Bitwy

Tłumaczenie: Ewa Kuczkowska
Wydawnictwo: L&L
Batailles, Pices détachées (Personne me regarde dans le rue)
83-88595-40-7
literatura francuska
Kot

- Jak powstały "Bitwy"? - Najpierw po prostu napisałem "Bitwę morską", a dopiero potem wpadliśmy z Rolandem (Toporem - przyp. E.K.) na pomysł, żeby to rozszerzyć i w rezultacie każdy z nas napisał po dwie sztuki, po czym piątą - "Bitwę w Yvelinne" - napisaliśmy już wspólnie. Naprawdę wspólnie. Pisaliśmy ją u Rolanda przez trzy dni, płacząc ze śmiechu. Nasz pomysł był w pełni świadomy: ja...

- Jak powstały "Bitwy"?

- Najpierw po prostu napisałem "Bitwę morską", a dopiero potem wpadliśmy z Rolandem (Toporem - przyp. E.K.) na pomysł, żeby to rozszerzyć i w rezultacie każdy z nas napisał po dwie sztuki, po czym piątą - "Bitwę w Yvelinne" - napisaliśmy już wspólnie. Naprawdę wspólnie. Pisaliśmy ją u Rolanda przez trzy dni, płacząc ze śmiechu. Nasz pomysł był w pełni świadomy: ja akcję umieściłem na morzu, on w górach, obydwaj napisaliśmy po jednym monologu i po jednym tekście dialogowym.

- Osią dramaturgiczną "Bitew" jest walka, konflikt, czy tak pan postrzega kondycję ludzką?

- To też, ale przede wszystkim sądzę, iż jest to warunek numer jeden samego teatru. Proszę wziąć jakąkolwiek sztukę od Szekspira, poprzez Grotowskiego, na teatrze bulwarowym skończywszy, usunąć tytuł oryginalny i wstawić tytuł "Bitwa", a przekona się pani, że zawsze będzie pasował.

(Fragment wywiadu przeprowadzonego z J-M. Ribesem przez tłumaczkę Ewę Kuczkowską)

neuromance | 2015-04-06
Przeczytana: luty 2015

Krótkie dramaciki, wprost stworzone do czytania w tramwaju. Skrzące się absurdalnym dowcipem, typowym dla Topora. Nie jest to lektura, która pozostanie w nas na zawsze, ale na pewno wywoła w nas uczucie przyjemności i odprężenia. Poprawia humor i zachwyca lekko surrealistycznym klimatem.

aplut | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Co najciekawsze wśród tych opowiadań napisanych przez Topora i Ribesa lepsze są te napisane przez Ribesa. Aż się zdziwiłem bo powinno być odwrotnie. Widać że Topor pisał Bitwy troche na siłę, natomiast Ribes wzorował się na jego stylu i o dziwo wyszło mu to bardzo dobrze.

Arek_Szpak | 2016-04-26
się_nie_znam | 2016-04-05