Okładka książki Bajki, przypowieści, satyry

satyra
typ
papier
Jeanpaul
6.75 (57 ocen i 4 opinie)

Opis książki

W bajkach wydanych za życia poety w tomie zatytułowanym "Bajki i przypowieści" przeważają bajki krótkie, epigramatyczne. Satyra to utwór literacki posługujący się dowcipem, ironią, kpiną lub szyderstwem, by wyrazić krytyczny stosunek do przedstawionych zjawisk, ośmieszyć ludzkie wady, obyczaje, postawy światopoglądowe. Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy charakter...

Krasicki jest autorem 22 satyr. Piętnują one i demaskują pasożytniczy charakter życia szlachty, pokazują przejawy upadku moralnego klasy panującej.

źródło opisu: matura.memento.pl

Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Dominika | 2014-07-09

Zdecydowanie nie można Ignacemu Krasickiemu odmówić literackiego animuszu, miał wiele trafionych pomysłów i nowatorskich koncepcji, ale wydaje mi się, że oczekuję więcej. Bajki i satyry są mądre, to na pewno. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wartościowe, jednak dla mnie, z perspektywy czasu - nieco płytkie. Z całą pewnością uraczę nimi kiedyś moje dzieci, niemniej jednak, przekaz w nich zawarty jest nader oczywisty i zbyt... prosty. Lubię sięgać głębiej. Nie można jednak zarzucić braku wartości merytorycznej tym utworom - nawet po tylu latach nie tracą na aktualności, a prawdy w nich zawarte nadal ukazują ludzką naturę.

m_ght97 | 2014-04-09
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2014

Przeczytałem ja, bo leżały tak smutnie na półce z moimi książkami. A akurat nie miałem w danej chwili, co czytać. Znałem większość z tych pięknych utworów nie jeden liryk, lecz chciałem sobie przypomnieć, jak wygląda doskonały nabytek polskiego oświecenia.

Świetne ilustracje na kartach książki, dziwnie dobrana czcionka, ale bardzo wartościowa zawartość - Krasicki! Nie ma jak przywołać swojej pamięci literaturę, którą się zna i ceni.

katiakate | 2014-02-08

Można powiedzieć, że pochłonęłam ją błyskawicznie! Bajki Krasickiego są często omawiane w szkole, pojawiły się na dwóch ostatnich próbnych egzaminach gimnazjalnych. Chciałam przeczytać ich więcej. Zachwyca mnie tak duża ilość pomysłów na przedstawienie ludzkich cech.

MaPaKi | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Ponadczasowa mądrość, piękny język, trzeba przeczytać.
Krótka. Świetne obrazki.

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku