rozwińzwiń

Niezwykła istota. Zmagania nauki z tajemnicami człowieka

Okładka książki Niezwykła istota. Zmagania nauki z tajemnicami człowieka James Le Fanu
Okładka książki Niezwykła istota. Zmagania nauki z tajemnicami człowieka
James Le Fanu Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Why Us? How Science Rediscovered the Mystery of Ouselves
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2010-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-25
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7648-513-3
Tłumacz:
Agnieszka Sobolewska
Tagi:
człowiek ewolucja
Średnia ocen

4,4 4,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,4 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
967
453

Na półkach:

Biorąc się za lekturę „Niezwykłej istoty”, miałam nadzieję na przyjemną popularnonaukową książkę, z której dowiem się różnych ciekawostek. Jednakże już niedługo po zagłębieniu się w pierwszym rozdziale poczułam pewne „zgrzyty”. Autor używał prostej, logicznej narracji i jego wywód był bardzo klarowny, łatwy do przyswojenia, ale sama treść… Zbyt wiele razy posługiwał się słowem „cud” i to wzbudziło mój dyskomfort.
Mimo tego jednak czytałam dalej, ale szybko zorientowałam się, że wywód autora prowadzi do przekonywania czytelnika, że teoria ewolucji może być błędna. Każdy, kto zna i rozumie biologię, wie o tym, że w przyrodzie nie ma cudów – jest dobór naturalny. Le Fanu zaś, rozczarowany najwyraźniej tym, że ludzki genom wcale w spektakularny ani wyjątkowy sposób nie różni się od genomów innych gatunków na Ziemi, postanowił uznać to za dowód zaprzeczający teorii Darwina. Szczytem zaś jego niekompetencji było stwierdzenie, że Wszechświat jest „próżnią nicości”, co dla każdego, kto interesuje się głębiej astrofizyką, jest kompletną, rażącą bzdurą.
Dalej było już tylko gorzej – Le Fanu zaczął coraz dalej posuwać się w swych irracjonalnych domysłach, sugerując, że człowiek jest „czymś więcej” niż tylko sumą impulsów elektrycznych w mózgu, czego dowodem miałaby być np. dość powszechnie przejawiana cecha altruizmu, którą negował jako jedno ze zjawisk ewolucyjnych, nie podając jednak żadnych przekonujących kontrargumentów, proponujących wyjaśnienie alternatywne.
Mimo że zazwyczaj lubię czytać do końca, moja frustracja zaczęła sięgać zenitu i przeczytawszy mniej więcej 2/3 książki, zrezygnowałam z dalszej lektury.
Obawiam się, że ci, którzy nie posiadają większej wiedzy w tym zakresie, mogą nabrać się na jego gładką narrację i przytaczanie ogólnie uznawanych faktów naukowych, jednakże interpretowanych sprzecznie z obecnym stanem wiedzy. To jedna z tych książek, które pod płaszczykiem rozważań naukowych przemycają coś, czemu bliżej do religii albo teorii spiskowych, a nie prawdziwej nauki.
Przestrzegam przed tą książką i stanowczo odradzam – najlepszym, czym może ona być, to stratą czasu. We mnie wywołała jedynie irytację. Równie dobrze można by poczytać elaboraty o płaskiej Ziemi, mają taką samą „wartość”.

Biorąc się za lekturę „Niezwykłej istoty”, miałam nadzieję na przyjemną popularnonaukową książkę, z której dowiem się różnych ciekawostek. Jednakże już niedługo po zagłębieniu się w pierwszym rozdziale poczułam pewne „zgrzyty”. Autor używał prostej, logicznej narracji i jego wywód był bardzo klarowny, łatwy do przyswojenia, ale sama treść… Zbyt wiele razy posługiwał się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
3

Na półkach:

Bardzo dobra lektura uzupełniająca dla studentów biologii i kierunków pokrewnych, zawierająca wiele danych naukowych, nieznanych szerszej publiczności, które wraz z każdym rokiem wybrzmiewają coraz głośniej. Autor nie tylko pokazuje jak niekompletna jest współczesna teoria ewolucji, ale również podejmuje się polemiki z uczonymi, którzy starają się ją wykorzystać do promowania światopoglądu materialistycznego (jak Dawkins i inni). W ciekawy sposób uzasadnia dlaczego "król jest nagi".

