Bajki, przypowieści, satyry

83-03-01386-6
oświecenie
satyra
Jeanpaul

W bajkach wydanych za życia poety w tomie zatytułowanym "Bajki i przypowieści" przeważają bajki krótkie, epigramatyczne. Satyra to utwór literacki posługujący się dowcipem, ironią, kpiną lub szyderstwem, by wyrazić krytyczny stosunek do przedstawionych zjawisk, ośmieszyć ludzkie wady, obyczaje, postawy światopoglądowe. Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy...

Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy charakter życia szlachty, pokazują przejawy upadku moralnego klasy panującej.

źródło opisu: matura.memento.pl

źródło okładki: Allegro

Grażyna | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 11 stycznia 2015

m_ght97 | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2014, Poezja
Przeczytana: 23 marca 2014

Przeczytałem ja, bo leżały tak smutnie na półce z moimi książkami. A akurat nie miałem w danej chwili, co czytać. Znałem większość z tych pięknych utworów nie jeden liryk, lecz chciałem sobie przypomnieć, jak wygląda doskonały nabytek polskiego oświecenia.

Świetne ilustracje na kartach książki, dziwnie dobrana czcionka, ale bardzo wartościowa zawartość - Krasicki! Nie ma jak przywołać swojej pamięci literaturę, którą się zna i ceni.

katiakate | 2014-02-08

Można powiedzieć, że pochłonęłam ją błyskawicznie! Bajki Krasickiego są często omawiane w szkole, pojawiły się na dwóch ostatnich próbnych egzaminach gimnazjalnych. Chciałam przeczytać ich więcej. Zachwyca mnie tak duża ilość pomysłów na przedstawienie ludzkich cech.

Mylengrave | 2014-07-09

Zdecydowanie nie można Ignacemu Krasickiemu odmówić literackiego animuszu, miał wiele trafionych pomysłów i nowatorskich koncepcji, ale wydaje mi się, że oczekuję więcej. Bajki i satyry są mądre, to na pewno. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wartościowe, jednak dla mnie, z perspektywy czasu - nieco płytkie. Z całą pewnością uraczę nimi kiedyś moje dzieci, niemniej jednak, przekaz w nich zawarty jest nader oczywisty i zbyt... prosty. Lubię sięgać głębiej. Nie można jednak zarzucić braku wartości merytorycznej tym utworom - nawet po tylu latach nie tracą na aktualności, a prawdy w nich zawarte nadal ukazują ludzką naturę.

Jolka | 2016-08-02

Ponadczasowe. Zmienia się z czasem język, konwencje literackie, sposoby opisywania świata, ale bez względu na to wszystko, ludzki charakter z jego wadami i przywarami pozostaje niezmienny. Dlatego Krasicki, który doskonale potrafił to oddać zawsze pozostanie ponadczasowy.

MaPaKi | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Ponadczasowa mądrość, piękny język, trzeba przeczytać.
Krótka. Świetne obrazki.

arya | 2017-06-25