Gwiazda Mohawka

Glob
1986-01-01
1986-01-01
indianie

Jest to bardzo dobra rozrywka dla młodego czytelnika, który pragnie poznać kulturę Indian i ich zwyczaje. Dla mnie, już dorosłego osobnika, była przyjemną lekturą, bardzo odprężającą.

Książkę dostałem z imieniny lub urodziny mając około 10 lat....przeczytałem ją mając 13 lat nie wiem dlaczego z nudów chyba, nie było internetu:) i tak mnie pochłonęła że przeczytałem wszystko co było w bibliotece szkolnej oraz w księgarniach dotyczące Indian na początku lat 90-tych, jeden z piękniejszych okresów w życiu młodzieńczym!

,, Wieki temu", mam chyba 12 lat, siegam po tę książkę niemal ze strachem. Jest piękna. Twarda oprawa, poważna twarz starego indianina, jacyś indianie w łódce (jeszce nie znałem indianskiej nazwy),otwieram.... w środku przepiekna mapa, ktora jest tak cudowna, że oczu od niej oderwać nie mogę.
Moja piewrwsza książka,, o indianach".... Boże jak ona mnie pochłonęła! Potem przeczytałem wszystko w tym temacie co tylko zostało wydane. Jednak wracałem tylko(prawie) do tego tytułu. Ostatni raz przeczytana po raz któryś kilka miesięcy temu. Ciagne wzbudza emocje! Może już nie te, może teraz nawet znalazłbym w niej jakaś wadę, ale ciągle jest cudowna. Jak pierwsza miłość-nigdy nie przemija 😉
To powinna być lektura w podstawowce. Musisz to przeczytać!!!

Zdecydowanie najlepsza książka Yackta-Oya. Główny nurt stanowią przygody młodego Indianina, jego drogę do stania się wojownikiem. Autor wspaniale przybliża kulturę plemienia, krajobrazy.
Książka podobała się nawet mojej żonie, której takie tematy w ogóle nie interesują.

Jedna z lepszych książek przygodowych o tematyce indiańskiej jakie miałem w ręku. Śmiało może konkurować ze trylogią "Złoto Gór Czarnych" państwa Szklarskich. Świetnie napisana trudno doszukać się dzisiaj tak powszechnych błędów stylistycznych czy przesadnego nadęcia opisów. Wszystko jest proste, rzeczowe - takie by dotrzeć do najmłodszego odbiorcy. A jednocześnie nie stroni od trudnych tematów oraz trudnych jednak wstawek z języków ludów Północnej Ameryki.

Jeżeli ktoś lubi książki przygodowe, albo tematykę indiańską (tudzież jedno i drugie) to serdecznie polecam. Nawet jeżeli jesteście dorośli - nie zrażajcie się. Ja pierwszy raz przeczytałem ją jak miałem lat 10. Teraz mam 40 i nadal lubię po nią sięgać.

Bardzo dobrze napisana książka o Indianach północnoamerykańskich. Przeczytałem swego czasu parę razy

Cóż to była za wspaniała przygoda!! Intryga, odwaga, chytrość, miłość, determinacja. Wszystko to we cudownej krainie rdzennych mieszkańców ameryki. Autor zasługuje na brawa, a tłumacz może być dumny ze swojej roboty.Lecz zacznijmy od początku!!!

Jaguar z ludu Mohawk jest w drodze do świętego miejsca gdzie ma wydłubać czerwony kamień na cybuch fajki pokoju. Podczas swojej podróży schodzi ze ścieżki, jednakże w jego planach nie było walki z potężnym zwierzęciem – jaguarem. Mając w ręku sztylet, a w sercu odwagę, powala wielkiego kota ratując młodą Shoamin. Dziewczyna łowiła ryby i ani trochę nie spodziewała się zagrożenia. W podzięce za ratunek zaprowadza młodzieńca do swojej wioski, lecz jak przykazuje prawo – nie wolno im ze sobą rozmawiać, ponieważ są z innego plemienia. Jako, że Jaguar wykazał się walecznością, odwagą i szacunkiem do Shaomin zaproszono go do wspólnego ogniska. Tam poznaje syna wodza – Sasay'ga – który również wyrusza w podróż do świętego miejsca. W trakcie wyprawy napotykają na białych, którzy uknuli intrygę z plemieniem Pawnee. Porwą dziewczęta z innych wiosek po to by je sprzedać. Czy im się uda? Oj nie powiem!

Powieść jakiej w dzisiejszych czasach szukać z lupa przy oku! Czegoś tak wspaniałego trudno znaleźć. Gdyby Mickiewicz opisywał przyrodę jak autor Gwiazdy Mohawka, wtedy Pan Tadeusz byłby rozchwytywany przez młodzież. Czytając nie ma się pojęcia co stanie się za dwie, pięć, trzydzieści, sto stron! Historia Jaguara i Sasay'gi nie jest przewidywalna, jak większość dzisiejszych powieści. Ta lektura daje do myślenia, rozkręca szare komórki, daje wyobraźni pole do popisu. Cudowna bez dwóch zdań!

Język, którym jest napisana książka nie należy do najprostszych, ale daleko mu również do Tolkiena. Nie trzeba czytać po trzy razy jednego zdania by zrozumieć jego sens, ale obojętnie też się nie przejdzie

Podsumowując: Zakochałam się w tej książce i bije się w klatkę piersiową ,iż dopiero teraz po nią sięgnęłam. Wyobraźcie sobie ile lat ten skarb stał na półce!!

O wiele wiele wiecej na: http://recenzjedevi.blogspot.com/

Książkę czytałam wprawdzie kilka lat temu, ale uważam to tylko na plus. Skoro 14/15 latka przeczytała tę książkę i dobrze ją wspomina to tylko same plusy. Książka jest ciekawa i na prawdę godna polecenia.

Zaznaczona jako "chcę w prezencie", ponieważ jakaś świnia nieludzka pożyczyła i nie oddała. Wszyscy posiadający biblioteczki znają ten ból kiedy nie można odzyskać własnej książki.
Wracając do tematu -moim osobistym zdaniem najlepsza z książek Yackata-Oya,
dla wszystkich fanów literatury indiańskiej oraz tych, którzy zamierzają sięgnąć po raz pierwszy do tej tematyki.
Akcja oparta na młodych indiańskich młodzieńcach wyruszających na wyprawę, która okazuje się zdecydowanie bardziej obfitująca w wydarzenia, niż którykolwiek z nich mógłby założyć-dodatkowo całkiem zgrabnie wpleciony wątek miłosny.
Dla fanów tejże literatury ciężko jest znaleźć błedy merytoryczne dotyczac kultury, plemion, języków itp..
polecam
zdecydowanie na plus

Wracając do tematu -moim osobistym zdaniem najlepsza z książek Yackata-Oya,
Akcja...

książka nie przynudza, fajne przygody młodych Indian, książka młodzieżowa, polecam

• Literatura młodzieżowa
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Indianie
  • Westerny/Indianie/Pogranicze/Osadnicy
  • Ze strychu
  • Przygodowo - awanturnicza.

Dodaj cytat z książki Gwiazda Mohawka