Żywe lalki. Powrót seksizmu

Living Dolls. The Return of Sexism
978-83-7554-204-2
feminizm
aspazja

Przyznanie praw, wolność, możliwość decydowania. Te dawne hasła feminizmu zostały przejęte przez społeczeństwo, które podsuwa kobietom wyretuszowaną, nacechowaną seksualnie (erotycznie) i coraz węższą wizję kobiecości. Przed kobietami otwiera się mnóstwo szans i perspektyw, ale w rzeczywistości aspiracje wielu młodych dziewcząt ograniczane są przez kulturę, w której jedyną przepustką do sukcesu jest uroda. A jednocześnie coraz częściej przekonuje się nas, że widoczna wokół nierówność jest skutkiem wrodzonych różnic biologicznych a nie czynników społecznych.

Na podstawie licznych badań naukowych oraz osobistych rozmów Natasha Walker – autorka przełomowej pozycji The New Feminism i jedna z czołowych komentatorek brytyjskiej kultury – napisała szczerą, pełną pasji i wyjątkowo ważną książkę, która każe nam na nowo spojrzeć na współczesne dziewczyny i kobiety, na seksizm i kobiecość.

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Oficjalna recenzja
Aaaaa książek: 186

Lalka. Reaktywacja

W zachodnim, liberalnym i demokratycznym społeczeństwie rodzi się Dziewczynka. Ma już skompletowaną wyprawkę w kolorze różowym, a rodzina i przyjaciele przy każdej okazji obdarowują ją lalkami i słodkimi zwierzątkami. Wkrótce zaczyna chodzić do przedszkola, gdzie widzi, że chłopcy ubierają się na granatowo-szaro i bawią się innymi zabawkami. Czuje się Dziewczynką pełną gębą, dlatego, podobnie jak jej koleżanki, unika wszystkiego, co "chłopackie". Bawi się różowymi księżniczkami - śpiącymi, pięknymi, plastikowymi - czy syrenkami - pozbawionymi nóg i głosu.

Idzie do szkoły, ogląda filmy, słucha muzyki, czyta gazety i książki, buszuje w Internecie, patrzy na przydrożne billboardy. Widzi Kobietę, którą już niedługo się stanie. Kobieta ma gładką, płaską, nieludzką skórę. Ma również nieludzkie, ale dobrze znane dziewczynce kształty - takie jak lalka Barbie. Zawsze jest doskonale ubrana. Nieustannie robi zakupy. Dziewczynka widzi również intymność Kobiety. Jej piersi są napompowane, ciało całkowicie wydepilowane. Nosi niewygodne stringi i niezdrowe szpilki. Uczy się tańca na rurze. Jest wyzwolona, ma takie same prawa, jak mężczyźni, uprawia seks z kim chce. Akceptuje pornografię i prostytucję, ponieważ uważa, że to kwestia wolnego wyboru. Kobieta mało mówi o tym, czym się zajmuje w życiu, czy ma fajną pracę i dobre relacje z ludźmi. To, co pozwala jej zaistnieć w mediach, to świetny wygląd. Dziewczynka widzi, że jedyną przepustką do sukcesu jest uroda.

Czy obchodzi Cię los...

Czy obchodzi Cię los Dziewczynki? Jeśli tak, przeczytaj książkę Natashy Walter "Żywe lalki. Powrót seksizmu". Nie ma w niej żadnego feministycznego zacietrzewienia. Autorka nie krytykuje mężczyzn, nie walczy o parytety ani nie atakuje konserwatystów. To już nie ten etap. Po zakończeniu drugiej fali feminizmu wyłoniły się nowe problemy, których powagę rozważa. To problemy nie tylko kobiece, ale głęboko humanistyczne. Pornografia, prostytucja, uprzedmiotowienie ludzi prowadzi do uzależnień, głębokich problemów psychicznych, naraża na szwank wszelkie relacje, odziera z godności i człowieczeństwa. To wszystko dzieje się pod przykrywką wolnego wyboru.

