Tao

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
tao
literatura faktu
Dorota_1988

Daleko od Pekinu i rozkwitu gospodarczego nadmorskich miast istnieją inne Chiny. Para włóczęgów, których zetknął ze sobą kapryśny los, zwiedza centralne i zachodnie prowincje, które ominął ekonomiczny sukces Państwa Środka. Wielkie miasta ogarniają protesty i wszystkie cudzoziemskie twarze budzą podejrzliwość, ale odważna młoda studentka z Japonii wypuszcza się w głąb Chin. Aya Goda wiąże się...

Wielkie miasta ogarniają protesty i wszystkie cudzoziemskie twarze budzą podejrzliwość, ale odważna młoda studentka z Japonii wypuszcza się w głąb Chin. Aya Goda wiąże się z charyzmatycznym i bojowym wędrownym malarzem Cao, którego twórczość początkowo jest tolerowana przez chińskie władze, ale potem artysta popada w niełaskę i musi się ukrywać. Mając na karku policję, Cao i Goda wyruszają do Tybetu, gdzie Cao pracował na uniwersytecie i szkolił się w fachu grabarza. Zdezelowaną ciężarówką, samolotem i pociągiem uciekają przed rozbójnikami i urzędnikami.
Wschodnioazjatyccy Cassady i Kerouac – Cao i Goda są nieujarzmionymi pokrewnymi duszami poszukującymi oświecenia i wolności. Proza Gody – krystaliczna i metaliczna jak himalajski strumień – pozwala czytelnikowi śledzić każdy ich nieustraszony krok i skosztować różnorodnych smaków współczesnych Chin.

Chiny ukazane z perspektywy Japonki Aya Goda i chińskiego malarza Cao Yonga, który próbuje wymykać się rygorowi narzuconemu w każdej dziedzinie życia przez ingerujące państwo. Dzięki Yongowi zyskujemy malownicze wręcz opisy jednak poświęcone nie tyle Chinom co Tybetowi, gdzie pracował jako profesor uniwersytecki, a który stanie się drogą ucieczki. Dwoje młodych ludzi połączonych artystyczną pasją i wizją wolnego świata.

Owszem sporo faktów z historii Chin, jednak książka sama w sobie jest opowieścią o bohaterach, którzy ją piszą poprzez swoje spotkanie i związek, więc nabiera zupełnie innego znaczenia. Nie do końca pasuje mi takie spojrzenie na ten kraj. Zresztą jest to mieszanka chińsko-tybetańsko-japońska, ze względu na pochodzenie tej pary oraz rozmiłowanie Yonga w tybetańskiej kulturze i szlaku swej wędrówki jaki obierają na ucieczkę z Chin. I tak trzeba podchodzić do tej lektury, jako podróży Aya i Cao, przemieszczających się wyboistymi szlakami z punktu A do punktu Z,...

Joanna Bożek | 2011-03-09
Przeczytana: 09 marca 2011

Marzę o wyjeździe do Chin od momentu kiedy przeczytałam pierwszą książkę związaną z tym krajem.

Książka "TAO" pozwoliła mi w małej części zrealizować to marzenie.
Razem z autorką odbyłam niesamowitą podróż po Chinach, poznałam je od strony z której wcześniej nie było mi dane je poznać.
Życie w chinach po rewolucji kulturalnej nie należało do najlżejszych.
Wielu rzeczy nie można było powiedzieć na głos, a ludzie nie mogli rozwijać swoich pasji i robić tego czego pragnęli.

Jednak pojawia się Cao Yong, człowiek inny od wszystkich "chuligan" z długimi włosami który postanawia zrealizować swoje marzenie.
Kiedy poznał Aya Goda połączyła ich niezwykła więź i zaczęła się ich wspólna przygoda.

Dzięki niesamowitej osobie jaką jest Cao Yong, zrozumiałam, że kiedy się czegoś na prawdę chce nie ważne jak wiele przeszkód stanie na naszej drodze, uda nam się to osiągnąć.

Książka bardzo wciąga, od pierwszej strony do samego końca czyta się ją bardzo dobrze.
Opisy krajobrazów są tak...

ilo99 | 2018-07-12
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 12 lipca 2018

Książka opisująca historię związku dwójki malarzy: Japonki Ayi Gody i Chińczyka Cao Yonga. Poznają się w 1988 roku w Chinach. Autorka przedstawia perypetie bohaterów usiłujących zdobyć paszport dla Cao Yonga, który umożliwi mu wyjazd za granicę i wystawianie swoich prac bez ograniczeń narzucanych przez państwo. Przy okazji kompletowania dokumentów przemierzają Chiny i Tybet. W retrospekcjach widzimy również, jak wyglądało życie Yonga w Nepalu, jego wyprawa na Czomolungmę. Autorka w sposób niezwykle delikatny, nienarzucający, ukazuje tło historyczne, socjologiczne oraz polityczne Chin pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Widzimy między innymi jakie konsekwencje wywołały protesty studentów na placu Tienanmen. Możemy z powodzeniem zaobserwować, jak niewiele znaczy człowiek w państwie totalitarnym, jak nieistotne jest czyjeś dążenie do wykonywania dobrze swojej pracy. Dużo ważniejsze są poprawne politycznie poglądy. Przerażający jest obraz społeczeństwa przeżartego korupcją i...

silver0333 | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Bardzo ciekawa "podróż" azjatycka. Ciekawe wątki kulturowe Chin;)

Ashley | 2011-08-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Fascynująca podróż, zapadająca w pamięć postać malarza Cao Jonga, piękny styl

Ambrose | 2018-06-13
Na półkach: Przeczytane, L: Japonia