Okładka książki Bajki, przypowieści, satyry

satyra
typ
papier
Jeanpaul
6,76 (58 ocen i 4 opinie)

Opis książki

W bajkach wydanych za życia poety w tomie zatytułowanym "Bajki i przypowieści" przeważają bajki krótkie, epigramatyczne. Satyra to utwór literacki posługujący się dowcipem, ironią, kpiną lub szyderstwem, by wyrazić krytyczny stosunek do przedstawionych zjawisk, ośmieszyć ludzkie wady, obyczaje, postawy światopoglądowe. Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy charakter...

Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy charakter życia szlachty, pokazują przejawy upadku moralnego klasy panującej.

źródło opisu: matura.memento.pl

Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Dominika | 2014-07-09

Zdecydowanie nie można Ignacemu Krasickiemu odmówić literackiego animuszu, miał wiele trafionych pomysłów i nowatorskich koncepcji, ale wydaje mi się, że oczekuję więcej. Bajki i satyry są mądre, to na pewno. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wartościowe, jednak dla mnie, z perspektywy czasu - nieco płytkie. Z całą pewnością uraczę nimi kiedyś moje dzieci, niemniej jednak, przekaz w nich zawarty jest nader oczywisty i zbyt... prosty. Lubię sięgać głębiej. Nie można jednak zarzucić braku wartości merytorycznej tym utworom - nawet po tylu latach nie tracą na aktualności, a prawdy w nich zawarte nadal ukazują ludzką naturę.

m_ght97 | 2014-04-09
Na półkach: Poezja, 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2014

Przeczytałem ja, bo leżały tak smutnie na półce z moimi książkami. A akurat nie miałem w danej chwili, co czytać. Znałem większość z tych pięknych utworów nie jeden liryk, lecz chciałem sobie przypomnieć, jak wygląda doskonały nabytek polskiego oświecenia.

Świetne ilustracje na kartach książki, dziwnie dobrana czcionka, ale bardzo wartościowa zawartość - Krasicki! Nie ma jak przywołać swojej pamięci literaturę, którą się zna i ceni.

katiakate | 2014-02-08

Można powiedzieć, że pochłonęłam ją błyskawicznie! Bajki Krasickiego są często omawiane w szkole, pojawiły się na dwóch ostatnich próbnych egzaminach gimnazjalnych. Chciałam przeczytać ich więcej. Zachwyca mnie tak duża ilość pomysłów na przedstawienie ludzkich cech.

MaPaKi | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Ponadczasowa mądrość, piękny język, trzeba przeczytać.
Krótka. Świetne obrazki.

Karoll | 2014-10-16