Czy ktoś sądzi, że Dziewczynka we współczesnym społeczeństwie ma szanse na prawdziwie wolny i świadomy wybór? Czy wrzuca zdjęcia na Facebooka w samych majteczkach i prowokującej pozie dlatego, że kieruje nią głęboka potrzeba? Czy katuje swoje ciało, by zbliżyć je do ideału, bo tego naprawdę chce? Żyjąc w świecie pełnym stereotypów, młodzi ludzie tylko pozornie dokonują samodzielnych wyborów. Dotyczy to w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecam "Żywe lalki".
Anna Rycaj

Ewa | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Już po samym tytule wiedziałam, że to książka dla mnie :)

Bardzo irytuje mnie traktowanie kobiet jako istot mniej inteligentnych od mężczyzn, których rolę sprowadza się głównie do bycia ozdobą swoich partnerów. Przerażające jest to, że takie podejście do kobiet mają nie tylko starsi panowie przyzwyczajeni do tradycyjnego modelu rodziny, ale również młodzi mężczyźni, którzy stereotypowe myślenie na temat różnic pomiędzy przedstawicielami obydwu płci przekazują swoim dzieciom. Jeszcze bardziej zatrważające jest jednak to, że nierzadko to same kobiety, które chyba błędnie zrozumiały pojęcie "emancypacja", pozwalają na takie przedmiotowe traktowanie siebie, ograniczając swoje ambicje do zaprezentowania półnagiego ciała w klubie lub na portalu społecznościowym. Tym bardziej bulwersuje mnie to, co widać w sklepach z zabawkami - lalki Barbie, księżniczki, diademy i biżuteria, różowe żelazka, odkurzacze, akcesoria kuchenne itp. wychowujące dzieci od małego w przekonaniu, że właśnie to...

joly_fh | 2013-04-28
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Nie jestem feministką – odżegnuje się tak wiele kobiet, zapominając, iż to, że mogą dziś żyć tak, jak żyją, zawdzięczają 200-letniej walce kobiet o swoje prawa. Jest to smutne, zwłaszcza, że mimo postępu, jaki się dokonał w tej kwestii, nadal jest tak wiele rzeczy do zrobienia. Nadal kobiety są mniejszością w polityce, w biznesie, zarabiają mniej od mężczyzn, mają trudniej na rynku pracy. Problemy kobiet są marginalizowane: zajmijmy się czymś ważniejszym – mówią politycy-mężczyźni. To ciągle się dzieje, co więcej, jeśli się nad tym zastanowić, to jest gorzej, niż kilkadziesiąt lat temu! Dlaczego? Nadal kobietę postrzega się wyłącznie przez pryzmat seksu i atrakcyjności seksualnej, a dzięki wszechobecnym mediom nacisk na kobiety, aby odpowiadały jedynie słusznemu wizerunkowi jest o wiele większy, niż kiedyś. To główna teza książki brytyjskiej feministki Natashy Walter. Autorka pisze m.in. o klubach lap dance, o pornografii, o seksie, który stał się dzisiaj nowym bóstwem. Kiedyś...

Agafija | 2014-02-15

Bardzo ważna książka! Jej tematyka dotyczy nie tylko seksizmu względem kobiet, których uprzedmiotowienie w erze szeroko dostępnego internetu jest większe niż kiedykolwiek, dokładnie pokazuje też jak traktowani są mężczyźni jako bezmyślne wieczne napalone zwierzęta. Lektura obowiązkowa dla pewnej komisji, która realizuje swoje dziwne fantazje za cudze pieniądze a także dla niektórych dziennikarzy ślepo podążających za sensacją w mediach i przekazujących brednie tych pierwszych mieszając przy okazji w głowach ludziom niezagłębionych w tematyce naukowej zajmującej się płcią kulturową i biologiczną. Chociaż wątpię, że dotarłoby do nich jak wielką krzywdę wyrządzają wszystkim kobietom i mężczyznom każdej z orientacji seksualnej.

Dociekliwy_Kotek | 2013-03-15
Przeczytana: marzec 2013

Obowiązkowa dla wszystkich, którzy zachwycają się, jakie dowcipne, mądre i życiowe są wszystkie pseudo-naukowe książki wyjaśniające, dlaczego one gadają, a oni nie potrafią słuchać, dlaczego one nie potrafią czytać mapy, a oni nie lubią pytać i drogę - i święcie wierzą, że mózgi męskie i kobiece szalenie różnią się między sobą.

