Gwiazda Mohawka

83-7007-080-9
indianie
przygodowa
aliosza

"Pewno słyszałeś już o Indianach, czytałeś niejedną poświęconą im książkę, a może nawet obejrzałeś jakiś film, w którym występują. Wiesz więc, że żyli niegdyś na wielkich amerykańskich preriach, posiadali całe tabuny koni, polowali na bizony, często walczyli między sobą; nierzadko w obronie swej ziemi przeciwko białym"

źródło opisu: okładka książki

Robevil | 2014-11-29

Zaznaczona jako "chcę w prezencie", ponieważ jakaś świnia nieludzka pożyczyła i nie oddała. Wszyscy posiadający biblioteczki znają ten ból kiedy nie można odzyskać własnej książki.
Wracając do tematu -moim osobistym zdaniem najlepsza z książek Yackata-Oya,
dla wszystkich fanów literatury indiańskiej oraz tych, którzy zamierzają sięgnąć po raz pierwszy do tej tematyki.
Akcja oparta na młodych indiańskich młodzieńcach wyruszających na wyprawę, która okazuje się zdecydowanie bardziej obfitująca w wydarzenia, niż którykolwiek z nich mógłby założyć-dodatkowo całkiem zgrabnie wpleciony wątek miłosny.
Dla fanów tejże literatury ciężko jest znaleźć błedy merytoryczne dotyczac kultury, plemion, języków itp..
polecam
zdecydowanie na plus

| 2015-04-18
Na półkach: Przygoda, Ulubione, Przeczytane

Mój ukochany klasyk o Indianach. Czytałem jako chyba dwunastolatek, z wypiekami na twarzy i z walącym sercem. Indianie i ich zwyczaje, terminy indiańskie typu sunka-wakan (jak to brzmiało jak się 12 lat miało!), rytuał palenia fajki pokoju... Przy Gwiezdzie Mohawka zbladł nawet mit Karola Maya. Właśnie przez takie powieści chłopaki włazili w leszczynę i siali spustoszenie w poszukiwaniu nalepszego kija na łuk (który i tak nie strzelał jak trzeba, ale robiło go się własnymi rękami!). Polecam, Howgh! ;-)

Muhikons | 2012-01-16
Na półkach: A. Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Świetna. Dokładnie taka, jaka powinna być książka o tej tematyce. Egzotyczne zwyczaje Indian, bitwy, pościgi i porwania czynią z "Gwiazdy Mohawka" wyjątkowo ciekawą lekturę.

aliosza | 2010-11-13

Ciekawa książka, dobrze i szybko się czytało. Historia opowiedziana w sposób barwny i interesujący. Miło było poznać losy młodego Indianina, jego przygodach, nie pozbawionych niebezpieczeństw.

mexcoy87 | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, Indianie
Przeczytana: 01 czerwca 2013

książka nie przynudza, fajne przygody młodych Indian, książka młodzieżowa, polecam

DeVi | 2015-01-31
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Cóż to była za wspaniała przygoda!! Intryga, odwaga, chytrość, miłość, determinacja. Wszystko to we cudownej krainie rdzennych mieszkańców ameryki. Autor zasługuje na brawa, a tłumacz może być dumny ze swojej roboty.Lecz zacznijmy od początku!!!

Jaguar z ludu Mohawk jest w drodze do świętego miejsca gdzie ma wydłubać czerwony kamień na cybuch fajki pokoju. Podczas swojej podróży schodzi ze ścieżki, jednakże w jego planach nie było walki z potężnym zwierzęciem – jaguarem. Mając w ręku sztylet, a w sercu odwagę, powala wielkiego kota ratując młodą Shoamin. Dziewczyna łowiła ryby i ani trochę nie spodziewała się zagrożenia. W podzięce za ratunek zaprowadza młodzieńca do swojej wioski, lecz jak przykazuje prawo – nie wolno im ze sobą rozmawiać, ponieważ są z innego plemienia. Jako, że Jaguar wykazał się walecznością, odwagą i szacunkiem do Shaomin zaproszono go do wspólnego ogniska. Tam poznaje syna wodza – Sasay'ga – który również wyrusza w podróż do świętego miejsca. W trakcie...

Raven | 2014-12-30

Książkę czytałam wprawdzie kilka lat temu, ale uważam to tylko na plus. Skoro 14/15 latka przeczytała tę książkę i dobrze ją wspomina to tylko same plusy. Książka jest ciekawa i na prawdę godna polecenia.

Alicja | 2013-02-02

Jedna z tych książek, które ani przez chwilę nie pozwalają się nudzić. Wciąga i wywołuje wypieki na buzi :)

Cezary | 2016-02-09
Przeczytana: 1989 rok

Bardzo dobrze napisana książka o Indianach północnoamerykańskich. Przeczytałem swego czasu parę razy

pielgrzym | 2016-11-02