Słońce Arizony
Siedmiorog

Karol Gordon i doktor Jan stają przed kolejnym wyzwaniem – na ich pomoc czekają Indianie z plemienia Nawaho, nękani przez bandę złoczyńców o tajemniczej nazwie „Słońce Arizony”. Arizona, rok 1883. Potworny upał. Czerwona, spękana z gorąca ziemia, potężne, zwaliste skały, olbrzymie kaktusy saguaro. Odludna mieścina Rainy Valley, z której mieszkańcy wypędzili szeryfa. Na tych pogrążonych w...

Arizona, rok 1883. Potworny upał. Czerwona, spękana z gorąca ziemia, potężne, zwaliste skały, olbrzymie kaktusy saguaro. Odludna mieścina Rainy Valley, z której mieszkańcy wypędzili szeryfa. Na tych pogrążonych w bezprawiu ziemiach grasuje banda bezwzględnych rabusiów o tajemniczej nazwie „Słońce Arizony”. Napada ona na miejscową ludność, podróżnych, którzy na swą zgubę zapuścili się w te strony, Indian z plemienia Nawaho.

Karol Gordon – słynny traper i przyjaciel czerwonoskórych, oraz doktor Jan wyruszają Indianom z pomocą i wdają się w nierówną walkę ze złoczyńcami ze „Słońca Arizony”. Kim jest tajemniczy przywódca bandytów? Czy Karol Gordon, doktor Jan, Nawahowie i Apacze zdołają rozbić bandę niosącą im zagładę? Czy odnajdą ukryte skarby „Słońca Arizony”?

Akcja kolejnej części przygodowego cyklu o Dzikim Zachodzie obfituje w walki z bandytami, pełne niebezpieczeństw pogonie, zasadzki, porwania i uwięzienia. Wciąga czytelnika w wir pełnych grozy wydarzeń i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

źródło opisu: https://siedmiorog.pl/slonce-arizony.html

źródło okładki: https://siedmiorog.pl/slonce-arizony.html

sola255 | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe

Tak się dziwnie złożyło ,że w mojej dziecięcej bibliotece znajdowało sie więcej takich właśnie książek .Wernic, Szklarski , Bahdaj, Sath-okh,James Fenimore Cooper.No jakos miałam chłopięce upodobania literackie ze szczególnym naciskiem na tematykę Indian Ameryki Pn .Mogłam z pamięci recytować nazwy plemion ,rejony zamieszkania , a nawet niektóre słowa w narzeczach:-)Takie skrzywienie!Nie mówię ,że nie czytałam Małej księzniczki czy Pipi , ale przy wyborze zawsze wygrywał Dziki Zachód. Dzięki temu odkrywałam też rejony Ameryki szczególnie Północnej i problemy mniejszości narodowych. Wernica polecałabym kazdemu do czytania .Przygoda , tematyka westernowa , sensacja , bandyci, Indianie, szryfowie .Dużo prawdziwsze realia niż u Karola Maya , bo poparte autentycznymi badaniami, podróżami.Nie wiem dlaczego dziś jest niepopularny? A może tylko mnie sie tak wydaje?W każdym razie jak chciałam zachęcic syna do lektury tak jakos dziwnie na mnie popatrzył , a córka mówiła :mamo ty jesteś...

Przemysław Zyra | 2014-12-01
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 2007 rok

Nic mi nie mówiło nazwisko autora książki, gdy odnalazłem ją na strychu u babci. Ale zapach starych stron mnie przekonał i wybrałem się w niesamowitą podróż do stanów. Książka lepsza od wielu głośno promowanych książek dla młodzieży.

Galfryd | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

W Arizonie mnożą się napady uzbrojonych band - na dyliżansy, pociągi, również na Indian Navajo. Rząd USA, celem uspokojenia gotowych do wzięcia sprawy we własne ręce (i wszczęcia walk z białymi) Indian, wysyła jako swego emisariusza Karola Gordona. Z Gordonem wyrusza oczywiście Doktor Jan...
Na miejscu sprawa okazuje się jeszcze poważniejsza, niż z Waszyngtonu. Wszystkie napady to dzieło jednej, wielkiej bandy - organizacji pod nazwą "Słońce Arizony", z ambicjami wręcz politycznymi.
Wraz z bohaterami do walki włączają się przyjaźni Navajowie, Meksykanie, uczciwy szeryf i znany już z innych części cyklu poszukiwacz, Piotr Carr
Jedna z najciekawszych części westernowego cyklu Wernica, z wartko płynącą, nie zbaczającą na manowce akcją, pełną pogoni, podchodów, i twistów fabularnych (chyba najzabawniejszy to dwaj półkrwi Polacy jako Indianie Navajo :-).
Zakończenie jasno zapowiada kontynuację opowieści.

