Owidiusz. Świat poetycki

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-02970-7
popularnonaukowa
Ensis

„Owidiusz. Świat poetycki” to znakomita monografia ujmująca na nieco ponad trzystu stronach życie i twórczość wielkiego poety Owidiusza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych autorów starożytnych. Książka przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, ale powstała w oparciu o aktualną (w momencie powstawania pracy) literaturę naukową. Zawiera też przypisy oraz bibliografię. Autor prowadzi czytelnika przez obszerną poetycką spuściznę Owidiusza omawiając kolejne dzieła, które wyszły spod jego pióra. Całość tej oeuvre dzieli na trzy wyraźne części: utwory miłosne wieku młodzieńczego, dojrzałe poematy mitologiczne oraz utwory wygnańcze. W przypadku każdego z zachowanych utworów omawia nie tylko treść i technikę poetycką, ale przedstawia także wzorce, którymi posłużył się Sulmończyk. Ze zrozumiałych względów najbardziej szczegółowo omówił prof. Stabryła „Fasti” oraz „Metamorfozy”, niemniej także innym dziełom Owidiusza poświęcił sporo miejsca. Dokładnie ukazana została oryginalność...

Ensis | 2010-11-28
Na półkach: 2010, Przeczytane, Dla klasyków
Przeczytana: 28 listopada 2010

Zwięzła monografia poświęcona życiu i twórczości Owidiusza. Wielką zaletą jest to, że Stabryła zamieszcza w książce różne opinie badaczy, pozwalając w ten sposób dokonać wyboru czytelnikowi. Daje też do głosu dojść samemu Owidiuszowi, przez co pozwala na samodzielne wyciągnięcie wniosków.
Dzięki zamieszczeniu obszernych streszczeń utworów, w sposób rzetelny przybliża nam poetycki świat Owidiusza, największego wśród rzymskich poetów epoki augustowskiej.

Kat | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Bardzo przyjemnie się czyta, wbrew pozorom.

Vanyaquetta | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane, Litteratura