Wytwórca makaronu

The Noodle Maker / 拉面者
978-83-08-03936-6
Chiny
Wiedenka

Powieść ukazuje chińskie społeczeństwo po rewolucji kulturalnej, żyjące w absurdzie politycznej propagandy i totalitaryzmu. Główną postacią jest zawodowy pisarz, któremu partia zleca napisanie książki o współczesnym chińskim bohaterze. Zamiast jednak socjalistycznego „wzoru do naśladowania” powstaje pozornie beznamiętna relacja z życia mieszkańców miasta pozbawionych prywatności, indywidualnych dążeń, perspektyw na godne i w miarę dostatnie życie, miasta, w którym nikogo nie dziwi zbiorowy gwałt na środku skrzyżowania, zabicie dziecka lub starej matki, pobicie ciężarnej kobiety lub publiczne samobójstwo. Ponury, pozbawiony jakiejkolwiek nadziei obraz społeczeństwa zniewolonego przez totalitarny reżim.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 17 marca 2010