Kolosy na glinianych nogach. Studium guru

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Feet of Clay. A Study of Gurus
psychologia, socjologia
Pistacia

Pytania o sens istnienia towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Myśliciele, artyści i uczeni wciąż próbują na nie odpowiadać, ale rezultatem są kolejne pytania. Zagubiony w ich gąszczu, współczesny człowiek odczuwa potrzebę poznania ostatecznej, rozstrzygającej odpowiedzi, która uwolni go od zwątpień i konieczności poszukiwania sensu życia i śmierci. Anthony Storr przygląda się w swojej książce...

Anthony Storr przygląda się w swojej książce tym, którzy oferowali tego rodzaju pewność: założycielom współczesnych sekt (David Koresh i Jim Jones), charyzmatycznym guru (Gieorgij Iwanowicz Gurdżijew i Bhagwan Śri Radżnisz), wpływowym myślicielom (Rudolf Steiner, Carl Gustav Jung, Zygmunt Freud), a także świętemu Ignacemu Loyoli i Jezusowi Chrystusowi.
Jedni proponowali rozwiązania, które większość ludzi na świecie uznałaby za szaleńcze lub zbrodnicze – ale znaleźli się tacy, którzy w nie uwierzyli.
Myśli i wskazówki innych są przez wielu ludzi na świecie akceptowane i przestrzegane – choć są i tacy, którzy podają je w wątpliwość.
„Do kogo powinniśmy się zwrócić?” – pyta Storr w tytule ostatniego rozdziału. Odpowiedź jest tyleż uczciwa i użyteczna, co nierozstrzygająca.

[opis wydawcy]

| 2015-06-13
Przeczytana: czerwiec 2015

Lektura pierwszych rozdziałów tej książki wzbudziła moją irytację.

Anthony Storr, władający dobrym piórem lekarz psychiatra, podejmując temat studium guru, rozpoczął od zilustrowania go przykładami. Kolejne rozdziały zatem przynoszą nam de facto biografie znanych przywódców apokaliptycznych sekt religijnych (Jim Jones, David Koresh), samozwańczych proroków jak Gurdżijew i Śri Radżnisz, charyzmatycznego mistyka Rudolfa Steinera, po Junga i Freuda... A na koniec tej wyliczanki mamy jeszcze rozdział o Ignacym Loyoli i Jezusie.

Poza wątkami biograficznymi, wpleciona została tu analiza postaci guru. W poszukiwaniu wspólnych cech Anthony Storr zwraca uwagę na samotne dzieciństwo, przeżycie okresu załamania lub wręcz choroby psychicznej, po którym to czasie guru odradzają się do nowego życia już jako wizjonerzy i charyzmatyczni przywódcy.

Analiza, dodajmy, na kolana spójnością nie powalająca, bo co chwila któraś z biografii zaprzecza próbom stworzenia przez autora obrazu archetypowego...

eshtool | 2014-10-23

Tej książki na pewno nie nazwał bym wybitną. Opracowanie tematu dość pobieżne. Właściwie to miałem wrażenie, że mógłbym przeczytać informacje dostępne w internecie na temat każdej z opisywanych postaci zamiast kupować książkę i na jedno by wyszło.

Istas | 2012-02-08
Przeczytana: 09 lutego 2011