Dynia z majonezem

Kabocha to Mayonezu
manga, Kiriko Nananan
komiksy
Kate

Miho i Seiichi od półtora roku mieszkają razem w niewielkim mieszkaniu. Ona pracuje w sklepie i jest przeciętną japońską dziewczyną. On to młody muzyk, który marzy o karierze w branży. Niestety ciągle jest bezrobotny, przez co cały ciężar utrzymania spada na Miho. Ze względu na trudną sytuację finansową dziewczyna podejmuję dodatkową pracę w nocnym klubie. Dynia z majonezem to historia o...

Dynia z majonezem to historia o problemach współczesnych młodych ludzi. To opowieść o szukaniu swojego miejsca na ziemi, stworzona przez Kiriko Nananan - twórczynię słynącą z subtelnej, realistycznej kreski i wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata.

dehira | 2014-08-17

To jest manga dla dorosłych kobiet. Opowiada o kobiecie, jej problemach, sama jest narratorką, wszystko widzimy jej oczami i poznajemy tylko jej punkt widzenia.

Nie tak łatwo się zorientować kogo się kocha, a jeśli jeszcze jest się osobą pracującą, która musi utrzymywać chłopaka to oczywiście, że każda kobieta zada sobie wreszcie pytanie - czy on jest tego wart? A może jest ciężarem? A może z "byłym" byłoby jej lepiej?
Główna bohaterka zadaje sobie właśnie te pytania a manga jest narysowana tak, aby czytelnik mógł się wczuć w jej sytuację.

Kilka momentów było wzruszających, np tulenie się do jego swetra, postanowienie, ze nie będzie go prała, aby pozostał zapach, itp.

Dla mnie była to ciekawa i jedyna w swoim rodzaju manga. Mimo, że rysunki nie powaliły mnie na kolana swą urodą ;)

Suza | 2015-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Manga
Przeczytana: 17 lutego 2015

Między Miho a Seiichim nie było wielkiej miłości. Zeszli się ze sobą, a potem jakoś naturalnie zamieszkali razem. Seiichi marzy o karierze muzycznej, choć do tej pory niewiele z tego wychodzi. Pozostaje więc na utrzymaniu Miho, która z całych sił próbuje temu sprostać, by ukochany mógł w spokoju tworzyć muzykę. Czy nie lepiej byłoby zostawić kogoś takiego? A może chociaż zaciągnąć go do jakiejś pracy? Takie pytania byłyby dość naturalną reakcją, a jednak Miho niczego takiego nie wymaga. Nawet jeśli bywa ciężko. A bywa tak często i dlatego też dziewczyna postanawia w tajemnicy podjąć drugą pracę, choć obrana przez nią droga wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. A Seiichi? Czy w końcu wykaże się odrobiną inicjatywy? Kolejną próbą dla ich już i tak niepewnej relacji będzie ponowne spotkanie Hagio, dawnej miłości Miho, na którym dziewczynie wciąż zależy pomimo doznanych z jego powodu przykrości. Czy coś się...

Ni jak nie mogłam rozszyfrować tytułu w odniesieniu do treści, no chyba że dynia z majonezem, to Polska mamałyga, wtedy wszystko staje sie jasne.
Bohaterowie mangi posługują się mono sylabami tak jak dzieci, mówią do siebie i myślą pojedynczymi zdaniami, smutny to jednak obraz społeczeństwa, tak ubogi w kulturę słowa. Najlepiej z całości prezentuje się grafika.

Lenny | 2012-09-22

Moja pierwsza manga i przeczytana i kupiona. Przy zakupie byłam szczęśliwa, po przeczytaniu nie było fajerwerków, ale było miło tak wieczorem sobie poczytać o typowych problemach młodych, którzy chcą ułożyć sobie życie. Osobiście polecam, bo nie wydaje mi się, aby pieniądze były wyrzucone w błoto kupując ten tytuł.

ekma | 2016-02-18
Przeczytana: 22 listopada 2015

Bezbłędnie pokazane zawieszenie w egzystencji. Kiedy dopadają nas myśli, że nic sensowniejszego w naszym życiu nie zrobimy, więc próbujemy jakoś to życie "rozhuśtać", chociażby romansem bez przyszłości.
Bardzo polecam.

Kamiookami | 2016-10-19