Żywot Ezopa Fryga

8324201904
literatura błazeńska
satyra
Jeanpaul

Pełny tytuł książki Biernata z Lublina, która została wydana prawdopodobnie w roku 1522, brzmi Żywot Ezopa Fryga mędrca obyczajnego i z przypowieściami jego: z niektórymi też innych mędrców przykłady osobliwymi i barzo śmiesznymi i też krotochwilnymi. Utwór ten wraz zaliczany jest do literatury błazeńskiej, podobnie jak Rozmowy, które miał król Salomon mądry z Marchołtem grubym a sprosnym przekładu Jana z Koszyczek, czy liczne opowieści sowizdrzalskie. Literatura tego typu cieszyła się ówcześnie niezwykła poczytnością, o czy świadczy choćby mnogość utworów o podobnej tematyce, wydawana w zbliżonym czasie.
Ezop nie jest bohaterem wymyśloną przez Biernata z Lublina, to postać na poły legendarna. Ezop pochodził z Frygi, żył podobno w wieku VI p.n.e.. Mężczyzna cechował się szczególną brzydotą, brakło mu wykształcenia, ale zamiast tego posiadał wrodzone mądrość i dobroć. Początkowo była niewolnikiem, ale zakupiony na targu przez filozofa Ksantosa, po pewnym czasie dzięki swojemu sprytowi, dobrym i skutecznym radom, jakich udzielał swemu panu, stał się wyzwoleńcem.

biedronkax | 2012-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Po przedarciu się przez gąszcz archaizmów zostaje przesycona niebagatelnym humorem fabuła.

Jak miło:)

książek: 1988
kryptonite | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

To czysty przymus - lektura moich studiów polonistycznych. Trochę ciężko było, ale dałam radę;-)

Sabina | 2014-03-06
Przeczytana: 04 listopada 2013

Nie przemówiła do mnie ta książka. Trudny język, dziwna fabuła.. Plusem mogą być zabawne anegdoty Ezopa, mogą być pouczające.

youleczka | 2017-01-14

Najlepsza lektura z literatury staropolskiej :).

Różanopalca | 2012-02-04

uśmiałam się