Homer

Tłumaczenie: Robert A. Sucharski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "dawni mistrzowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
6 (14 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Homer
83-7180-395-8
homer
noir_ange

Jasper Griffin w swej książce nie tropi śladów historycznego Homera, zdając sobie sprawę z beznadziejności takiego przedsięwzięcia, lecz rekonstruuje poglądy twórcy - a może twórców - "Iliady" i "Odysei" na naturę ludzi i bogów oraz podejmuje próbę zrozumienia ideowego przesłania tych poematów. Poznanie wpisanej w starożytne eposy wizji świata pozwala nam lepiej zrozumieć wielkość i piękno dzieła Homera oraz jego znaczenie dla całej kultury europejskiej, a także dla nas - dzisiejszych czytelników.

| 2013-01-11

Korzenie kultury

Ślepota Homera jest legendą. Teoria o ustnym charakterze jego eposów również mija się z prawdą. Koncepcja wielu autorów „Iliady” i „Odysei” także nie oparła się badaniom filologicznym i historycznym. Wielki grecki epik nie pomieścił w swych dziełach żadnych informacji autobiograficznych. Jednak koncepcja świata i człowieka zawarta w poematach będących podwaliną europejskiej kultury wiele mówi o czasach, w których żył i tradycji, jaka go ukształtowała.

Obficie czerpał ze skarbnicy kultury indoeuropejskiej, która znała poezję heroiczną i charakterystyczne dla niej wątki – gniew, walka przyjaciół na śmierć i życie, zemsta i sława jako siła napędowa działań bohaterów (zna to literatura starożytnych Indii, a przecież to rdzeń „Iliady”), a także z dziedzictwa cywilizacji Wschodu, które silnie oddziaływały na kulturę grecką (np. pozbawienie ojca władzy przez syna: Uranos-Kronos-Zeus, czy sceny narad bogów w „Iliadzie” – oba wątki obce tradycyjnej religii greckiej)....

Elevander | 2016-02-02
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Krótka książeczka Jaspera Griffina jest w swoim charakterze bardzo „anglosaska”. Chcę przez to powiedzieć, że w jakiś sposób łączy w sobie popularyzację (i jest z tego powodu przystępna dla absolutnie każdego czytelnika) z nieraz naprawdę dobrymi pomysłami interpretacyjnymi. Całość oparta jest o klarowny schemat: wstęp, „Iliada”, „Odyseja”, zakończenie. Griffin zamieścił trochę uwag o bogach, charakterze narracji, a przede wszystkim o ludzkich bohaterach. Można powiedzieć, że zdecydowanie więcej tu antropologii niż filologii. Czyta się jednak przyjemnie, to wszakże trochę inny typ literatury niż wstępy do polskich edycji Homera, czy antologia Kumanieckiego i Mańkowskiego.

Tomasz Babnis

debe1973 | 2016-10-20