Ukryte twarze

Wydawnictwo: Bellona
surrealizm, dali

Jedyna powieść genialnego surrealisty! Namiętna miłość, wielka polityka i najgłębsze tajniki okultyzmu łączą się w niej w intrygują opowieść o triumfie i upadku woli człowieka. Surrealistyczne metafory i oniryczny klimat powieści nie zawiódł wielbicieli malarskiego geniuszu Dalego.

• Stalker
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Ojciec '44
  • Piękny sekret
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Aż po grób
  • Czarne liście
  • Twoim śladem
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Koniec warty

6,72 (234 ocen i opinii)
Mniej złości, więcej miłości
Natalia Sońska

7,85 (13 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,36 (14 ocen i opinii)
Twoim śladem
A. Meredith Walters

8,02 (41 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

6,67 (9 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8 (65 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
neuromance | 2015-04-04
Przeczytana: luty 2015

Jedyna powieść Salvadora Dali, która uświadamia nam, że był artystą wszechstronnym: nie tylko świetnym malarzem, ale i sprawnym pisarzem. Ładnie skonstruowane portrety psychologiczne postaci, losy bohaterów pięknie odmalowane na tle okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Warto, przede wszystkim z ciekawości, ale i literatura to przednia.

marchinko | 2014-02-18

Międzywojenna Francja jest tłem, jakże barwnym i fascynującym, do rozlicznych romansów, namiętności, dylematów arystokracji. Czuć w powietrzu nadchodzącą wojnę, bohaterowie przy szampanie dyskutują o Hitlerze, przeczuwając wielkie kłopoty z nim związane. Na potrzeby własnej powieści stworzył Salvador Dali chociażby pojęcie cledalizm, na cześć bohaterki Solange de Cleda. Solange wraz z hrabią de Grandsailles łączy gra, którą autor sam opisuje jako bezlitosną wojnę, polegającą na wzajemnym uwodzeniu się i zwodzeniu.„Cledalizm to przyjemność i ból uwznioślone w transcendentnym utożsamianiu się z przedmiotem namiętności”.
Ekstrawagancja, szyk, przepych ale i dekadencja, rezygnacja, samotność, niespełniona miłość. „Ukryte twarze” to tytuł wielce adekwatny do tego, kim w życiu jesteśmy – niezależenie od pochodzenia, wieku, zamożności – nie tym kim chcemy być, nie takimi, jak widzą nas inni. Dali czule opisuje szczegóły z życia codziennego;„wagnerowskie westchnienia wiatru”, telefon,...

Gabriela | 2015-06-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Książka do której od samego początku byłam dość negatywnie nastawiona, wychodząc z założenia, że ktoś kto jest znakomitym malarzem, nie może równie dobrze pisać. W jakiejś części to sprawdziło się, przede wszystkim przerost formy nad treścią. Jednak pomimo, że książka momentami usypia, jest po prostu nieciekawa, jest wyjątkowo oryginalna (moim zdaniem) i zachwyca surrealizmem słów, momentami miałam wrażenie, że S. Dali po prostu probuje nowego narzędzia - słów - do malowania kolejnego obrazu pełnego magii.

Joanna | 2012-05-26

Pod wielkim wrażeniem surrealistycznych porównań, w prawdziwym stylu Dalego - zwłaszcza porównanie słuchawki telefonu do śpiącego homara.
Poza podobnymi "smaczkami" książka interesująca, ale nie zwala z nóg. Człowiek kilka razy się uśmiechnie w fragmentach, kiedy zakochany w Dalim autor mówi o sobie w trzeciej osobie ;)

Zuzanna | 2012-11-01

Choć "Ukryte twarze" są ciężką książką, między innymi z racji rozbudowanych opisów, gdy się ją przypomina po pewnym czasie, docenia się pomysły postaci, scen i akcji. Miło jest przeczytać coś wychodzące z głowy Dalego, co nie związane jest z muchami czy kałem. heh

profix | 2016-07-24
spirit | 2016-01-29