Polski renesansowy poeta, tłumacz, bajkopisarz. Autor m.in. Raju dusznego oraz Żywotu Ezopa Fryga. Przez długi czas uchodził za autora pierwszej książki wydrukowanej w języku polskim – Raju dusznego, wydanego w 1513 roku (w rzeczywistości jednak pierwsza drukowana polska książka to opublikowana przez anonimowego autora w 1508 roku Historyja umęczenia Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Biernat z Lublina? Kto to jest Biernat z Lublina... - zapyta wielu. Ano księżulo i skryba, pionier postępowej myśli w Polsce doby renesansu, bo z całą pewnością można tak o autorze "Żywota Ezopa Fryga" powiedzieć. Biernat jako pierwszy napisał i wydał w języku polskim bajki - w dodatku czerpiące motywy z tradycji antycznej, porządnie i wedle reguł, bo z morałem, a do tego obnażające grzeszki duchowieństwa - to niewątpliwie odważne posunięcie w tamtych przedreformacyjnych czasach (za co zresztą zebrał swoją dozę połajanek). Światłym człekiem był Biernat, co aż tak nie dziwi, wziąwszy pod uwagę, że współpracował z Kallimachem. Tym godniejszy chwalby jego czyn, że po wiekach dominacji łaciny w piśmie potrzeba było wielce się natrudzić, by język narodowy mógł objąć płodne łono literatury, zwłaszcza że dopiero sposobił się do sprawnego wyrażania myśli człeka, który po tym łez padole zbłąkany, najczęściej niepiśmienny, a rozumić chce.
Takoż to Biernat mający za sobą tradycję piśmiennictwa prawie wyłącznie religijnego i w łacinie (sam władał łaciną z kunsztem i artyzmem) dla swych bajek podjął się trudu znalezienia odpowiednich polskich słów, często sięgając do języka potocznego, co oczywiście jest bardzo ekscytującym faktem dla badaczy historii języka czy dialektologów.
Wiele by pisać, toteż wiele i na temat Biernata z Lublina napisano. Tutaj dość powiedzieć - "Bajki" Biernata z Lublina warto przeczytać. Tak dla siebie, jak i swej wiedzy o dawnych wiosnach.