Taras w Rzymie

Tłumaczenie: Krzysztof Rutkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "z trąbką". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Vesper
Terrace à Rome
83-60159-20-3
Brugia, Meaume, Nanni

Pisać powieść - to znaczy szukać z ołówkiem w ręku. To iść naprzód piórem. To szukać tego, czego się nie wie, tego, co się utraciło, lub tego, czym stara się zastąpić stratę za pomocą mowy, którą można stracić. Mowa może się zagubić. Zapomina się języka w gębie. Quignard uważa, iż utrata, tracenie mowy, tworzy jedną z elementarnych ludzkich przygód życiowych, a jego pisanie - tworzy świadectwo doświadczania tej przygody. Dlatego Quignard nienawidzi pisarzy wymownych, nie cierpi frazeuszy (les phraseurs), pyszałków rozkochanych w słowach, pisarzy słowolubnych, słowomiodnych, pławiących się w wymownej pianie, prestidigitatorów słów poręcznych i dźwiękonośnych, gładkich, poprawnych, nienawidzi tych, których język ponosi, zamiast dziwić.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/taras-w-rzymie/

źródło okładki: http://www.dziennik-literacki.pl

Aga | 2011-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Autor opowiada nam o namiętnościach i życiu grawera Meauma. Książka dość ambitna, bowiem rozpatruje aspekt słowa, jego walor. Zaciekawi to jednak bardziej osoby, które znają sztukę Meauma.

AFB | 2015-09-11
Wioletta Grzegorzewska | 2014-11-05