Widzieć jasno w zachwyceniu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literaturoznawstwo, Proust
Snoopy

Szkic literacki o twórczości Prousta wybitnego polskiego krytyka.

sylabo | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Zadziwiający plan nasuwa się po lekturze tego krótkiego zbioru. Oto Proust, który wedle autora, za swoją dewizę uznaje „widzieć jasno w zachwyceniu” i wtórujący temu autor, który w sposób pokrewny tej zasadzie widzi całe jego dzieło i życie. Nałożenie się tych sposobów widzenia, daje nam czytelnikom, poczucie głębokiego przemyślenia i zaplanowania zarówno pierwotnej i wtórnej perspektywy.

Bo oto w tej pierwszej Marcel wiedzie, niczym bohater „Boskiej Komedii” swoją wędrówkę, poprzez niezliczone pułapki, które czas zastawia na niego, za każdym razem przypominając mu o daremności podjętego wyzwania. W warstwie autorskiej dokonuje się jakby potwierdzenie, konsekracja zabiegów i niepowodzeń bohatera. Odrzucenie próżnego i występnego życia nie może dokonać się inaczej niż przez rozliczne próby, po których człowiek zyskuje pewność, tożsamość i autonomię, zdolną wyzwolić najcenniejsze jego przymioty. Bo Jan Błoński podziwia, zachwyca się, nie tyle ścieżką...

lajt | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Dla wszystkich, którzy chcą bardziej wniknąć w Prousta i W poszukiwanie straconego czasu.

mota | 2016-05-31
Piotr Prachnio | 2015-10-01