klasyka
Łukasz Kuć

Zbiór zawierający:
- "Opisanie krótkie żywota ezopowego i też inszych spraw jego"
- wybór bajek
- "Dialog Palinura z Karonem"

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mohiko | 2017-03-22

Biernat z Lublina? Kto to jest Biernat z Lublina... - zapyta wielu. Ano księżulo i skryba, pionier postępowej myśli w Polsce doby renesansu, bo z całą pewnością można tak o autorze "Żywota Ezopa Fryga" powiedzieć. Biernat jako pierwszy napisał i wydał w języku polskim bajki - w dodatku czerpiące motywy z tradycji antycznej, porządnie i wedle reguł, bo z morałem, a do tego obnażające grzeszki duchowieństwa - to niewątpliwie odważne posunięcie w tamtych przedreformacyjnych czasach (za co zresztą zebrał swoją dozę połajanek). Światłym człekiem był Biernat, co aż tak nie dziwi, wziąwszy pod uwagę, że współpracował z Kallimachem. Tym godniejszy chwalby jego czyn, że po wiekach dominacji łaciny w piśmie potrzeba było wielce się natrudzić, by język narodowy mógł objąć płodne łono literatury, zwłaszcza że dopiero sposobił się do sprawnego wyrażania myśli człeka, który po tym łez padole zbłąkany, najczęściej niepiśmienny, a rozumić chce.
Takoż to Biernat mający za sobą tradycję...

Wrzos | 2012-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Śmieszna i moralizująca. Jak do tej pory jedna z ciekawszych z listy lektur. Oczywiście mowa o Ezopie.