Okładka książki Bajki, przypowieści, satyry

satyra
typ
papier
Jeanpaul
6,78 (67 ocen i 5 opinii)

Opis książki

W bajkach wydanych za życia poety w tomie zatytułowanym "Bajki i przypowieści" przeważają bajki krótkie, epigramatyczne. Satyra to utwór literacki posługujący się dowcipem, ironią, kpiną lub szyderstwem, by wyrazić krytyczny stosunek do przedstawionych zjawisk, ośmieszyć ludzkie wady, obyczaje, postawy światopoglądowe. Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy...

Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy charakter życia szlachty, pokazują przejawy upadku moralnego klasy panującej.

źródło opisu: matura.memento.pl

źródło okładki: Allegro

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Grażyna | 2015-01-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Mylengrave | 2014-07-09

Zdecydowanie nie można Ignacemu Krasickiemu odmówić literackiego animuszu, miał wiele trafionych pomysłów i nowatorskich koncepcji, ale wydaje mi się, że oczekuję więcej. Bajki i satyry są mądre, to na pewno. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wartościowe, jednak dla mnie, z perspektywy czasu - nieco płytkie. Z całą pewnością uraczę nimi kiedyś moje dzieci, niemniej jednak, przekaz w nich zawarty jest nader oczywisty i zbyt... prosty. Lubię sięgać głębiej. Nie można jednak zarzucić braku wartości merytorycznej tym utworom - nawet po tylu latach nie tracą na aktualności, a prawdy w nich zawarte nadal ukazują ludzką naturę.

m_ght97 | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Poezja
Przeczytana: 23 marca 2014

Przeczytałem ja, bo leżały tak smutnie na półce z moimi książkami. A akurat nie miałem w danej chwili, co czytać. Znałem większość z tych pięknych utworów nie jeden liryk, lecz chciałem sobie przypomnieć, jak wygląda doskonały nabytek polskiego oświecenia.

Świetne ilustracje na kartach książki, dziwnie dobrana czcionka, ale bardzo wartościowa zawartość - Krasicki! Nie ma jak przywołać swojej pamięci literaturę, którą się zna i ceni.

katiakate | 2014-02-08

Można powiedzieć, że pochłonęłam ją błyskawicznie! Bajki Krasickiego są często omawiane w szkole, pojawiły się na dwóch ostatnich próbnych egzaminach gimnazjalnych. Chciałam przeczytać ich więcej. Zachwyca mnie tak duża ilość pomysłów na przedstawienie ludzkich cech.

MaPaKi | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Ponadczasowa mądrość, piękny język, trzeba przeczytać.
Krótka. Świetne obrazki.

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica