Tao

2011-01-18
2011-01-18
Tomasz Bieroń
tao

Książka to zapis rzeczywistych wydarzeń. Aya Goda, młoda studentka z Japonii przyjeżdża na wakacje do Chin. W schronisku poznaje Cao Yunga, długowłosego, buntowniczego malarza, który nie chce podporządkować się włażącej w każdą dziedzinę życia polityce. Popada przez to w kłopoty, ukrywa się przed urzędnikami. Razem z Ayą planują ucieczkę do Japonii. I tak rozpoczyna się ich podróż-ucieczka...
"Tao" to barwna podróż po Chinach, głównie Tybecie, trochę też po Nepalu. Poznajemy tamtejsze tradycje, niekiedy szokujące dla nas, wychowanych w całkiem innej kulturze. Nie zadziwia za to wszędobylskie donosicielstwo, łapówkarstwo, a także zbieranie informacji w teczkach. Ale są też ludzie, którzy nie chcą podporządkować się władzy, buntują się przeciwko niej, pomagają sobie, nie bacząc na konsekwencje.

1982

Książka bardzo oryginalna pod tym względem, że ukazuje nam Chiny widziane oczami Japonki. W swej podróży widzi szczegóły, o których nigdy nie dowiedzielibyśmy się od turysty, czy podróżnika, pokazuje jak funkcjonuje system tak obcy dla człowieka Zachodu, niezrozumiały i przerażający.
A w posłowiu jedno zdanie: "potem się rozstaliśmy". Po tym wszystkim, co razem przeszli, odmienność zwyciężyła.
Bardzo ciekawie napisana powieść - kawałek czyjegoś życia w egzotycznym kraju.

Książka opisująca historię związku dwójki malarzy: Japonki Ayi Gody i Chińczyka Cao Yonga. Poznają się w 1988 roku w Chinach. Autorka przedstawia perypetie bohaterów usiłujących zdobyć paszport dla Cao Yonga, który umożliwi mu wyjazd za granicę i wystawianie swoich prac bez ograniczeń narzucanych przez państwo. Przy okazji kompletowania dokumentów przemierzają Chiny i Tybet. W retrospekcjach widzimy również, jak wyglądało życie Yonga w Nepalu, jego wyprawa na Czomolungmę. Autorka w sposób niezwykle delikatny, nienarzucający, ukazuje tło historyczne, socjologiczne oraz polityczne Chin pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Widzimy między innymi jakie konsekwencje wywołały protesty studentów na placu Tienanmen. Możemy z powodzeniem zaobserwować, jak niewiele znaczy człowiek w państwie totalitarnym, jak nieistotne jest czyjeś dążenie do wykonywania dobrze swojej pracy. Dużo ważniejsze są poprawne politycznie poglądy. Przerażający jest obraz społeczeństwa przeżartego korupcją i donosicielstwem, w którym zachwiane zostały normalne relacje międzyludzkie.

Bardzo ciekawa "podróż" azjatycka. Ciekawe wątki kulturowe Chin;)

Bardzo ciekawa "podróż" azjatycka. Ciekawe wątki kulturowe Chin;)

Chiny ukazane z perspektywy Japonki Aya Goda i chińskiego malarza Cao Yonga, który próbuje wymykać się rygorowi narzuconemu w każdej dziedzinie życia przez ingerujące państwo. Dzięki Yongowi zyskujemy malownicze wręcz opisy jednak poświęcone nie tyle Chinom co Tybetowi, gdzie pracował jako profesor uniwersytecki, a który stanie się drogą ucieczki. Dwoje młodych ludzi połączonych artystyczną pasją i wizją wolnego świata.

Owszem sporo faktów z historii Chin, jednak książka sama w sobie jest opowieścią o bohaterach, którzy ją piszą poprzez swoje spotkanie i związek, więc nabiera zupełnie innego znaczenia. Nie do końca pasuje mi takie spojrzenie na ten kraj. Zresztą jest to mieszanka chińsko-tybetańsko-japońska, ze względu na pochodzenie tej pary oraz rozmiłowanie Yonga w tybetańskiej kulturze i szlaku swej wędrówki jaki obierają na ucieczkę z Chin. I tak trzeba podchodzić do tej lektury, jako podróży Aya i Cao, przemieszczających się wyboistymi szlakami z punktu A do punktu Z, poznając przy okazji ważne szczegóły budujące historie miejsc.

Fascynująca podróż, zapadająca w pamięć postać malarza Cao Jonga, piękny styl

Fascynująca podróż, zapadająca w pamięć postać malarza Cao Jonga, piękny styl

Marzę o wyjeździe do Chin od momentu kiedy przeczytałam pierwszą książkę związaną z tym krajem.

Książka "TAO" pozwoliła mi w małej części zrealizować to marzenie.
Razem z autorką odbyłam niesamowitą podróż po Chinach, poznałam je od strony z której wcześniej nie było mi dane je poznać.
Życie w chinach po rewolucji kulturalnej nie należało do najlżejszych.
Wielu rzeczy nie można było powiedzieć na głos, a ludzie nie mogli rozwijać swoich pasji i robić tego czego pragnęli.

Jednak pojawia się Cao Yong, człowiek inny od wszystkich "chuligan" z długimi włosami który postanawia zrealizować swoje marzenie.
Kiedy poznał Aya Goda połączyła ich niezwykła więź i zaczęła się ich wspólna przygoda.

Dzięki niesamowitej osobie jaką jest Cao Yong, zrozumiałam, że kiedy się czegoś na prawdę chce nie ważne jak wiele przeszkód stanie na naszej drodze, uda nam się to osiągnąć.

Książka bardzo wciąga, od pierwszej strony do samego końca czyta się ją bardzo dobrze.
Opisy krajobrazów są tak niesamowite, że doskonale potrafiłam sobie je wyobrazić nawet z najmniejszymi detalami, dlatego nie przeszkadza fakt że książka nie posiada żadnych zdjęć, bo przy takim talencie pisarskim są one całkowicie zbędne.

Jest to wspaniała opowieść, tym bardziej niesamowita, że prawdziwa.
Zaliczam tę książkę do jednej z bardziej wartościowych książek o Chinach jakie przeczytałam.
Bogactwo zawartych w niej informacji po prostu zachwyca.

Książka "TAO" pozwoliła mi w małej części zrealizować to marzenie.
Życie w chinach po rewolucji kulturalnej nie należało do najlżejszych.
Wielu rzeczy nie...

• Chiny