rozwiń zwiń

Notatki z podziemia. Gracz

Okładka książki Notatki z podziemia. Gracz
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Puls Seria: Z dzieł Fiodora Dostojewskiego klasyka
klasyka
Gabriel Karski, Władysław Broniewski
nowele literatura rosyjska Dostojewski

Za Notatki

Za Notatki

Ilość błędów i literówek pozbawiła mnie całej przyjemności czytania.

Ilość błędów i literówek pozbawiła mnie całej przyjemności czytania.

(tylko notatki)

(tylko notatki)

Oceniam tutaj tylko Notatki.
Mocna pozycja i punkt przełomowy w twórczości Dostojewskiego; zwrot w kierunku przeklętych problemów. Człowiek z podziemia sprzeciwia się utopijności pomysłu Czernyszewskiego postulując bezsensowną wolność człowieczą. Ostatecznie pokazuje też upadek wyalienowanego indywidualisty-anarchisty w duchu Stirnera.

Powieść nie jest wybitna literacko (jak na inne dzieła Dostojewskiego) ale jest to pozycja istotna. Pokazuje rosyjską polemikę z zachodnimi ideami XIX wieku.

Oceniam tutaj tylko Notatki.

Powieść nie jest wybitna literacko...

Nie ukrywam, że jak dla mnie jedna z najlepszych pozycji Dostojewskiego. O tak wyostrzonym, a zarazem wiernym portrecie psychologicznym człowieka, Freud mógłby jedynie marzyć... Książka zarazem tak głęboka filozoficznie. Na kilkudziesięciu stronach Dostojewski kreśli to, co np. takiemu Szestow owi w jego "Ateny czy Jerozolima" zajęło stron kilkaset😉 chodzi zwłaszcza o kwestię wolności człowieka, jego prawo do "kaprysu" i stosunek do tzw. praw natury, rzekomo wiecznie niezmiennych i obojętnych względem człowieka. Książka ze wszech miar godna polecenia, przeczytania. Wiadomo, Biesy, Bracia Karamazow itd, to klasyka. Dla mnie jednak przygoda z Dostojewskim winna zacząć się właśnie od tego krótkiego opowiadania. Moc

9 za Notatki z podziemia

9 za Notatki z podziemia

Książka polecona mi przez J. . Nazwałbym ją bardziej "Notatkami hejtera" niż "... z podziemia". Ciekawe studium całkowicie rozstrojonego emocjonalnie mężczyzny, których to nie raz, nie dwa napotykałem na swojej drodze w życiu. Rzecz bardzo wiarygodna, ale przy tym nie porywająca.

Warto przeczytać, chociażby w celu zapoznania się z przedstawionym przez Dostojewkskiego problemem uzależnienia od hazardu. Główny bohater "The gambler", jest przedstawiony jako wzorowy przykład osoby uzależnionej od gier hazardowych. Widzimy jak działa mechanizm sprawiający, że machina uzależnienia napędza się per se. Poza tym, interesujące jest również - odwiecznie obecne w literaturze - zobrazowanie nigdy nie przestających intrygować relacji towarzyskich, w których jak w zwierciadle stajemy się świadkami uniwersalnych ludzkich problemów.

"Notes from the Underground", jest to książka zgoła innego rodzaju. Osobiście odbierałem ją jako bardzo depresyjną, a jednocześnie skłaniającą do refleksji egzystencjalnych. Pobudzające ciekawość są szczególnie dylematy głównego bohatera, który wybierając pomiędzy życiem w nędzy a życiem w kłamstwie postanawia, jednak wybrać to pierwsze. Niezwykle przejmujące, jest również to, że główny bohater spisuje swoje wspomnienia po spędzeniu dwudziestu lat w tytułowym podziemiu".

Notatki to zbiór wspomnień głównego bohatera, które każdy z nas ma, a które wolałby wymazać z pamięci. Moje ulubione cytaty:

"człowiek rozumny po prostu nie może na serio kimś się stać, kimś staje się jedynie głupiec. A jakże, człowiek rozumny w dziewiętnastym stuleciu powinien i ma obowiązek moralny być istotą przeważnie bez charakteru; natomiast człowiek z charakterem, czynny - istotą przede wszystkim ograniczoną. "

"[...]No i w istocie teraz już sam sobie zadaję czcze pytanie: co lepsze - tanie szczęście czy wzniosłe cierpienie? Ano, proszę: co lepsze?"

"[...] w powieści trzeba bohatera, tutaj zaś rozmyślnie skupiono wszystkie cechy charakteryzujące antybohatera, a najgorsze, że wszystko to wywrze arcyprzykre wrażenie, ponieważ wszyscy odwykliśmy od życia, wszyscy kulejemy, każdy więcej albo mniej. Odwykliśmy nawet tak bardzo, że niekiedy prawdziwe „żywe życie" wywołuje w nas jakąś odrazę,toteż nie możemy znieść, kiedy nam o nim przypominają. Doszliśmy przecież nawet do tego, że prawdziwe „żywe życie" uważamy prawie za mozół, niemal za ciężką służbę, i wszyscy jesteśmy zgodni, że lepiej według książki."

Zabieram się za recenzję po dłuższym czasie od przeczytania Notatek, teraz czytam jakieś współczesne gówno i tęsknie... Jest mi siebie szkoda, że nie czytam teraz Dostojewskiego, Hłaski, Łysiaka.

Najlepszym streszczeniem tego arcydzieła są słowa bohatera tej książki: "nikt nie jest podobny do mnie, ani ja do nikogo. ,,Ja jestem jeden a oni to wszyscy''- stwierdziłem w zadumie."
Trzeba zaznaczyć, że napisał ją młody, świeży Dostojewski, który już znał swoją drogę, wiedział o czym będzie pisać a głównego bohatera Notatek znajdziemy w jego najwybitniejszych dziełach, jako Raskolnikowa, postać Marzyciela ("Białe Noce"), Wierchowieńskiego.

Każdy kto lubi Dostojewskiego musi ją przeczytać, a jak nie lubi to też niech czyta, bo polubi.
Jeśli jesteś zepsutym, wstrętnym gnojkiem to radocha będzie podwójna. Polecam, bo jakże by inaczej.