Król wilków

Okładka książki Król wilków Buronson, Kentarō Miura
Okładka książki Król wilków
BuronsonKentarō Miura Wydawnictwo: Hanami komiksy
komiksy
Oh-Roh & Oh-Roh-Den
Hanami
2009-06-30
2009-06-30
Radosław Bolałek
Manga Sztuki walki Seinen Nagość Przemoc Seks Azja Przeszłość

Niezły odlot. Wariacja na temat Czyngis-chana. Nie jest po pozycja, którą się można zachwycić, chociaż rysunki robią wrażenie. To pozycja po która warto sięgnąć jeżeli kupisz ją w promocji i to dużej.

Oprócz komiksów, przyszedł czas na odnowienie czytania mang. Na pierwszy ogień, Król Wilków. I cóż, było warto. Szalona historia, mocna i wyrazista kreska, nic tylko brać i czytać.

Nawet fajne, choć mocno schematyczne i zdecydowanie za krótkie, przez co dużo wątków jest nagromadzonych w jednym miejscu. Ale czyta się dobrze, uśmiechając, gdy autor wymyśla kolejne zaskakujące, wariackie motywy.

2080

Wariacja na temat Czyngis-Chana. Bohater wciąż pieprzy, że 'trzeba zachować bieg historii', ale... czy jego pojawienie się już tego biegu nie zmieniło? Duh.

Darmowe podróże w czasie dla każdego.

Rysunki od Kentaro Miury (berserk) w samurajskich realiach to rozkosz dla oczu. Fabuła również trzymała poziom prócz jednego, wystarczająco rażącego, szczegółu którym była podróż w czasie. Nie dość, że nic o niej nie wiemy, to nie dostajemy żadnych podpowiedzi by chociaż zinterpretować indywidualnie zaistniałe zjawisko. Autorzy do końca tak prowadzą historię, by czytelnik uznał to za coś naturalnego. Bardzo podobna sytuacja co w Japan.
Po finałowej walce nie wiem co mam sądzić o tej mandze. Była dość abstrakcyjna i naciągana, jednak fun z czytania się nie zmienił, dlatego zdecydowanie polecam osobom które lubią historie wojowników i nie przeszkadzają im wątki fantasy.

Ponadto wersja polska (hanami) miała czasem źle przycięte plansze, co za tym idzie zdarzało się, że ucięto tekst. Nie jest to jakiś poważny problem, co nie zmienia faktu, że nieco razi w oczy.

Darmowe podróże w czasie dla każdego.

2033

Początek XIII wieku, wielkie podboje imperium mongolskiego, potężny i niezwyciężony Czyngis-chan. Trzy elementy, które mogłoby świadczyć o ciekawej historii i pewnej edukacyjnej wartości dodanej danego dzieła. Niestety nie w tym przypadku, to co początkowo wydaje się intrygujące, szybko okazuje się prostą wydmuszką. Fikcja literacka, w której prawda historyczna stanowi malutki wycinek całości. Pewne zamieszczone tutaj fakty mogą stanowić malutką iskierkę rozpalającą ogień ciekawości niektórych czytelników, zachęcając ich do szukania innych materiałów na temat panowania Czyngis-chan, jednak w głównej mierze chodzi tutaj o prostą i niewymagającą rozrywkę.

Fabuła, której autorem jest Buronson, jest prosta, momentami wręcz infantylna, z pewnymi lukami logicznymi i kilkoma mniejszymi lub większymi absurdami. Poziom historii pozostawia bardzo wiele do życzenia, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę inne dzieła twórcy. Autor nigdy nie słynął z niebywale rozbudowanych dzieł, w których można się zagłębić i doszukiwać ukrytych treści, jednak starał się on wprowadzać do swoich tytułów pewną dozę wielowymiarowości. W tym przypadku najwyraźniej stwierdził on, że od czasu do czasu trzeba zaoferować rynkowi coś prostego, niezbyt wymagającego, co załapie się do segmentu „przeczytać, dobrze się bawić i zapomnieć”. W tej materii manga sprawdza się doskonale i pomimo wyraźnych braków scenariuszowych, czyta się ją zaskakująco bardzo przyjemnie i niebywale szybko. Pochłonięcie ponad 400 stron komiksu, nie trwa nazbyt długo, co jest pokłosiem dość oszczędnego operowania słowem pisanym. Ilość zamieszczonego w dziele tekstu jest bardzo mała, a główny nacisk położony jest na rysunki.

Warstwa artystyczna dzieła, za którą odpowiedzialny jest Kentarō Miura, to jeden z głównych powodów wydania części zasobów swoje portfela i powiększania swojej domowej biblioteczki.

Cała recenzja na PopKulturowy Kociołek

KRÓL MIURA

Kentarō Miura to autor najbardziej kojarzony ze swojej kultowej już serii „Berserk”. Należy jednak pamiętać, że obok niej w naszym kraju ukazał się też dwie krótkie opowieści, nad którymi pracował. Jedną nich, tą zdecydowanie obszerniejszą jest „Król wilków”, tradycyjnie świetnie narysowana opowieść, która łączy w sobie urban fantasy z typowymi dla Miury elementami, które usatysfakcjonują wszystkich miłośników komiksów autora.

