Pornografia. Historia, znaczenie, gatunki

978-83-244-0138-3
seks, pornografia, historia, socjologia
historia
Lilith

Pierwsze na polskim rynku książki całościowe studium historii pornografii. Autor omawia rozwój jej form oraz kluczowe zagadnienia od starożytnej erotyki, poprzez chrześcijański system zakazów i tabuizacji, powrót zainteresowania nią w renesansie, libertynizm de Sade`a, narodziny fotografii i filmu, aż po ekspansję Internetu. Prezentuje najważniejsze gatunki pornografii, próbuje wyjaśnić jej funkcje a także kreśli profil odbiorców materiałów pornograficznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2010

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl

Huncwotcool | 2017-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 04 marca 2017

Zbyt szeroki zakres temaytyczny jak na te niecałe 500 stron.

Nie jest tak, żeby po przeczytaniu pozostostawało wrażenie, że książka była o wszystkim i o niczym ale w tej objętości autor próbował upchnąć zdecydowanie za dużo: historię pornografii począwszy od starożytności do współczesności, fenomen internetu i jeszcze dodać do tego analizę socjologiczną pornografii i prawodastwa schodząc na tematy feminizmu, walki o prawa kobiet i historię opisu tych zjawisk w socjologii. To musiało wyjść zbyt płytko choć nie we wszystkich fragmentach. Najlepsze rozdziały to te o wieku XX, pedofilii, BDSM. Ale już historii pornografii w starożytności brakuje choćby nakreślenia tematu Egiptu. Rozdział o tabu i parafiliach to totalne łapu-capu.

1000 stron małym drukiem- może by to się udało.
A tak- podkreślana jest wyjątkowa transgresywność pornografii i to, że odbija trendy społeczne i ludzkie potrzeby, lęki. Cóż- całość ludzkiej kultury to robi- w ten sam sposób można mówić o książkach fantasy,...

dziewczyna84 | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 września 2013

O tym, że pornografia to delikatny, często kontrowersyjny i trudny temat, nie trzeba nikogo przekonywać. To jaki ma wpływ na nasze życie jest ciągle badane i udowadniane. Jaka jest jej jednoznaczna definicja i gdzie są jej granice, jest nadal "płynne". Należy bowiem pamiętać iż jej ocena jest zmienna historycznie i uzależniona od kontekstu społecznego. Lech M. Nijakowski to pierwszy autor, któremu jak sądzę (ponieważ prób mogło być wiele) udało się w sposób syntetyczny, naukowy i dojrzały, zamknąć w 498 stronach historię, znaczenie i gatunki pornografii. Przybliżając czytelnikowi historię jej narodzin zarówno tą umowną jak i w kontekście prawnym.

Pornografią zajmuje się wiele nauk. Od kulturoznawstwa, antropologię kulturową przez historię sztuki i medioznawstwo. Lech Nijakowski w swoim dziele porusza każde z tych zagadnień w sposób uporządkowany chronologicznie i logicznie. W sposób delikatny porusza nawet najbardziej emocjonujące i oburzające przeciętnego człowieka gatunki...

Historycznie bardzo dobra, napisana językiem przeciętnego Kowalskiego, duży obiektyw spojrzeniowy na zjawisko, bez pompy i naukowego nadęcia. Czyta się z zaciekawieniem.

_BB | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Lekka, przystępna a zarazem merytoryczna prezentacja pornografii jako zjawiska społecznego w ujęciu historycznym ale również rozprawa nad jej wpływem na społeczeństwo oraz ewentualne kierunki rozwoju w czasach wielkiej cyfryzacji życia społecznego a także popkultury.
Nijakowski w swojej pracy nie broni pornografii ale też jej nie potępia. Wychodząc od samej definicji, analizuje ją w ujęciu historycznym, socjologicznym, psychologicznym, społecznym w sposób bardzo przystępny dla przeciętnego czytelnika, kreśląc przy tym obraz poszczególnych jednostek korzystających z pornografii jak i całego społeczeństwa mającego do niej swobodny dostęp, stawiając przy tym argumenty za i przeciw dostępowi do pornografii. A wszystko to poskładane w pracę podzieloną chronologicznie i tematycznie z opisem poszczególnych nurtów pornografii i ich korzeni.
Jakie nasuwają się wnioski po przeczytaniu tej pracy? Wniosków pewnie będzie tyle ilu czytelników. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do...

Tomasz | 2011-12-26
Przeczytana: wrzesień 2011

Genialna. Czyta się błyskawicznie. Bardzo ciekawe spojrzenie na pedofilię.

Novik | 2015-03-09
Przeczytana: 15 lutego 2015

W sumie nieco mnie ta książka zmęczyła. Zasadniczo za jej pośrednictwem niczego nie odkryłem, no może oprócz konstatacji, że jakoś nie czuję się entuzjastą poglądu wedle którego markiz de sade miałby być ojcem mojej wolności. W sumie zatem nudy, podobnie jak znakomita większość twórczości będącej przedmiotem niniejszej monografii.

la_double_vie | 2011-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Obawiałam się, że książka będzie trudną lekturą przez język naukowy, ale tak nie było. Czyta się ją lekko i jest to wciągająca lektura, która porządkuje wiedzę na temat pornografii. Daję dodatkowy plus za obiektywność autora i pozostawienie wielu pytań bez odpowiedzi.
Spodziewałabym się rozwinięcia niektórych zagadnień, jednak pornografia to temat rzeka :) ..

Grace | 2011-10-05
Przeczytana: 05 września 2011

Dobra i interesująca lektura, ale napisana ciężkim stylem.

zakochana.zaczytana | 2017-06-04
asia_las | 2017-03-02