne. A nie ma żadnych. To po prostu wykład, gdzie często jest nadmiar teorii a za to przykładów z literatury jest jak na lekarstwo. To jest największym grzechem tej książki właśnie, że jest teorią bez przykładów, a, jak wiadomo, to przykłady pociągają. Niedościgniona jest w tym względzie teoria literatury Nortona, Z uwagi na to, że jest ten wywód tak suchy, trudno polecić tę książkę pasjonatom. Wiele rozdziałów jest bardzo mętnych (np fenomenologia),za dużo poświęcono czasu na przykład strukturalizmowi biorąc pod uwagę, że to kierunek mało popularny, pragmatyzm jest właściwie zbędny. Do tego nie pokazano, jak literaturoznawstwo czerpie z innych teorii niezwiązanych mniej lub bardziej z literaturą np ekonomia i socjologia (urban studies i globalization studies),filozofia polityczna i moralności, psychologia społeczna, czy psychologia ogólnie poza Freudem. I na koniec, nie zgadzam się, że ten podręcznik jest trudny, jest po prostu nudny, a to chyba jest gorsze.

No cóż, nieważne co ktoś napisze o tej książce i tak będzie ona jedynym tak obszernym kompendium teorii literatury XXw na rynku polskim. To nie jest zła książka, po prostu ona nie bierze absolutnie pod uwagę tego, że, ponieważ jest stosowana do nauczania, powinna mieć jakieś walory pedagogiczne. A nie ma żadnych. To po prostu wykład, gdzie często jest nadmiar teorii a za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
359
15

Na półkach:

Zdecydowanie pozycja przeznaczona dla studentów, pasjonatów i badaczy literatury, która może im posłużyć jako wstęp i kierunek do dalszych badań. Opracowane zagadnienia raczej naświetlają dane teorie, na pewno nie wyczerpują informacji na ich temat - w tym celu należy sięgnąć po dodatkowe artykuły i książki. Nie zmienia to faktu, że jest to dzieło zbierające skrótowo najważniejsze, podstawowe informacje teoretyczne. W moim odczuciu rozdziały napisane przez Burzyńską są przystępniejsze, a także zawierają czytelnie wypunktowane podsumowania.

Zdecydowanie pozycja przeznaczona dla studentów, pasjonatów i badaczy literatury, która może im posłużyć jako wstęp i kierunek do dalszych badań. Opracowane zagadnienia raczej naświetlają dane teorie, na pewno nie wyczerpują informacji na ich temat - w tym celu należy sięgnąć po dodatkowe artykuły i książki. Nie zmienia to faktu, że jest to dzieło zbierające skrótowo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
78
2

Na półkach:

Koszmarny, trudny, niezrozumiały i irytujący. Przed daniem jednej gwiazdki powstrzymują mnie tylko rozdziały opracowane przez Burzyńską, które były (w porównianiu do tych Markowskiego) niezwykle przyjemne.
Markowski postawił na popisywanie się elokwencją, na czym straciła przejrzystość tekstu. Zawiłe zdania przepełnione wyszukanym i niezrozumiałym słownictwem to Jego domena. Trudno uwierzyć, ale okazuje się, że tak skomplikowane tematy jak fenomenologię czy dekonstrukcję, można opisać jeszcze bardziej skomplikowanym językiem! W efekcie podręcznik o teoriach literatury czytałam ze słownikiem języka polskiego pod ręką, żeby przetłumaczyć "z polskiego na nasze".
Markowskiemu lepiej było pisać poezję niż podręczniki.

Koszmarny, trudny, niezrozumiały i irytujący. Przed daniem jednej gwiazdki powstrzymują mnie tylko rozdziały opracowane przez Burzyńską, które były (w porównianiu do tych Markowskiego) niezwykle przyjemne.
Markowski postawił na popisywanie się elokwencją, na czym straciła przejrzystość tekstu. Zawiłe zdania przepełnione wyszukanym i niezrozumiałym słownictwem to Jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
374
65

Na półkach:

