Na zachód od Alice Springs

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Tracks
Australia, podróż, kultura, turystyka
Barbara

Chcąc przełamać życiową nudę i poczucie niezrealizowania, Robyn Davidson, trochę ekscentryczna dwudziestoparoletnia Australijka, postanowiła odbyć niecodzienną podróż: przemierzyć środkową, pustynną część rodzinnego kontynentu w towarzystwie jedynie psa i jucznych wielbłądów. Przez parę lat zgłębiała w Alice Springs tajniki obchodzenia sie z wielbłądami, pokonując liczne przeciwności i własną niewiarę w pomyślność przedsięwzięcia - by wreszcie wyruszyć w 2700-kilometrową drogę ku Oceanowi Indyjskiemu.
W swojej jędrnej, emocjonującej prozie autorka zdradza nam, jak pełna niezwykłych przeżyć wędrówka pozwoliła jej nie tylko poznać monumentalnie piękny, groźny i tajemniczy interior oraz zamieszkujących go ludzi, ale również - a może przede wszystkim - samą siebie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

b_m_215 | 2015-04-17

Powiem szczerze, jedna z lepszych książek podróżniczych, które czytałam (a było ich już trochę). Pokazuje trud wędrówki, ale również to, co dzieje się w głowie człowieka IDĄCEGO(!) przez pustynię. Obrazuje całkowitą wolność, której znakomita większość europejczyków/ amerykanów może pozazdrościć autorce. Właśnie przez to opisanie uwolnienia się od wszelkich stereotypów, ta pozycja jest warta przeczytania ( i pozazdroszczenia autorce niesamowitej odwagi).

iluś | 2015-03-24

Książka ciekawa, biorąc pod uwagę,że autorka wcale nie chciała jej pisać, jak również nie pragnęła by jej wędrówka była w jakikolwiek sposób 'monitorowana' przez media. Bardzo ciekawe przemyslenia na temat naszych socjologicznych uwarunkowań, na temat narzuconego wizerunku kobiety, na temat szeroko rozumianej wolności i powiązań ze światem przyrody. Robyn otwarcie opowiada o zaistniałych zdarzeniach, z których niektóre opisywane są z rzadkim brakiem zażenowania i dość realistycznie. Bardzo podobało mi się również posłowie autorki z 2012 roku. Książke polecam.

| 2013-11-03

Australia od zawsze mnie fascynuje, więc pewnie oceniam nieobiektywnie.

kroofy | 2012-11-01
Przeczytana: 1999 rok

Ciekawe opisy Uluru, okolicznych zwyczajów, wierzeń, konfliktów.

Andrzej2020 | 2016-10-27
Przeczytana: 2012 rok

Książka warta przeczytania z kilku względów:
1) Opisuje niebanalną podróż. I ze względu na trudność, i osobę (nie "zawodowa" podróżniczka typu M. Wojciechowskiej czy niżej), i egzotyczne miejsce, i egzotyczny środek lokomocji.
2) Opisuje mało znany (w Polsce) fragment Australii. Współczesny interior, współcześni Aborygeni i inni Australijczycy.
3) Rozważania, że tak powiem, "filozoficzne" nie są rozważaniami młodzieńca, który wybrał się w podróż do Chorwacji, lecz przemyśleniami głębszymi i (IMHO) mającymi podbudowę. Głos o realizacji marzeń, szaleńczych pomysłów, okolicach feminizmu i "antyfeminizmu" (to, że podróż podjęła kobieta kilkakrotnie podbiło jej popularność. Autorka, zwana przez media "wielbłądzią damą" zastanawia się, czy gdyby na jej miejscu był mężczyzna zwano by go "wielbłądzim dżentelmenem"?
4) Może to do poprzedniego punktu: Kilkakrotnie wspomniana jest hierarchia wartości i potrzeb. Co czuje/robi człowiek na pustyni, zdany na siebie, kiedy zabraknie papieru...

agabla | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

Szczera do bólu opowieść o pustyni, wędrówce i tym, co ważne.

Moniqee | 2016-11-01
Na półkach: Podróże, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2016
Adrian | 2016-09-02
| 2016-07-25
Mirek Wołoszyn | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016
W drogę z plecakiem

Dla tych, którzy planują wędrówkę z plecakiem i sami nie wiedzą, dokąd zaprowadzi ich droga i dla tych, którzy od zawsze marzą o takiej wyprawie, ale jeszcze się nie zdecydowali jej urzeczywistnić – zestawienie książek o backpackerach. O tych, którzy rzucili wszystko i pojechali gdzieś za cały dobytek mając swój wypchany plecak.