rozwińzwiń

Wybór pism

Okładka książki Wybór pism Biernat z Lublina
Okładka książki Wybór pism
Biernat z Lublina Wydawnictwo: De Agostini, Ossolineum Seria: Skarby Biblioteki Narodowej klasyka
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Skarby Biblioteki Narodowej
Wydawnictwo:
De Agostini, Ossolineum
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8373162585
Tagi:
polska poezja renesansowa polski renesans literatura staropolska
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
141
59

Na półkach:

Biernat z Lublina? Kto to jest Biernat z Lublina... - zapyta wielu. Ano księżulo i skryba, pionier postępowej myśli w Polsce doby renesansu, bo z całą pewnością można tak o autorze "Żywota Ezopa Fryga" powiedzieć. Biernat jako pierwszy napisał i wydał w języku polskim bajki - w dodatku czerpiące motywy z tradycji antycznej, porządnie i wedle reguł, bo z morałem, a do tego obnażające grzeszki duchowieństwa - to niewątpliwie odważne posunięcie w tamtych przedreformacyjnych czasach (za co zresztą zebrał swoją dozę połajanek). Światłym człekiem był Biernat, co aż tak nie dziwi, wziąwszy pod uwagę, że współpracował z Kallimachem. Tym godniejszy chwalby jego czyn, że po wiekach dominacji łaciny w piśmie potrzeba było wielce się natrudzić, by język narodowy mógł objąć płodne łono literatury, zwłaszcza że dopiero sposobił się do sprawnego wyrażania myśli człeka, który po tym łez padole zbłąkany, najczęściej niepiśmienny, a rozumić chce.
Takoż to Biernat mający za sobą tradycję piśmiennictwa prawie wyłącznie religijnego i w łacinie (sam władał łaciną z kunsztem i artyzmem) dla swych bajek podjął się trudu znalezienia odpowiednich polskich słów, często sięgając do języka potocznego, co oczywiście jest bardzo ekscytującym faktem dla badaczy historii języka czy dialektologów.
Wiele by pisać, toteż wiele i na temat Biernata z Lublina napisano. Tutaj dość powiedzieć - "Bajki" Biernata z Lublina warto przeczytać. Tak dla siebie, jak i swej wiedzy o dawnych wiosnach.

Biernat z Lublina? Kto to jest Biernat z Lublina... - zapyta wielu. Ano księżulo i skryba, pionier postępowej myśli w Polsce doby renesansu, bo z całą pewnością można tak o autorze "Żywota Ezopa Fryga" powiedzieć. Biernat jako pierwszy napisał i wydał w języku polskim bajki - w dodatku czerpiące motywy z tradycji antycznej, porządnie i wedle reguł, bo z morałem, a do tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
40

Na półkach: , , ,

Śmieszna i moralizująca. Jak do tej pory jedna z ciekawszych z listy lektur. Oczywiście mowa o Ezopie.

Śmieszna i moralizująca. Jak do tej pory jedna z ciekawszych z listy lektur. Oczywiście mowa o Ezopie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    28
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • Polonistyka
    2
  • Filologia polska
    2
  • FP - I rok
    1
  • Historia
    1
  • 2000
    1
  • 2012
    1
  • Studia.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wybór pism


Podobne książki

Przeczytaj także