Znakomity podręcznik. "Teorie literatury XX wieku" Anny Burzyńskiej i Michała Pawła Markowskiego to nie tylko przewodnik po najnowszych tendencjach w badaniach literackich, lecz także panorama współczesnej humanistyki, włączając w to psychologię, antropologię, filozofię, nauki o kulturze. Refleksja nad literaturą zostaje zatem ukazana w publikacji duetu autorskiego z Krakowa w szerszym kontekście. Język książki jest zaskakująco przystępny, w niektórych tylko rozdziałach, poświęconym wyjątkowo zawikłanym terminologicznie prądom naukowym, sprawiać może większe trudności. Co ciekawe, w "Teoriach literatury XX wieku" niektóre zagadnienia z zakresu filozofii, np. myśl fenomenologiczna czy hermeneutyczna zostały przedstawione w sposób bardziej przejrzysty niż w wielu podręcznikach poświęconym stricte filozofii, toteż publikacja ta może stanowić rzetelne źródło wsparcia nie tylko dla studentów kierunków filologicznych, ale również innych kierunków humanistycznych, w tym filozofii. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu, czy to z ciekawości poznawczej, czy z przymusu naukowego, ktoś potrzebuje zaznajomić się z niełatwą i hermetyczną myślą takich postaci jak Michel Foucault, Jacques Derrida czy Roland Barthes, to "Teorie literatury XX wieku" okażą się mu nieocenione.

Znakomity podręcznik. "Teorie literatury XX wieku" Anny Burzyńskiej i Michała Pawła Markowskiego to nie tylko przewodnik po najnowszych tendencjach w badaniach literackich, lecz także panorama współczesnej humanistyki, włączając w to psychologię, antropologię, filozofię, nauki o kulturze. Refleksja nad literaturą zostaje zatem ukazana w publikacji duetu autorskiego z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
460
211

Na półkach: ,

większość zagadnień dobrze opracowana, ale czytając niektóre musiałam sięgać do innych źródeł

większość zagadnień dobrze opracowana, ale czytając niektóre musiałam sięgać do innych źródeł

Pokaż mimo to

avatar
219
23

Na półkach:

Podręcznik przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób interesujących się przedstawionymi zagadnieniami. Osoby chcące rozpocząć swoją 'przygodę' z teorią literatury powinny trzymać się z dala od tego dzieła. Skomplikowanie i zawile wyjaśnione teorie filozofów, językoznawców itd., które dla początkujących studentów są tylko torturą, a wszystko przez używanie trudnych i niezrozumiałych słów i układanie mętnych zdań, poprzez wtrącanie innych nazwisk czy przywoływanie ni stąd ni zowąd innych koncepcji. Użycie prostszych zwrotów przy wyjaśnianiu terminów na pewno nie wpłynęłoby na elokwencję całych tekstów. Czytałam kilka rozdziałów i z żadnego niczego nie zrozumiałam. Może to i moja wina (widocznie jestem za mało inteligentna na takie mądre teksty),ale jak powiedział Einstein "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz" - i takie też mam wrażenie, że autorzy sami chyba nie do końca wiedzieli o czym piszą.

Podręcznik przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób interesujących się przedstawionymi zagadnieniami. Osoby chcące rozpocząć swoją 'przygodę' z teorią literatury powinny trzymać się z dala od tego dzieła. Skomplikowanie i zawile wyjaśnione teorie filozofów, językoznawców itd., które dla początkujących studentów są tylko torturą, a wszystko przez używanie trudnych i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1131
223

Na półkach:

Jak na podręcznik akademicki wszystko wyłożone bardzo jasno i precyzyjnie. Polecam!

Jak na podręcznik akademicki wszystko wyłożone bardzo jasno i precyzyjnie. Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
877
410

Na półkach: , , , ,

Egzamin z metodologii badań literackich - na zawsze w mej pamięci [*].

Egzamin z metodologii badań literackich - na zawsze w mej pamięci [*].

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    337
  • Chcę przeczytać
    185
  • Posiadam
    94
  • Ulubione
    14
  • Teraz czytam
    11
  • Chcę w prezencie
    8
  • Studia
    7
  • Polonistyka
    7
  • Literaturoznawstwo
    6
  • Teoria literatury
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teorie literatury XX wieku. Podręcznik


Podobne książki

Przeczytaj także