Błędne Cienie

Les Ombres errantes
83-07-02973-2
myśli, prix Goncourt
Paideia

Pierwszy tom cyklu zatytułowanego „Ostatnie królestwo”. „To nie jest sąd o czasie, o świecie o społeczeństwie, o ludzkiej ewolucji” – mówi o swym dziele w toku Pascal Quignard. „To maleńki wysiłek myślenia o wszystkim. Maleńka wizja, całkowicie nowoczesna świata. Wizja, całkowicie laicka świata. Wizja, całkowicie anormalna świata.”

Artur Kiela | 2012-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Eros
Przeczytana: 14 lutego 2012

Czytane pobieżnie i bez woli zrozumienia może sprawić, że weźmiecie "Błędne cienie" za najgorszą książkę na świecie. Krótkie zdania, pełne patosu, wiele powtórzeń, mętna, wyglądająca na pozbawioną szkieletu - osobę nieprzygotowaną może uderzyć pretensją i zrazić na zawsze. I gdyby nie pewna świadomość, która próbuje tłumaczyć Quignarda - że oto mamy ponoć duchowego spadkobiercę Bataille'a, że to kolejny francuski prorok - położyłbym na "Błędnych cieniach" wielką krechę. Quignarda poznałem przy okazji "Nocy seksualnej", która to wszystkim przywodzi na myśl "Łzy Erosa", a żeby mu zaufać namawiał Tomasz Swoboda w "Historiach oka".
I ok - kilka nieudanych podejść, czytanie "Cieni..." rano, czytanie w nocy, czytanie w łóżku, pociągu, w pracy - nic. Quignardzie, skleciłeś piękny album, ale pisać nie umiesz.
I nagle przychodzi wieczór, banalnie, po małej dawce wina ze znajomą, ja leżę na łóżku, ona siedzi w fotelu i wpadam na pomysł: "przeczytam ci coś beznadziejnego". Biorę Quignarda,...

interplaygirl | 2010-05-24

Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 2013 rok
Adrian S | 2012-11-19
15 wielkich francuskich powieści

14 lipca we Francji przypada święto narodowe – obchodzone jest w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Z tej okazji dziś proponujemy Wam zestawienie najlepszych współczesnych książek francuskich autorów. Vive la révolution! Vive la littérature!