Sex og religion. Fra jomfruball til hellig homosex
seks, religia, kościół
popularnonaukowa
Lucy_Cruel

Religia zakazuje i nakazuje, potępia i błogosławi, karze i wynagradza. Żadnego obszaru nie dotyczy to bardziej niż seksualności. Partner seksualny, status małżeński, kolor skóry – w połączeniu z konkretną religią lub kastą stanowią czynniki mogące prowadzić do zbawienia lub wiecznego potępienia. W książce „Seks i religia" Dag Øistein Endsjø uważnie przygląda się religijnym postawom wobec...

W książce „Seks i religia" Dag Øistein Endsjø uważnie przygląda się religijnym postawom wobec seksu w kulturach świata. Podczas gdy nastoletnie chrześcijanki przysięgają Bogu, że nie będą uprawiać seksu aż do czasu zawarcia małżeństwa, buddyjscy mnisi traktują seks gejowski jako święte misterium. Podczas gdy chrześcijaństwo odmawia homoseksualistom miejsca w Kościele, wiele osób pyta o to, czy powinna obowiązywać kara śmierci za seks heteroseksualny, czy rozwiązłość może prowadzić do huraganów i wojen nuklearnych, czy Bóg potępia małżeństwo osób o odmiennym kolorze skóry i dlaczego w ogóle do pewnych religijnych zasad dotyczących seksu przywiązuje się uwagę, a inne popadają w zapomnienie.

Endsjø twierdzi, że nie ma nic oczywistego w tym, jak religie zakazują lub nakazują, uświęcają lub potępiają określone przejawy seksualności. Uznanie seksu za święty lub odrażający zależy całkowicie od tego, jak jest zdefiniowany przez religię.

Zawarte w tej książce fascynujące dociekania nad obyczajami i znaczeniami, rytuałami i regułami, zainteresują każdego, kogo ciekawi zarówno kulturowy wymiar religii, jak i seks oraz seksualność.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Religia nie odnosi sie tylko do kwestii wiary, ale dyktuje zasady dotyczące życia codziennego, zatem obejmuje swoim zasięgiem również czynniki seksualne. Religijne reguły określają praktycznie każdą dziedzinę życia wierzącego, jej religijny aspekt też jest dość rozbudowany, dlatego autor skupił się tu zaledwie na najbardziej istotnych i charakterystycznych powiązaniach przedstawiając najważniejsze wzorce seksualne panujące w głównych wyznaniach.

Tekst został podzielony na rozdziały tematyczne.Zagadnienia oczywiście odnoszą się do relacji na linii religia-seks, w stosunku do jednostki, jak i w konsekwencji do całego społeczeństwa.
Autor przytacza argumenty, pokazuje daną kwestię w różnym wymiarze, pod kątem podejścia do danego zagadnienia z punktu różnych religii. Stara się być przy tym obiektywny, nie ocenia, a jedynie dostarcza czytelnikowi pełnego obrazu by zwiększyć naszą świadomość.
Czym w ogóle jest seks, które działania są temu przypisane, a które mogą co najwyżej uchodzić...

Socjologos | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Książka dostarczyła mi bardzo mieszanych uczuć. Zawiera w sobie najgorsze możliwe połączenie w jedną papkę: fakty, prawda, statystyki + mity, półprawdy, kłamstwa z domieszką ewidentnej propagandy "za" pewnymi ideami.

Najważniejsze co z niej udało mi się wyciągnąć, to kilka ciekawostek na pojedyncze tematy (np. słuszne wyjaśnienie, że Sodomia nie ma nic wspólnego z homoseksualizmem, a została z nim skojarzona). Jednakże również kilka aspektów wzbudziło moją czujność. Autor, widać to bardzo dobrze, z wielką dumą wyraża się jak to oświecona ludzkość poszła po rozum do głowy w XX/XXI wieku i odrzuciła zabobonne religijne dogmatyzmy. A bada bardzo, ale to bardzo pobieżnie te największe: chrześcijaństwo, islam, hinduizm, buddyzm. A komu dostaje się najbardziej?

A no chrześcijanom właśnie. I tutaj już pierwszy punkt zapalny. Autor pojechał typową współczesną propagandówką: co złego, to chrześcijanie. Poświęca im zdecydowanie najwięcej uwagi, oskarża ich o każdą możliwą zbrodnie. Drugi...

figlarna24 | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Mogłabym powiedzieć, że to co łączy wszystkich ludzi to przynależność do jakiegoś wyznania religijnego, jak i potrzeba zaspokajania naszej seksualności.
Tak zostaliśmy stworzeni, że nasza ludzka natura szuka spełnienia w sferze seksu. W sferze, do której nie ma dystansu nawet religia.

