Owidiusz. Świat poetycki

1989-01-01
83-04-02970-7
Owidiusz poezja antyczna Stabryła

Na półkach: , , , , , ,

„Owidiusz. Świat poetycki” to znakomita monografia ujmująca na nieco ponad trzystu stronach życie i twórczość wielkiego poety Owidiusza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych autorów starożytnych. Książka przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, ale powstała w oparciu o aktualną (w momencie powstawania pracy) literaturę naukową. Zawiera też przypisy oraz bibliografię. Autor prowadzi czytelnika przez obszerną poetycką spuściznę Owidiusza omawiając kolejne dzieła, które wyszły spod jego pióra. Całość tej oeuvre dzieli na trzy wyraźne części: utwory miłosne wieku młodzieńczego, dojrzałe poematy mitologiczne oraz utwory wygnańcze. W przypadku każdego z zachowanych utworów omawia nie tylko treść i technikę poetycką, ale przedstawia także wzorce, którymi posłużył się Sulmończyk. Ze zrozumiałych względów najbardziej szczegółowo omówił prof. Stabryła „Fasti” oraz „Metamorfozy”, niemniej także innym dziełom Owidiusza poświęcił sporo miejsca. Dokładnie ukazana została oryginalność poety, jego nadzwyczajne umiejętności formalne, a także łatwość w korzystaniu z literackiego tworzywa, jakim był mit. Do dziś nie powstała druga książka, która traktowałaby całościowo de vita et scriptis, co dowodzi również pośrednio, jak wysoko postawił poprzeczkę Autor tej pracy. Zresztą obok dużej wartości merytorycznej praca niniejsza cechuje się dużą przyswajalnością – także czytelnik nieznający dobrze literatury łacińskiej oraz języka Owidiusza skorzysta na lekturze. „Owidiusz. Świat poetycki” stanowi świetne wprowadzenie do twórczości poety z Sulmony i osobiście polecałbym ją wszystkim, którzy chcą lepiej poznać tego oryginalnego i... niezwykle aktualnego poetę.

Tomasz Babnis

P.S.
Na Allegro można tę książkę kupić za mniej niż pięć złotych.

Bardzo przyjemnie się czyta, wbrew pozorom.

Bardzo przyjemnie się czyta, wbrew pozorom.

Zwięzła monografia poświęcona życiu i twórczości Owidiusza. Wielką zaletą jest to, że Stabryła zamieszcza w książce różne opinie badaczy, pozwalając w ten sposób dokonać wyboru czytelnikowi. Daje też do głosu dojść samemu Owidiuszowi, przez co pozwala na samodzielne wyciągnięcie wniosków.
Dzięki zamieszczeniu obszernych streszczeń utworów, w sposób rzetelny przybliża nam poetycki świat Owidiusza, największego wśród rzymskich poetów epoki augustowskiej.

• Starożytność
  • 2010