Magia i wróżbiarstwo u Hetytów

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Marta

Niniejsza książka, oparta na bogatych materiałach źródłowych, opowiada o obrzędach magicznych i sposobach wróżenia rozpowszechnionych w Azji Mniejszej w drugim tysiącleciu p.n.e. i w znacznej mierze reprezentatywnych dla magii i sztuki wróżbiarskiej całego Wschodu Starożytnego.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

SeVIIen Sins | 2016-01-23
Przeczytana: 2003 rok

Hetyci to lud, który właściwie do końca XIX wieku był uznawany za legendarny, bo istniał tylko na kartach Biblii. Nie do końca wiadomo skąd przybyli. Istnieje wiele hipotez. Wiadomo, że około XVII w. p.n.e. stworzyli potężne państwo z centrum w Hattusa (dzisiejsze Boğazkale) w Anatolii.

Niniejsza książka krótko przedstawia zarys historii ludu Hetytów, ale skupia się przede wszystkim na ich religii i wierzeniach. A te są naprawdę bardzo ciekawe. Głównymi cechami religii hetyckiej były politeizm, antropomorfizm i synkretyzm. Hetyci przejęli część elementów pochodzących z religii anatolijskiej, akadyjskiej oraz huryckiej. Stworzyli mitologię i czcili wymyślone przez siebie bóstwa. Zachowane źródła podkreślają wielkie znaczenie magii w życiu Hetytów. Ludzie posługiwali się nią właściwie w każdej dziedzinie życia: przy pracach rolnych, budowie pałacu, świątyni i przy uzdrawianiu. Należy dodać, że uprawianie czarnej magii (magii, mającej wyrządzać szkodę) było zakazane.

Książkę...

O cywilizacji hetyckiej wiemy w sumie niewiele, tak więc trochę się zdziwiłem, gdy natrafiłem na polską książkę poświęconą wybranemu aspektowi hetytologii, tj. magii i wróżbiarstwu. Jak większość ludów starożytnych Hetyci nie czynili rozróżnienia między magią a religią, tak że ta pierwsza była w ich kulturze czymś wszechobecnym. Autor książki zwraca uwagę na zachowane w hetyckich tekstach typy magicznych obrzędów dotyczących codziennych czynności takich jak prace polowe, budownictwo, czy leczenie. Rozszerzone zostają tu uwagi na temat wpływu Hurytów na Hetytów (Popko zawarł je w swojej książce "Huryci"), bowiem właśnie magia hetycka w bardzo dużym stopniu wykazuje oddziaływanie huryckich sąsiadów.

Co do wróżbiarstwa, to również ono było zakorzenione wśród mieszkańców kraju Hatti. Zwraca uwagę znaczące podobieństwo obrzędów hetyckich do innych, późniejszych praktyk mantycznych, zwłaszcza etruskich (co można traktować jako argument świadczący o małoazjatyckim pochodzeniu tego ludu)....

| 2015-12-21

Książka opowiada o obrzędach magicznych i sposobach wróżenia rozpowszechnionych w Azji Mniejszej w drugim tysiącleciu p.n.e. i w znacznej mierze reprezentatywnych dla magii i sztuki wróżbiarskiej całego Wschodu Starożytnego.

Podzielona jest na dwie części, z których jedna dotyczy magii, a druga wróżbiarstwa. W części poświęconej magii autor ukazuje nam podstawowe pojęcia związane z magią, przedstawia bogów obrzędów magicznych, opisuje różne zastosowania magii (np. rytuały oczyszczenia, magię wykorzystywaną w obrzędach rolniczych), a także jak przeciwdziałać czarnej magii oraz jak przyzywać bóstwa. Druga część, poświęcona wróżbiarstwu, ukazuje nam sposoby wróżenia starożytnych (np. wróżby z wnętrzności, wróżby z zachowania ptaków, węży), różne interpretacje snów oraz praktyki wróżebne. Książkę mogę polecić każdej osobie, która interesuje się historią starożytną.

| 2016-01-10
Na półkach: Historyczne, Przeczytane