Mam wrażenie, że Wiesław Wernic to autor, który obecnie jest zupełnie nieznany wśród młodszego czytelnika. Jego książki nie są wznawiane, a w dobie Harry'ego Potter'a, Zmierzchu i tym podobnych, te stare, pożółkłe książeczki leżące na półce u ojca, czy dziadka na pierwszy rzut oka nie mają nic do zaoferowania. Nic bardziej mylnego!

Krótką recenzję postanowiłem napisać przy "Słońcu Arizony" bo była to pierwsza książka Wernica, którą za dzieciaka dostałem od mojego ojca. Pamiętam, że od pierwszych stron byłem totalnie urzeczony. Czytając poszczególne tomy udajemy się w różne zakątki Stanów i za sprawą niesamowitych przygód doktora Jana i Karola Gordona poznajemy bardzo wiele aspektów życia na Dzikim Zachodzie - od traperstwa, poprzez polowanie, wydobycie złota, przepędzanie bydła, zwyczaje Indian, aż po napady na banki. Książki napisane są łatwym językiem, czyta się je szybko i przyjemnie. Fabuła jest ciekawa i nie nuży.

Jedyne co może stanowić problem to właśnie stylistyka...

Yrr | 2016-06-08

Kolejna książka, która ukształtowała obraz mojego dzieciństwa. Po przeczytaniu wszystkich książek Maya w bibliotece, trafiłem na tę pozycję z dzikiego zachodu. Początkowo sceptyczny, dałem się wciągnąć w tę kolejną przygodę dzikiego zachodu. Jako dorosły nie wracam już do tamtych książek, żeby nie popsuć sobie wspomnianego obrazu.

Wernic okazała się lepszym pisarzem niż May i nie do końca rozumiem, czemu w Polsce nie był bardziej popularny od tego drugiego.

Wracając do książki, to jest to typowa przygoda na dzikim zachodzie dla lubiących szybką akcje, twardych bohaterów i czasami ich niesamowite możliwości. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom takich opowieści. Jest też w niej intryga, ale nie wiem na ile się ona dzisiaj broni i czy widziana oczami dorosłego, doświadczonego czytelnika nadal się obroni.

Oczytany | 2018-07-05
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Drugą książką Wiesława Wernica, jaką w ostatnim czasie miałem przyjemność przeczytać była „Słońce Arizony”.

Wiesław Wernic urodził się 28 lutego 1906 roku w Warszawie. W 1936 roku ukończył Szkołę Główną Handlową, ale jeszcze w liceum wraz ze szkolnymi kolegami, między innymi Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, założył grupę literacką „Kwadryga”, której członkowie tworzyli czasopismo o tej samej nazwie. Po studiach pracował w Polskiej Agencji Telegraficznej. W 1933 na łamach czasopisma „Kurier Poranny” ukazała się jego pierwsza książka – była to krótka powieść detektywistyczna zatytułowana „Daleka przygoda”. Podczas wojny Wernic był zaangażowany w działalność konspiracyjną oraz redakcję prasy podziemnej. Po wojnie pracował jako dziennikarz prasowy i radiowy – najpierw, jako kierownik działu miejskiego w dzienniku „Rzeczpospolita”, od 1951 roku w Polskim Radiu, a następnie – między 1951 a 1973 rokiem – w „Tygodniku Demokratycznym”, gdzie pisał liczne artykuły, między innymi na temat...

wasilewicz | 2014-11-26

Mając 10-12 lat zaczytywałem się w Hannie Ożogowskiej, później przyszedł czas na bardziej "męską ;-) literaturę- Wernic przez kilka lat był u mnie na absolutnym szczycie, a "Słońce Arizony" zapierało dech w piersi...

Marcin K | 2013-03-02
Przeczytana: styczeń 2013

Bardzo dobra książka. Idealna dla osób, którzy nie przepadają za kilkustronowymi opisami.

ROB | 2017-03-26

fajna powieść przygodowa w scenerii dzikiego zachodu dobra lektura dla młodzieży i do podróży :)

darocz | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Jak wszystkie...świetna.Teraz przypominam ja sobie po raz kolejny😊