Chrześcijanie. Krucjata mnicha

Tłumaczenie: Beata Spieralska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Chrześcijanie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
Croisade du moine
83-11-10254-6
historyczna
kamk

Krucjata Mnicha jest poświęcony działalności przyszłego świętego, Bernarda z Fontaines - zakonnika, który tak jak papież Jan Paweł II nadawał nowego znaczenia posłudze duchownej. Żył w XII w., w czasach kiedy klasztor benedyktyński w Cluny zdawał się nie pamiętać, iż to tam narodziła się słynna reforma. Zakon zdążył obrosnąć w bogactwa i przywileje, zaś mnisi w liczne dostatki i wygody. Przeciwko temu zbuntował się Robert z Molesme, który w Cîteaux założył własny klasztor. Nikomu nieznana wspólnota żyjących w ascezie mnichów rozwijała się bardzo powoli, dopóki w jej szeregi nie wstąpił wspomniany już Bernard z Fontaines - bohater i narrator powieści. Jego aktywna działalność duszpasterska i ewangelizacyjna zaowocowała nagłym przyspieszeniem rozwoju zakonu. Powstało około stu sześćdziesięciu opactw - "latorośli". Życie Bernarda nie zamykało się jednak wyłącznie w murach klasztornych. Ze względu na swe talenty oratorskie był często wzywany przez władze (głównie przez kolejnych papieży) na pomoc w rozwiązywaniu różnego rodzaju konfliktów. Miał m.in. ogromne zasługi w likwidowaniu schizmy, powstałej wskutek wyboru antypapieża Anakleta II. Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez Maxa Gallo jest posługiwanie się przez Bernarda słowami, które sam kiedyś napisał. Krucjata mnicha stanowi niezwykle interesujący fresk, obraz z epoki, zawierający wszystkie najważniejsze elementy niezbędne do opisu ówczesnych czasów: podział społeczny i konflikty między stanami (głównie szlacheckim i duchownym), bogactwo rozmaitych herezji, rozwój szkolnictwa i początki scholastyki.

Adam | 2017-01-10
Przeczytana: 26 października 2016

Piękna, mądra książka. Narracja rozwieszona na słupach listów i innych pism św. Bernarda z Clairveaux (co się tłumaczy: jasna dolina) - głównego bohatera powieści. I choć to biografia, książka nie nuży, autor autentycznie tchnął życie w przedstawiane koleje życia świętego: skłonienie do wyboru życia kontemplacyjnego najbliższej rodziny, wstąpienie do zakonu, założenie własnego zgromadzenia, praca na jego rozwojem i peregrynacje po średniowiecznej Europie, a przy tym zmaganie z własnymi słabościami, a w końcu organizacja tytułowej krucjaty do Ziemi Świętej. Utwór przesiąknięty jest religijną żarliwością autora. Powieść, będąca ostatnią częścią trylogii "Chrześcijanie", przypomina (podobnie jak pozostałe dwie powieści z cyklu)o religijnych korzeniach "najstarszej córy Kościoła". "Francjo, cóż zrobiłaś ze swą wiarą?"(Jan Paweł II 1985).

MelerJonasz | 2017-02-26
Na półkach: Przeczytane, Lektury