Dynia z majonezem

Kabocha to Mayonezu
manga, Kiriko Nananan
komiksy
Kate

Miho i Seiichi od półtora roku mieszkają razem w niewielkim mieszkaniu. Ona pracuje w sklepie i jest przeciętną japońską dziewczyną. On to młody muzyk, który marzy o karierze w branży. Niestety ciągle jest bezrobotny, przez co cały ciężar utrzymania spada na Miho. Ze względu na trudną sytuację finansową dziewczyna podejmuję dodatkową pracę w nocnym klubie. Dynia z majonezem to historia o...

Dynia z majonezem to historia o problemach współczesnych młodych ludzi. To opowieść o szukaniu swojego miejsca na ziemi, stworzona przez Kiriko Nananan - twórczynię słynącą z subtelnej, realistycznej kreski i wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata.

WisemantheWise | 2016-12-17
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Manga oryginalna, inna niż większość powszechnie znanych tytułów... ale czy przez to lepsza? Niestety tym razem nie. Historia ukazana w "Dyni.." jest szczerze mówiąc po prostu nudna i mało wciągająca. Zachowania głównych bohaterów mocno irytują przez niekonsekwencję i brak sensu. Ukazana historia w życiu codziennym pewnie zdarza się dosyć często, również w społeczeństwie japońskim. Tu też trudno uwierzyć w uczucie, które deklaruje główna bohaterka wobec swojego partnera oraz poświęcenie jakie dla niego robi... Chociaż później sama się wycofuje... po czym znów wraca.
Do tego forma, styl rysowania również nie zachwyca. Zastosowanie tylko czerni i bieli tworzy nieczytelne kadry a prostota rysunków zmusza do solidnego wpatrywania się.

dehira | 2014-08-17

To jest manga dla dorosłych kobiet. Opowiada o kobiecie, jej problemach, sama jest narratorką, wszystko widzimy jej oczami i poznajemy tylko jej punkt widzenia.

Nie tak łatwo się zorientować kogo się kocha, a jeśli jeszcze jest się osobą pracującą, która musi utrzymywać chłopaka to oczywiście, że każda kobieta zada sobie wreszcie pytanie - czy on jest tego wart? A może jest ciężarem? A może z "byłym" byłoby jej lepiej?
Główna bohaterka zadaje sobie właśnie te pytania a manga jest narysowana tak, aby czytelnik mógł się wczuć w jej sytuację.

Kilka momentów było wzruszających, np tulenie się do jego swetra, postanowienie, ze nie będzie go prała, aby pozostał zapach, itp.

Dla mnie była to ciekawa i jedyna w swoim rodzaju manga. Mimo, że rysunki nie powaliły mnie na kolana swą urodą ;)

Suza | 2015-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Manga
Przeczytana: 17 lutego 2015

Między Miho a Seiichim nie było wielkiej miłości. Zeszli się ze sobą, a potem jakoś naturalnie zamieszkali razem. Seiichi marzy o karierze muzycznej, choć do tej pory niewiele z tego wychodzi. Pozostaje więc na utrzymaniu Miho, która z całych sił próbuje temu sprostać, by ukochany mógł w spokoju tworzyć muzykę. Czy nie lepiej byłoby zostawić kogoś takiego? A może chociaż zaciągnąć go do jakiejś pracy? Takie pytania byłyby dość naturalną reakcją, a jednak Miho niczego takiego nie wymaga. Nawet jeśli bywa ciężko. A bywa tak często i dlatego też dziewczyna postanawia w tajemnicy podjąć drugą pracę, choć obrana przez nią droga wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. A Seiichi? Czy w końcu wykaże się odrobiną inicjatywy? Kolejną próbą dla ich już i tak niepewnej relacji będzie ponowne spotkanie Hagio, dawnej miłości Miho, na którym dziewczynie wciąż zależy pomimo doznanych z jego powodu przykrości. Czy coś się...

Ni jak nie mogłam rozszyfrować tytułu w odniesieniu do treści, no chyba że dynia z majonezem, to Polska mamałyga, wtedy wszystko staje sie jasne.
Bohaterowie mangi posługują się mono sylabami tak jak dzieci, mówią do siebie i myślą pojedynczymi zdaniami, smutny to jednak obraz społeczeństwa, tak ubogi w kulturę słowa. Najlepiej z całości prezentuje się grafika.

Lenny | 2012-09-22

Moja pierwsza manga i przeczytana i kupiona. Przy zakupie byłam szczęśliwa, po przeczytaniu nie było fajerwerków, ale było miło tak wieczorem sobie poczytać o typowych problemach młodych, którzy chcą ułożyć sobie życie. Osobiście polecam, bo nie wydaje mi się, aby pieniądze były wyrzucone w błoto kupując ten tytuł.

ekma | 2016-02-18
Przeczytana: 22 listopada 2015

Bezbłędnie pokazane zawieszenie w egzystencji. Kiedy dopadają nas myśli, że nic sensowniejszego w naszym życiu nie zrobimy, więc próbujemy jakoś to życie "rozhuśtać", chociażby romansem bez przyszłości.
Bardzo polecam.

Kamiookami | 2016-10-19