Rok 1988. Młody historyk Iba udaje się na wyprawę Jedwabnym Szlakiem. Praca ma mu zająć dwa, co najwyżej trzy miesiące. Znika.
Mija rok. Jego dziewczyna Kyōko nadal nie może pogodzić się z faktem zaginięcia ukochanego. Decyduje się więc wyruszyć jego tropem, mając nadzieję, że ten wciąż żyje. Kiedy udaje jej się odnaleźć amulet, który podarowała mu na szczęście, zaczyna dziać się coś dziwnego. Na niebie otwiera się olbrzymi wir, który wciąga ją i… przenosi do XIII wieku. W tym szalonym i niebezpiecznym świecie wojen i okrucieństwa na Kyōko czeka nie tylko niezwykła przygoda, ale też i odkrycie legendy Króla Wilków. Ale czy odnajdzie ukochanego? I jak przetrwa to, co szykuje dla niej los?

Całość mojej recenzji na blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/12/krol-wilkow-kentaro-miura-buronson.html

KRÓL MIURA

Młody historyk, mistrz walki mieczem, w czasie badań prowadzonych na Jedwabnym Szlaku przenosi się w czasie. Podąża za nim jego narzeczona. Oboje trafiają w czasy Czyngis Chana, czyli do Chin w roku 1212. Młodzieniec, aby nie zginąć jest zmuszony walczyć na arenie. Pojedynki rozstrzyga śmierć jednego z zawodników. Iba przeżył w ten sposób już dziesięć miesięcy. Wszystko się zmienia, gdy dowiaduje się, że jego dziewczyna znalazła się w rękach właściciela niewolników. Historia prosta, pełna przemocy i brutalnego seksu. Wydarzenia udokumentowane historycznie przemieszane z fikcją literacką. Fikcją, która ma za zadanie podkreślić dzielność i sprawność japońskich wojowników, którzy nawet w niesprzyjających warunkach są w stanie zapewnić sobie dobre, dostatnie życie. Komiks ma być dla dorosłych, ale nie czuję się docelowym odbiorcą. Zdecydowanie zbyt mało treści, a za dużo batalistycznych obrazków. Kreska to typowa manga, z całą specyfiką tego rysunku.

Manga i to w dodatku w czasach historycznych? Dla mnie bomba :D Szkoda tylko, że taka krótka, bardzo fajnie się czytało. Może niektórych śmieszyć UWAGA SPOILER japoński rodowód Chanów ale no co poradzić. Taka historia alternatywna w stylu mangi. Kreska na plus, chociaż te niektóre postacie są aż za bardzo duże, mimo to nie przeszkadza. 9/10

„Król Wilków” to manga autorstwa Kentaro Miura ( twórcy popularnego „Berserka”) oraz Buronsona. Kilka miesięcy temu oglądałam animowaną adaptację „Berserka”. Bardzo mi się podobała. Postanowiłam więc sięgnąć po inne dzieła Kentaro Miura. Szczęśliwym trafem komiksiarnia zaopatrująca mnie w mangi ogłosiła przecenę komiksów opublikowanych nakładem wydawnictwa Hanami. Wśród nich znalazł się właśnie „Król Wilków”. Nie myśląc wiele, nabyłam dzieło. I cieszyłam się każdą chwilą spędzoną na jego lekturze.
Mangę czytałam głównie w autobusie. Dzięki występującym w niej scenom przemocy oraz sexu zdobyłam grono cichych obserwatorów. Pomimo lekkiego skrępowania nie potrafiłam przestać śledzić losów Iby Kengo. Odważnego, sprawnego fizycznie historyka i mistrza Kendo. Po jego zaginięciu uosabiałam się z Kyoko. Zatroskaną lecz pełną samozaparcia żoną historyka. W momencie pojawienia się czarnej chmury stanowiącej ścianę czasu poczułam szok. Teleporty przenoszące ludzi w inne miejsce i czas to oklepany temat w kulturze. Jednakże na mnie zrobił wrażenie niecodzienny i konsekwentny sposób jego wykorzystania. Pomieszanie bohaterów historycznych zamieszkujących XIII wieczną Azję z fikcyjnymi mieszkańcami XX wiecznych Chin wydał mi się ( jako fance historii) istnym majstersztykiem. Iba walczący z Królestwem Kin. A także z Państwem Kara Kitajów stał się w moich oczach człowiekiem czynu. Dowodzącym, iż silna jednostka żyjąca w dobie komputerów może przystosować się do skrajnie trudnych i dotykalnie nieznanych jej wcześniej warunków. Zobaczyłam też jak niedorzecznie wyglądałoby wspomożenie dawnych potęg nowoczesnymi militariami. Straciło by swój urok. Stało się nijakie.
Ponadto urzekły mnie drobiazgowo wykonane rysunki uzbrojeń: tarcz, mieczy, naramienników. Sceny batalistyczne również zostały przez Kentaro Miura perfekcyjnie zobrazowane.
Polecam mangę każdemu miłośnikowi historii oraz mocnych wrażeń.

• Manga
  • Mangi
  • Komiksy
  • Hanami
  • Komiks
  • Komiks

Dodaj cytat z książki Król wilków