Rytmy abo wiersze polskie oraz cykl erotyków

Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I
Wydawnictwo: Ossolineum
polska poezja barokowa
poezja
Jeanpaul

Polska poezja barokowa. Tomik zawiera różne formy literackie:
sonety, pieśni, psalmy, epitafia oraz erotyki. Utwory napisane pod koniec XVI wieku, zostały opublikowane dopiero po śmierci autora, przez jego brata Jakuba.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"I nie miłować ciężko, i miłować /Nędzna pociecha, gdy żądzą zwiedzione
Myśli cukrują nazbyt rzeczy one, /Które i mienić, i muszą się psować"

Na cykl RYTMY... składają się sonety, parafrazy psalmów, pieśni,epigramaty, nagrobki oraz wiersze przygodne. To tak tytułem wprowadzenia.
Jedną z pierwszych rzucających się w oczy rzeczy podczas lektury jest przewaga tematyki religijnej. I nie ma w tym nic dziwnego, nie tylko ze względu na specyficzne okoliczności powstania (przejście od renesansu do baroku), ale też biorąc pod uwagę życiorys autora (konwersja, nadgorliwość religijna). Czytamy więc o duchowej kondycji człowieka grzesznego, znajdujemy pochwałę wszechmocnego Boga itp.
O epigramatach i nagrobkach nie będę wspominać, bo to, sami rozumiecie, różne różności.

Jeśli chodzi o EROTYKI (notabene - niektórzy podważają autorstwo Szarzyńskiego), to można uznać je za bardzo konwencjonalne. Czyli: pochwała zalet ukochanej i skargi nieszczęśliwego kochanka.

Teraz pora na poważny zarzut...

kryptonite | 2011-11-22
Przeczytana: marzec 2011

Z przymusu. Niektóre wiersze były ciekawe, inne - szkoda gadać.

Małgo Zaremba | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

Dawno się tak przy niczym nie namęczyłam. Uparłam się, że przeczytam całość i to zrobiłam, ale totalnie nie rozumiem dlaczego ktoś to odkopał po 400 latach i postanowił wznowić druk.

Augustowianka | 2016-01-03

Ocena właściwie dla dojrzalszej części tomiku. Erotyki interesowały mnie jedynie dlatego, że pokazały duchową przemianę Szarzyńskiego. Pieśni i sonety są wprost urocze, urzekające, ale też momentami dramatyczne (prośba skierowana do Boga o odebranie wolnej woli człowiekowi, ponieważ jest istotą grzeszną). Jeśli rzeczywiście napisał tę drugą część pod koniec swojego życia to umarł w komunii z Bogiem :)

ZaczytanaMarzycielka | 2012-02-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 27 lutego 2012

Tomik wierszy niewielki, wydany dwadzieścia lat po śmierci autora. Dzieła zebrał i opublikował brat Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Jakub. Te króciutkie formy wierszowane - sonety, pieśni, epigramaty, mają w sobie coś, co niewątpliwie przykuło moją uwagę. Polecam nie tylko uczniom, studentom polonistyki, lecz także każdemu, kto lubi czasem odpłynąć do dalekiej nam kultury staropolskiej.

Malkiem | 2017-08-22
Przeczytana: wrzesień 2016

Najbardziej wyjątkowy spośród poetów staropolskich, co dostrzegło wielu późniejszych badaczy - m.in. Julian Przyboś. Wybłaganym z tak piękną pokorą cudem Szarzyńskiego okazało się przetrwanie jednego tomiku jedynego wydania jego wierszy, choć autor stał na krawędzi zapomnienia.

retrezed | 2015-01-04

Zbiór utworów Pana Szarzyńskiego nie porwał mnie. Spodziewałam się czegoś więcej, czegoś ciekawszego... w sumie może zbyt pozytywnie się nastawiłam?Przebrnęłam, ale bez rewelacji.

Magdalena | 2018-09-16
Agnieszka Fudecka | 2017-08-29