Ginące plemię

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
People of the Deer
literatura faktu
Honorka22

Wybór z: "People of the Deer" i "The desperate people" Autor w 1947 roku, po zakończeniu działań wojennych w Europie, w których brał udział, postanowił udać się na daleką północ Kanady, aby w ciszy i spokoju polarnej natury zapomnieć o okropieństwach wojny. Co też uczynił. Trafił tam w rejony zamieszkane przez eskimoskie plemię Ihlamiutów i przez kilka lat swojego pobytu na tej surowej ziemi...

Wybór z: "People of the Deer" i "The desperate people"

Autor w 1947 roku, po zakończeniu działań wojennych w Europie, w których brał udział, postanowił udać się na daleką północ Kanady, aby w ciszy i spokoju polarnej natury zapomnieć o okropieństwach wojny. Co też uczynił. Trafił tam w rejony zamieszkane przez eskimoskie plemię Ihlamiutów i przez kilka lat swojego pobytu na tej surowej ziemi obserwował stopniową degeneracje i zagładę tego, dziś już nie istniejącego, plemienia – stąd tytuł książki.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tomsn | 2011-01-19

To jedna z najważniejszych książek, które do tej pory przeczytałem. W znacznej mierze kształtuje poglądy na spotkanie kultur, cywilizacji. Pokazuje w jak prosty i bezmyślny sposób zostały unicestwione całe społeczności Inuitów.

żabot | 2013-04-19
Przeczytana: 2011 rok

Choć książka wiekowa, nadal aktualna. Wielkie oskarżenie głupoty, ignorancji i bezmyślności białego człowieka wobec różnych mniejszości etnicznych. Mowat pokazuje, że postawy kolonialne i lekceważenie potrzeb wymierających plemion Ameryki Północnej trwa nadal. Choć od opisywanych faktów minęło pół wieku, książka jest bardzo aktualna w swojej wymowie. I chyba nie tylko w Ameryce Północnej.

Jarek | 2012-12-31
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Jest już tydzień po przeczytaniu, a ja nadal myślę o tym co opisuje Mowat. Ludzie którzy tam żyli nie znali innych społeczności, ale za to my poznaliśmy ich. Warto przeczytać książkę, diametralnie zmienia się spojrzenie na otaczający nas świat, może i wam pomoże zrozumieć trochę lepiej sens życia, tak jak mi.

Krecik | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Książka daje dużo do myślenia o zachowaniu "białych cywilizowanych" ludzi wobec rdzennych mieszkańców. Choć opisuje wydarzenia kilkanaście lat temu ale moim zdaniem nadal są rejony na świecie których dotyczy ten problem.
Pozycja ta pomaga w rozwoju światopoglądu oraz uwrażliwia. Moim zdaniem książka bardzo dobra, fajnie się czyta. Polecam

owliktuk | 2012-01-08
Przeczytana: 2009 rok

Pasjonująca książka o prawdziwym życiu. Wspaniale pokazuje reguły, którymi kierowali się Ihalmiuci i z których można brać przykład.

Piotr | 2016-06-30
Cień | 2016-02-10