Pola | 2014-03-09

Wyzwolenie kobiet? Seksizm? Dyskryminacja? To chyba jakiś żart, prawda? Wiele osób, z którymi rozmawiam tak właśnie uważa. Kobiety mają prawa wyborcze, mogą studiować, mogą być posłankami, senatorkami etc. Nikt im nie broni. Skoro nie ma ich w Sejmie czy w Senacie - cóż, to ich wina, widocznie nie są zbyt dobre...

I przede wszystkim tym osobom polecam lekturę książki "Żywe lalki" brytyjskiej feministki i aktywistki na rzecz praw człowieka Natashy Walter. Autorka patrzy na współczesne kobiety i dziewczyny, na kobiecość i seksizm. Z rozmów, które przeprowadziła, oraz z badań, do których sięgnęła, wyłania się smutny, przykry obraz dzisiejszego społeczeństwa.

Problemem w dzisiejszym świecie jest nadmierne zseksualizowanie kultury. Walter podkreśla, że "zamiast dawać kobietom wolność i pełnię możliwości, wtłacza [ona] kobiecy sukces w wąskie ramy atrakcyjności seksualnej. Zwraca także uwagę na to, że dziś wolny wybór to tak naprawdę złudna pułapka. To kobiety żyją pod silną presją -...

Hadney | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

Bardzo interesująca i przyjemna w czytaniu książka,której głównymi tematami jest wyjaśnianie, że determinizm biologiczny nie ma takiego wielkiego znaczenia jaką mu się przypisuje we współczesnych czasach oraz seksualizacji kobiet od samego przyjścia ich na świat.
Przyznam, że jak byłam w księgarni to weszłam tam z zamiarem kupna kolejnego tomu swojej ulubionej powieści, ale ta książka tak mnie zaciekawiła, że stwierdziłam, że tamta pozycja sobie poczeka na mnie.

Polecam i życzę miłej lektury!

Julia | 2016-03-22

Czyta się jednym tchem. Odważna i dosadna ocena współczesnej kultury masowej, która wykorzystuje "kobiecość" do zwiększenia sprzedaży. Autorka rozprawia się z pseudonaukowymi mitami na temat rzekomo ewolucyjnych i biologicznych zadań obu płci, wskazując na społeczną hipokryzję w zakresie gender. Walter porusza też kwestię wymuszonego "wolnego wyboru" w kwestii kobiecej seksualności. Polecam.

| 2012-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Ciekawa i wartościowa książka, rzucająca światło na "wyzwolenie" kobiet.

lkjhgfd | 2014-08-30
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Czytając recenzje miałam nadzieję, że kupię głębszą analizę dzisiejszej kultury piękna. Niestety, pierwsza połowa mówiąca o dziewczynkach wciskanych w różowe ciuszki i dorosłych kobietach żyjących pod presją rozmiaru 0 jest płytka. Miałam wrażenie, że czytam jakiegoś księdza, który uargumentował swoje myśli rozmowami z osobami o najskrajniejszych przeżyciach. Wczesną inicjację seksualną i popularność seksu bez uczuć wśród kobiet autorka opisuje jako jednoznacznie złe tylko z powodu braku uczuć. Gdzieniegdzie doda zdanie o tym, że część kobiet może tego chcieć ale czuje się, że uważa, że są one ofiarami kultury. Nie jest to wiele lepsze od wyzywania ich od szmat. Dalej przechodzi do krytyki pornografii, opowiada tendencyjną historię człowieka od niej uzależnionego. Niestety, nie mówi o tym co zrobić żeby takie treści nie wpływały tak negatywnie na młodzież, tylko narzeka na przeerotyzowanie internetu. Brak tu głębszej analizy problemu.
Całą pierwszą połowę podsumowuje według mnie...

Zofia Karaszewska | 2014-11-09

O stereotypach, seksizmie i nierówność. Natasha Walter opisuje mechanizmy społeczne, które ograniczają wolne wybory kobiet i skutki obecności pornografii w głównym nurcie kultury.