Dag Øistein Endsjø jest religioznawcą, krytykiem społecznym, publicystą, obrońcą praw człowieka, profesorem religioznawstwa uniwersytetu w Bergen. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia Obronców Praw Człowieka. Jako religioznawca zajmował się zagadnieniami praw człwoieka, religii, płci, seksu i nieśmiertelności. Autor badał religie natyczne oraz okres wczesnego dzieciństwa.
Dag Øistein Endsjø w swojej książce, która jest analizą podejścia między innymi takich religii jak : judaizm, hinduizm, islam, buddyzm, prawosławie, chrześcijaństwo i inne , do spraw seksualności.
Ale chodzi tylko o sam akt , ale także o zespolenie ciał i dusz.
Życie człowieka, który należy do danego wyzwania nie jest wolny od...

joly_fh | 2012-05-25
Przeczytana: 25 maja 2012

Mogło by się zdawać, że temat współzależności religii i seksu jest oczywisty. Wiadomo, że żadna z religii nie pozostaje wobec seksu obojętna, pragnąc kontrolować tę intymną sferę naszego życia, czasem wręcz obsesyjnie. Czegóż więc nowego mogłabym się jeszcze dowiedzieć na ten temat?
Wychowanie w duchu chrześcijańskim pociąga za sobą przekonanie, że seks zasadniczo jest grzechem. Okazuje się jednak, że nie wszystkie religie są (jednakowo) wrogo nastawione do seksu oraz że występuje duża różnorodność w tym, co w różnych religiach jest postrzegane jako naganne, zakazane, albo też pożądane, a nawet co w ogóle jest uznawane za zachowanie seksualne. Każda religia traktuje seksualność w odmienny sposób, stąd płynie wniosek, że żaden z modeli seksualności "lansowanych" przez różne religie nie jest modelem jedynym i właściwym, ponieważ zawsze mamy do czynienia z konstruktami kulturowymi. Czy to kultura kształtuje wzorce zachowań seksualnych zawarte w religii, czy też religia wpływa na...

Algoforos | 2013-07-22
Na półkach: Religie, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2013

Choć może się to wydać nieco dziwne, wszystkie religie od zarania dziejów bardzo interesowały się seksem, tworząc całe zestawy przepisów, nakazów i zakazów dotyczących tego kto, kiedy, z kim i w jaki sposób może współżyć. Autor, koncentrując się głównie na wielkich, żywych religiach (chrześcijaństwo, islam, buddyzm, hinduizm) tłumaczy, dlaczego tak jest i omawia ich zapatrywania na szerokie spektrum spraw, związanych z seksem i seksualnością: od kwestii ważności płci, stosunków hetero- i homoseksualnych, autoerotyzm, małżeństwo, święty rasizm, przez seks rytualny po antykoncepcję, dziewictwo i celibat.

Niezwykle starannie przygotowana, bardzo zaskakująca i wciągająca praca. Wykład autora jest wartki, zrozumiały i przykuwający uwagę. Pomimo dość znacznej objętości (ponad 400 stron), ani przez chwilę się nie nudziłem. Co ważne, przy całej swojej wiedzy Endsjo pisze bez charakterystycznego dla wielu naukowców zadęcia (znikoma ilość wtrąconych niepotrzebnie, obcojęzycznych słów w...

Brudnopis Parzych | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Książka byłaby o wiele ciekawsza, gdyby autor nie skupiał się w niej głównie na kontrowersjach związanych z wiarą chrześcijańską - sprawia w ten sposób wrażenie, nie wiem czy celowo, że to właśnie chrześcijanie są najbardziej agresywni i "zacofani" w kwesii seksu

renavera | 2015-12-11

Książka jest przekrojem przez aktualnie obowiązujące największe religie świata. W ciekawy sposób ilustruje, na licznych przykładach, stosunek każdej z nich do tak istotnego tematu, jak miłość fizyczna. Ciekawa i pouczająca lektura.

dreamcatcher | 2018-07-16
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Religia kastruje, bądź jak kto woli, jest jak brom dla libido, przynajmniej w większości opisanych przypadków. Ideologia religijna to po prostu zbrodnia przeciwko ludzkości, o czym nietrudno przekonać się, czytając tę pseudonaukową, lecz łatwą rozprawę.

Bloody | 2018-08-02
Klaudia | 2018-05-06