Ukryte twarze

Bellona
surrealizm, dali
typ
papier
6,75 (63 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Jedyna powieść genialnego surrealisty! Namiętna miłość, wielka polityka i najgłębsze tajniki okultyzmu łączą się w niej w intrygują opowieść o triumfie i upadku woli człowieka. Surrealistyczne metafory i oniryczny klimat powieści nie zawiódł wielbicieli malarskiego geniuszu Dalego.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
neuromance | 2015-04-04
Przeczytana: luty 2015

Jedyna powieść Salvadora Dali, która uświadamia nam, że był artystą wszechstronnym: nie tylko świetnym malarzem, ale i sprawnym pisarzem. Ładnie skonstruowane portrety psychologiczne postaci, losy bohaterów pięknie odmalowane na tle okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Warto, przede wszystkim z ciekawości, ale i literatura to przednia.

marchinko | 2014-02-18

Międzywojenna Francja jest tłem, jakże barwnym i fascynującym, do rozlicznych romansów, namiętności, dylematów arystokracji. Czuć w powietrzu nadchodzącą wojnę, bohaterowie przy szampanie dyskutują o Hitlerze, przeczuwając wielkie kłopoty z nim związane. Na potrzeby własnej powieści stworzył Salvador Dali chociażby pojęcie cledalizm, na cześć bohaterki Solange de Cleda. Solange wraz z hrabią de Grandsailles łączy gra, którą autor sam opisuje jako bezlitosną wojnę, polegającą na wzajemnym uwodzeniu się i zwodzeniu.„Cledalizm to przyjemność i ból uwznioślone w transcendentnym utożsamianiu się z przedmiotem namiętności”.
Ekstrawagancja, szyk, przepych ale i dekadencja, rezygnacja, samotność, niespełniona miłość. „Ukryte twarze” to tytuł wielce adekwatny do tego, kim w życiu jesteśmy – niezależenie od pochodzenia, wieku, zamożności – nie tym kim chcemy być, nie takimi, jak widzą nas inni. Dali czule opisuje szczegóły z życia codziennego;„wagnerowskie westchnienia wiatru”, telefon,...

Joanna | 2012-05-26

Pod wielkim wrażeniem surrealistycznych porównań, w prawdziwym stylu Dalego - zwłaszcza porównanie słuchawki telefonu do śpiącego homara.
Poza podobnymi "smaczkami" książka interesująca, ale nie zwala z nóg. Człowiek kilka razy się uśmiechnie w fragmentach, kiedy zakochany w Dalim autor mówi o sobie w trzeciej osobie ;)

Zuzanna | 2012-11-01

Choć "Ukryte twarze" są ciężką książką, między innymi z racji rozbudowanych opisów, gdy się ją przypomina po pewnym czasie, docenia się pomysły postaci, scen i akcji. Miło jest przeczytać coś wychodzące z głowy Dalego, co nie związane jest z muchami czy kałem. heh

JohnKlonMorfinka | 2015-01-28

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica