Niezwykła istota. Zmagania nauki z tajemnicami człowieka

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiedza i Życie - Orbity Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Why Us? How Science Rediscovered the Mystery of Ouselves
978-83-7648-513-3
człowiek, ewolucja
Pistacia

W „Niezwykłej istocie” James Le Fanu w fascynujący sposób analizuje możliwości i ograniczenia nauki w zgłębianiu tajemnic naszego istnienia, podważając pewnik, utrzymujący się od czasów publikacji „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina, że jesteśmy tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności, przypadkową konsekwencją procesu ewolucji. Kwestionowanie tego pewnika jest niespodziewanym efektem...

Kwestionowanie tego pewnika jest niespodziewanym efektem dwóch dużych projektów, które obiecywały nam definitywne dowody na potwierdzenie tej najbardziej wpływowej z naukowych teorii. Pierwszy z nich to Projekt Poznania Ludzkiego Genomu, drugi – fenomenalny rozwój technik obrazowania mózgu, pozwalających neurobiologom obserwować mózg „w akcji”, i w ten sposób wyjaśnić niezwykłe właściwości ludzkiego umysłu.

[opis wydawcy]

Cellular | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Zaczęło się całkiem obiecująco, Le Fanu obiecał odkryć przed czytelnikiem i boleśnie wypunktować wszelkie słabości obecnego stanu nauki, w szczególności teorii ewolucji i przy okazji wskazać, dlaczego człowiek jest tytułową "Niezwykłą Istotą". Niestety, z każdym kolejnym słowem zęby zgrzytały coraz bardziej. Rozdział po rozdziale nachodziła mnie ochota, by poszukać w czeluściach internetu adresu mailowego do autora by wskazać mu jego błędny tok rozumowania, jednak ostatni spowodował, że zaniechałem - zresztą jaki to miałoby sens, nieprawdaż? ;)

Ponadto te ostatnie strony zgrzytały mi piaskiem w zębach z innego powodu - bez przerwy autor podkreślał, że wszelkie wymienione w książce dowody są jednoznacznym potwierdzeniem błędności teorii Darwina, a dodatkowo "najnowsze odkrycia i badania naukowe" dodatkowo wzmacniają tego tezę. Problem w tym, że jedynymi dającymi się w jakikolwiek sposób sklasyfikować dowodami na błędność teorii ewolucji według Le Fanu jest brak kopalnych 'etapów...

Maanwe | 2015-01-21

Autor opisuje często niekonwencjonalne pomysły i idee związane z ewolucją człowieka. W niektórych miejscach ciekawa w innych porostu kiepska.

Franciszek Motyka | 2015-01-15
Milioner | 2015-01-03