Obcy: Azyl

Okładka książki Obcy: Azyl Steve Perry
Okładka książki Obcy: Azyl
Steve Perry Wydawnictwo: Orion Cykl: Obcy - Steve Perry (tom 2) Seria: Obcy fantasy, science fiction
Obcy - Steve Perry (tom 2)
Obcy
Aliens: Nightmare Asylum
Orion
1994-01-01
1994-01-01
Waldemar Pietraszek
science fiction alien obcy ellen ripley

Okładka książki Star Wars: Cienie Imperium. Ewolucja Steve Perry, Ron Randall
Star Wars: Cie... Steve Perry, Ron Ra...
Okładka książki The Complete Aliens Omnibus: Volume One (Earth Hive, Nightmare Asylum, The Female War) S. D. Perry, Steve Perry
The Complete A... S. D. Perry, Steve ...
Okładka książki Star Wars: Cienie Imperium John Nadeau, Steve Perry, Kilian Plunkett, John Wagner
Star Wars: Cie... John Nadeau, Steve ...
Okładka książki Gwiazda Śmierci Steve Perry, Michael Reaves
Gwiazda Śmierci Steve Perry, Michae...

Jeszcze gorsza od cz. 1

Jeszcze gorsza od cz. 1

Słabiutka, naiwna książka. Najgorsza z całej trylogii. S-f kategorii c.

Słabiutka, naiwna książka. Najgorsza z całej trylogii. S-f kategorii c.

Jako dzieciak zajarałem się światem "Obcego" ale te książki autorstwa Steve Perry są bardzo słabe, pod każdym względem.

Jeśli ma ktoś ochotę na klimat 3 i 4 Obcego (filmowa wersja) z domieszką Diuny to Głębia Marcina Podlewskiego

Druga część jakoś nie poprawia wrażenia. Pomimo że coś się ciągle dzieje, jest jakoś chaotycznie, aż do poziomu nudy. Tworzone jakby na siłę.

Trochę lepiej niż w Mrowisku. Mamy wreszcie twardego generała, mamy Ziemię skażoną obcymi i mamy wreszcie nowy, ciekawy pomysł - Obcy hodowani jako broń ( przedstawione znacznie lepiej niż w filmie o numerze 4 ).
I wszystko idzie nie tak... . Niestety poza dobrym pomysłem, realizacja całości trąci nieco sztampą. Po kilkunastu stronach, zaczynają się dłużyzny - w Mrowisku akcji było jednak trochę więcej. Nie wiem, może za dużo marudzę, może za bardzo porównuję książki z Dwójką która jest dla mnie filmem najbardziej zbliżonym do ideału. Książka na pewno dla fana Obcego.

Ziemia nie jest już bezpiecznym miejscem, ludzie masowo stają się pożywieniem dla obcego gatunku. Billie i Wilks, uciekają z planety i szukają jakiegoś bezpiecznego miejsca.

Trafiają do kolonii i bazy wojskowej, którą rządzi generał Spears. Wilks, Billie i okaleczony po poprzedniej misji Bueller wyczuwają, że w bazie dzieje się coś dziwnego. Jest bardzo mało cywilnych kolonistów, a i żołnierzy stopniowo ubywa. Ludzie są przerażeni, generał jest postrachem wszystkich dookoła, nikt nie chce wyznać prawdy, by mu się przypadkiem nie narazić.

Bohaterowie uciekając przed obcymi do tej bazy trafili z „deszczu pod rynnę.” Okazuje się, że generał jest szalony. W swojej bazie hoduje obcych. Billie i Wilks są świadkami tego, co spotyka ludzi, łamiących rozkazy generała. Widzą żołnierzy prowadzonych przed oblicze królowej. Stanowią oni pożywienie dla jej dzieci. Jakie musi być przerażenie tych ofiar, które wiedzą, że nikt i nic im nie pomoże przed tym ostatecznym spotkaniem? Co czują ci, którzy z rozkazu Spearsa muszą skazywać swoich kolegów na śmierć? Billie i Wilks wiedzą, że jeśli czegoś nie zrobią, to będą następnym posiłkiem dla obcych.

Z pomocą nielicznych, którzy postanawiają przeciwstawić się generałowi, postanawiają zniszczyć bazę wraz z trzymanymi w niej obcymi. Wybucha bunt. Generał Spears ucieka z bazy na statku wraz ze swymi „ulubieńcami.” Czy Billie i Wilks powstrzymają go przed dotarciem na Ziemię? W jakim celu Spears hodował w swojej bazie obcych i dlaczego próbuje wraz z nimi wrócić na rodzimą planetę? Swoją drogą to typowy wysoko postawiony w hierarchii wojskowej facet o zbyt rozbuchanym ego, co ostatecznie nie doprowadzi go do niczego dobrego.

Wartka akcja, przerażające opisy walki z obcymi. Nieustraszeni Wilks i Billie znów muszą spróbować przeżyć kolejne starcie z tym jakże ekspansywnym i wytrzymałym gatunkiem.

O ile w drugiej części miejscami nie wiedziałem o co chodzi to w tej... aż ziało nudą przez prawie cały czas. I mimo szczerych chęci nie mogę dać więcej gwiazdek.

2028

Bardzo słaba książeczka. Choć akcja jest w niej cały czas to lektura nuży i nudzi. Jak to osiągnąć? Nie mam pojęcia.

Fani filmowej sagi o Obcym znajdą w książce mnóstwo nawiązań do niej, co powinno zagwarantować dobrą zabawę. Ja takową miałem bynajmniej. Brakło mi natomiast obecności rasy, z której pochodził tajemniczy pilot – jego statek odwiedzili bohaterowie filmu „Obcy ósmy pasażer Nostromo”. Co prawda dziś mamy już wiedzę zaczerpniętą z filmu „Prometeusz”, ale Perry miał trochę inną wizję na temat dziwnych kosmitów, a liznąć jej mogliśmy w pierwszej części trylogii „Mrowisko”. W drugiej pomysł został zawieszony.

Książka ładnie, solidnie wydana, niestety tylko raz w Polsce i to dość dawno (1994). Fajna ilustracja, twarda, lakierowana okładka. Prezentuje się ładnie na półce obok innych pozycji rodem ze świata, w którym Ellen Ripley walczy z prawie niezniszczalnym przeciwnikiem

Linia fabularna mi się podobała. W moim odczuciu mogłaby bezproblemowo stanowić kanwę scenariusza kolejnego filmu o Obcych – pod warunkiem usunięcia takich kwiatków jak np. opuszczający stanowisko śliniący się wartownicy, bo zza węgła wynurza się… goła babka. Odrobina seksu to w przypadku horroru (no, prawie) składnik obowiązkowy, ale zdrowy rozsądek jest równie istotny....

Bardzo mi się podobała ta kontynuacja 'Mrowiska'. Steve Perry bardzo dobrze tworzy fikcyjny świat i bohaterów. W tej części szczególnie spodobała mi się postać generała Spears'a. Świetnie nakreślona! Wyrazista. Motyw hodowli obcych również bardzo ciekawy i nowatorski. Typowe historie miłosne i przyjaźń między bohaterami również interesujące. Polecam!

• Science Fiction
  • SCIENCE FICTION - KOSMOS