Dokumenty i materiały z przedednia drugiej wojny światowej. T. 2, 1938-1939 : Archiwum Dirksena

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historia
Róża_Bzowa

Wśród niemieckich materiałów archiwalnych, zdobytych przez Armię Radziecką, znajduje się archiwum byłego ambasadora niemieckiego w Moskwie, Tokio i Londynie – Herberta von Dirksena, przechowywane w majątku ziemskim Dirksena – Gröditzbergu. Większa część archiwum Dirksena dotyczy rodzinnych i majątkowych spraw obszarnika, mniejsza – to archiwum dyplomaty. Ta druga zawiera: - po pierwsze: kopie...

- po pierwsze: kopie służbowych depesz i raportów Dirksena, który zostawiał dla siebie egzemplarz opatrzony zwykle adnotacją „dla pana ambasadora” („für den Herrn Botschaftr”),
- po drugie: służbowe i osobiste listy otrzymywane przez Dirksena z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz od różnych dyplomatów niemieckich. Listy te stanowią oryginały podpisane własnoręcznie przez ich autorów i są przeważnie pisane na drukowanych blankietach urzędowych lub imiennych. Są one upstrzone podkreśleniami dokonywanymi kolorowym ołówkiem, a czasem mają na marginesie uwagi pisane ręką Dirksena. (...)
Zbiór ten został przygotowany do druku przez Wydział Archiwalny MSZ ZSRR.
[Z „Przedmowy”]

tomasz | 2012-04-22