Solanin #1

ソラニン
komiks, manga, dorastanie
komiksy
Moonlight

Shigeo Taneda wraca z pracy do niewielkiego mieszkania, które wynajmuje razem ze swoją dziewczyną – Meiko Inoue. Rzuca się na kanapę, zmęczony pracą. Rozmawia z Meiko… Oboje są młodymi ludźmi, stawiającymi pierwsze kroki w dorosłość. W poszukiwaniu własnego sposobu na życie opuścili rodzinne domy i zamienili je na miasto pełne możliwości i wyzwań – Tokio. Taneda pragnął zostać muzykiem – gitara i śpiew to jego pasja i marzenie, podczas gdy Meiko marzeń w zasadzie nie ma. Jest kolejną z tysięcy pracownic biurowych w „firmie jak każda inna”. Ta monotonna i nieciekawa praca nudzi ją. Jest zmęczona codziennymi dojazdami zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej, wciąż te same twarze każdego dnia irytują ją. Nie, to nie droga, jaką wyśniła. Ale pracuje, bo Taneda nie zarabia wiele i bez jej pensji nie byliby w stanie się utrzymać. W końcu następuje przełom, który jednocześnie zawiązuje akcję – jej przełożony czyni jej niedwuznaczną propozycję. Oczywiście przystając na nią, może spodziewać się awansu, ale… trzeba być prawdziwym karierowiczem, osobą, dla której pieniądze stoją ponad wszystkim, aby zdecydować się na taki krok, tym bardziej, że przełożony jest dużo starszy i, jak to się mówi, obleśny. Efekt? Nietrudny do przewidzenia – Meiko rezygnuje z i tak nie przynoszącej jej satysfakcji pracy, a któregoś dnia na ulicy spotyka dawnego przełożonego – idącego za rączkę z jedną z byłych koleżanek z pracy Meiko. Samo życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Hanami

źródło okładki: Wydawnictwo Hanami

Arthaniel | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Pięć lat temu Nastoletni Ja przeczytał Solanina i jedyne, co poczuł, to znużenie - zero akcji, dużo gadania, słowem: nuda, nuda, nuda.

Dziś, Dorosły Ja, przeczytał Solanina ponownie. I co? Dorosły Ja co chwilę to parskał śmiechem, to powstrzymywał cisnące mu się do oczu łzy wzruszenia. No bo ten komiks jest o mnie. O nas, młodych-dorosłych, jak to ładnie wymyślili sobie amerykańce. To komiks o dzieciakach wkraczających w świat dorosłych, i - co za tym idzie - świat ogromnych rozczarowań, świat obowiązków i morderczej rutyny. To komiks o marzeniach, które najpewniej już na zawsze pozostaną niezrealizowane, i o miłości, która pcha nas do przodu, będąc jednocześnie kotwicą, kulą u nogi. To opowieść o tym, że robimy wszystko, by uciec jak najdalej od swoich rodziców, a tymczasem nawet nie zauważamy, kiedy stajemy się ich małymi kopiami. Jest tu też trochę śmierci. I - paradoksalnie - to nie śmierć w tym wszystkim jest najstraszniejsza.

Kończąc ten przydługi wywód - Solanin to piękny...

Hicarrie | 2015-12-04

Cudowna historia. Inio Asano to jeden z tych autorów, którzy potrafią stworzyć dobrą historię ze zwykłego życia. Rysunki są po prostu cudowne-zakochałam się w nich. Tła dopracowane, nieraz z elementami fotografii. Historia jest poruszająca i potrafi wciągnąć. Jednym słowem - dzieło sztuki.

Shirogami | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

To jest tak życiowe i tak realistyczne, że fizycznie boli.

nothingcold | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Solanin mój najcudowniejszy. Wielbię.

| 2012-04-05

Wspaniale opowiedziana historia, bardzo przypadła mi do gustu.

Natomiast ostatnie kartki przyprawiły mnie o nagłe zwilżenie oczu.

USAGI | 2012-04-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Genialna historia, bardzo prawdziwa i życiowa :) Polecam serdecznie! Przedstawia życie młodych ludzi w Japonii, oraz to jak nieprzewidywalne potrafi być.

Pati | 2017-02-02
Przeczytana: 2011 rok