Bardzo dobra lektura uzupełniająca dla studentów biologii i kierunków pokrewnych, zawierająca wiele danych naukowych, nieznanych szerszej publiczności, które wraz z każdym rokiem wybrzmiewają coraz głośniej. Autor nie tylko pokazuje jak niekompletna jest współczesna teoria ewolucji, ale również podejmuje się polemiki z uczonymi, którzy starają się ją wykorzystać do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
116
111

Na półkach:

cóż nie będę ukrywał ze nie przeczytałem do końca ale stwierdziłem że nie warto.
Autor widać że jest dość sceptyczny wobec ewolucji ale niestety do połowy książki nie zaproponował nic poza wątpliwościami. Nie wiem czy dalej miał do powiedzenia coś ciekawszego ale jako wielki minus to iż do tej połowy książki nie wspomniał nic o epigenetyce która jak sie zdaje była by lekiem na jego bolączki.

cóż nie będę ukrywał ze nie przeczytałem do końca ale stwierdziłem że nie warto.
Autor widać że jest dość sceptyczny wobec ewolucji ale niestety do połowy książki nie zaproponował nic poza wątpliwościami. Nie wiem czy dalej miał do powiedzenia coś ciekawszego ale jako wielki minus to iż do tej połowy książki nie wspomniał nic o epigenetyce która jak sie zdaje była by...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
48

Na półkach: , , ,

Zaczęło się całkiem obiecująco, Le Fanu obiecał odkryć przed czytelnikiem i boleśnie wypunktować wszelkie słabości obecnego stanu nauki, w szczególności teorii ewolucji i przy okazji wskazać, dlaczego człowiek jest tytułową "Niezwykłą Istotą". Niestety, z każdym kolejnym słowem zęby zgrzytały coraz bardziej. Rozdział po rozdziale nachodziła mnie ochota, by poszukać w czeluściach internetu adresu mailowego do autora by wskazać mu jego błędny tok rozumowania, jednak ostatni spowodował, że zaniechałem - zresztą jaki to miałoby sens, nieprawdaż? ;)

Ponadto te ostatnie strony zgrzytały mi piaskiem w zębach z innego powodu - bez przerwy autor podkreślał, że wszelkie wymienione w książce dowody są jednoznacznym potwierdzeniem błędności teorii Darwina, a dodatkowo "najnowsze odkrycia i badania naukowe" dodatkowo wzmacniają tego tezę. Problem w tym, że jedynymi dającymi się w jakikolwiek sposób sklasyfikować dowodami na błędność teorii ewolucji według Le Fanu jest brak kopalnych 'etapów pośrednich' ewolucji oraz sugerowane niezrozumienie działania i oraz tajemnic kodu genetycznego. Zwłaszcza ów brak zrozumienia jest dowodem cokolwiek dziwnym - czytając wywody Le Fanu odniosłem wrażenie, że mam do czynienia z naukowcem, który stracił wiarę w to, co robi; który dotarł do pewnej ściany, której przebić nie może i w związku z tym krzyczy głośno "tam nic nie ma!". A jest to podejście nie tylko błędne, ale i szkodliwe (gdyby wszyscy ludzie tak twierdzili, nie wyszlibyśmy jeszcze z jaskiń).

Podsumowując, książkę odradzam. Autor interpretuje fakty po swojemu, przeinaczając je tak, by potwierdzały z góry narzuconą przez niego tezę. Jedynym plusikiem książki jest parę faktycznych ciekawostek naukowych i informacji - szkoda tylko, że obłożonych wątpliwej jakości interpretacjami. Na koniec dodam tylko, że zupełnie nie rozumiem sygnowania tytułu logiem "WiŻ" i "Orbitami nauki". Bliżej tu do religii niż nauki.

Zaczęło się całkiem obiecująco, Le Fanu obiecał odkryć przed czytelnikiem i boleśnie wypunktować wszelkie słabości obecnego stanu nauki, w szczególności teorii ewolucji i przy okazji wskazać, dlaczego człowiek jest tytułową "Niezwykłą Istotą". Niestety, z każdym kolejnym słowem zęby zgrzytały coraz bardziej. Rozdział po rozdziale nachodziła mnie ochota, by poszukać w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
121
75

Na półkach:

Autor opisuje często niekonwencjonalne pomysły i idee związane z ewolucją człowieka. W niektórych miejscach ciekawa w innych porostu kiepska.

Autor opisuje często niekonwencjonalne pomysły i idee związane z ewolucją człowieka. W niektórych miejscach ciekawa w innych porostu kiepska.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26
  • Chcę przeczytać
    21
  • Posiadam
    14
  • Popularnonaukowe
    2
  • Orbity Nauki
    1
  • Koniecznie przeczytać
    1
  • Popularno-naukowe
    1
  • Biblioteka
    1
  • Popularnonaukowe/naukowe
    1
  • Prószyński i S-ka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niezwykła istota. Zmagania nauki z tajemnicami człowieka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne