Księga ksiąg utraconych

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
The Book of Lost Books
Pistacia

Pierwszy utwór komiczny w historii literatury, poemat Margites Homera, zaginął - pamięć odtwórców była krótka, o Margites pisano jedynie w dziełach innych autorów. Z opisu zniszczeń, jakim uległy prace Richarda Burtona po jego śmierci, widać, że nie stało się to wcale za sprawą małżonki, chociaż to jej najczęściej przypisuje się winę. Planowane powieści Dostojewskiego bynajmniej nie przepadły, lecz zostały przez autora połączone i rozbudowane w jedną - Braci Karamazow. Nie wiadomo, czy kiedyś odnajdzie się mityczna powieść Brunona Schulza Mesjasz, nie żyją już bodaj wszyscy, którzy cokolwiek o niej wiedzieli: bratanek pisarza Alex, szwedzki ambasador Öberg, Jerzy Ficowski... Tak można by długo. Stuart Kelly, na podstawie zachowanych dokumentów, przekazów, zapisków rekonstruuje żywoty ksiąg (także manuskryptów), które nie przetrwały do naszych czasów. Nie zawsze też wiadomo, czy rzeczywiście powstały albo czy miały taką formę, jaką zwykło się im przypisywać (księgi Starego Testamentu). Nie dość tego - wątpliwości budzi niekiedy także istnienie samych autorów, jak choćby Homera, według niektórych naukowców będącego postacią-kompozytem, nazwą nadaną grupie recytatorów.

[opis wydawcy]

Rysunki: Andrzej Krauze

źródło opisu: W.A.B., 2008

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/

Mateusz | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Niestety nie jestem w stanie ocenić tej książki dobrze. Jest to to jedna z najniżej ocenionych przeze mnie pozycji. Pomysł świetny, dobór autorów i utworów również. To dlaczego tak niska ocena z mojej strony? Proszę nie odebrać tego co za chwilę napiszę jako wywyższanie się, ale kilka lat po skończeniu studiów polonistycznych o większości autorach i ich dziełach jestem w stanie powiedzieć mniej lub więcej bez specjalnego przygotowania niż pan Stuart Kelly.
Przepis na "Księgę ksiąg utraconych" jest bardzo prosty. Włączamy komputer, otwieramy dowolną przeglądarkę internetową, wpisujemy hasło "Wikipedia", a tam w wyszukiwarce nazwiska, które nas interesują. I voila! Przepisujemy to co znajdziemy, dodajemy kilka czerstwych żartów i uwag nadających pseudo-naukowy charakter, drukujemy i gotowe. Książka jest kolejnym przykładem, że nie można sugerować się "rekomendacjami" na okładce. Najbardziej rozbawił mnie fragment z NY Times: "Dzieło wielkiej pasji, wnikliwości i erudycji"......

Reminiscencja | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Chyba nie ma sensu się męczyć.

Pomysł zacny, godny pochwały. To, co zaginęło, nie powstało bądź też nie zostało skończone jest zwykle najbardziej kuszące i interesujące. Szkoda, że tak mało jest o samych książkach, więcej o ich autorach. Co mam na myśli? Notki biograficzne, które może napisane lżejszym niż język słownikowy, jednak nie dają wiele więcej ponad to. O dziwo - więcej można dowiedzieć się o dziełach ze starożytności niż tych nowożytnych - nie przeczytałam wszystkiego z utraconej "nowej" literatury, ale to, co przeczytałam wygląda jak przepisana notka z wikipedii + kilka zdań, że taka a taka książka była, ale już nie jest.

Jak ktoś lubi i mało wie o autorach wymienianych w tej pozycji... Czemu nie. Ale nic ponadto.

Kajetanka | 2015-01-02

W książce tej napewno znajdziemy wiele tytułów, informacji. Dobrze się czyta poszczególne rozdziały, ale tylko na wyrywki. Gdyby ktoś podjął się czytania wszystkiego po kolei zmęczy się, tak bynajmiej było ze mną. Miła lektura, ale tylko na chwilę, na jedno popołudnie. Czytania "na raz" jak inne książki nie polecam

Rita | 2014-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2014

Szymon | 2016-11-20
| 2015-08-03
Przemysław Jurek | 2015-02-09
| 2014-11-21
Beata | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe
Może niech lepiej przepadną, czyli rozważania futurystyczne

Podczytuję sobie ostatnio – bo jest to lektura raczej nadająca się to czytelniczego drobienia, jak to rzeczy typu leksykonowatego mają w zwyczaju – Księgę ksiąg utraconych Stuarta Kelly’ego i jest to lektura z pozoru dość przygnębiająca.