GórFanka. Na szczytach Himalajów

Wydawnictwo: Annapurna
978-83-61968-02-3
góry, Himalaje
okruszek

To już druga część wspomnień naszej czołowej alpinistki (pod ogólnym tytułem GórFanka). Tym razem opisuje wyprawy na najwyższe himalajskie szczyty: Mount Everest, Lhotse i Makalu. Książka ta powstała na bazie wywiadu, w którym autorka przedstawia w bardzo osobisty i szczery sposób swoje górskie przeżycia. Dzięki temu, a także dzięki bogatej szacie graficznej (ponad 300 barwnych fotografii) możemy przenieść się choć na chwilę w niedostępny świat himalajskich olbrzymów. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

miki24gr | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Zakończyłam czytanie dwóch pierwszych tomów Górfanki w chwili, gdy za oknem całkiem mroźno..., więc muszę przyznać, że lektura tym bardziej mnie rozgrzała!! ;). Anna Czerwińska w bardzo skromny, a zarazem plastyczny i barwny sposób opowiada o swoich górskich eskapadach. Miałam wrażenie, że sama w nich uczestniczę, a duża ilość pięknych zdjęć odczucie to potęgowała. Niezwykły humor, dystans do siebie i dynamika relacji sprawiają, że książki pochłania się błyskawicznie!! Po raz kolejny taki kompletny górski laik jak ja otwiera szeroko oczy ze zdumienia i podziwu dla ogromnej pasji i poświęcenia ludzi gór. Polecam!!

okruszek | 2010-10-27
Przeczytana: 10 marca 2010

Kolejna pozycja o górach. Ta moim zdaniem jest ciekawszymm jezykiem napisana niz "Dosięgnąć Everestu". A fabuła to oczywiście bardzo podobna.

Teraz możemy poczytać o wejściach na Everest (2000), Lhotse (2001) i Makalu (2006). Z Everestem wiąże się wspomnienie ciężkiego odwrotu do bazy po ataku szczytowym. W erze komercyjnych wypraw w Himalaje, po lekturze książki Martyny Wojciechowskiej "Przesunąć horyzont". Przy okazji opisu wejścia na Lhotse (i w ogóle po lekturze całej książki Anny Czerwińskiej) niezwykle przyjaźnie wspominam postać Dariusza Załuskiego, wysokogórskiego filmowca pozostającego w cieniu innych himalaistów. Czerwińska opisuje m.in. jego zachowanie, gdy schodząc ze szczytu Lhotse, uratował życie młodemu brytyjskiemu wspinaczowi. Wiele ciepłych słów poświęconych jest Darkowi, w przeciwieństwie do kilku innych ludzi gór (w stosunku do tych, którzy jej zdaniem na to zasługują, Czerwińska nie stosuje taryfy ulgowej).
Jednak najbardziej sugestywne z całej książki jest...

arbuzowa | 2012-04-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Góry
Przeczytana: styczeń 2012

Konkretna Babka z Pani Ani! Pisze świetnie! Szczerze, autentycznie, często wesoło i z "jajem". Wielkim atutem książki są liczne zdjęcia, które podkreślają klimat opisywanych sytuacji. Bardzo przyjemna lektura, którą się chłonie.

MirekC | 2015-05-26
Przeczytana: 25 maja 2015

Książka przedstawia relacje z podboju przez Panią Annę Czerwińską trzech himalajskich szczytów: Mt. Everest, Lhotse i Makalu. Pani Anna jawi mi się jako twardzielka gotowa do przekraczania kolejnych granic. Co ważne – również jako osoba, która potrafi zrezygnować. Język, w jakim główna autorka opowiada o swoich przeżyciach nie jest upudrowany. Nie znalazłem w nim frapujących fraz, wykwintnych metafor. Jest to raczej rzetelny opis faktów i emocji, które towarzyszyły Pani Annie w trakcie górskich zmagań. Książka ta nie jest jakoś szczególnie wybitna, natomiast osiągnięcia Pani Anny – zdecydowanie tak.

Jarosław Jastrzębski | 2014-03-25
Przeczytana: 16 lutego 2014

Czytając górskie opowieści Pani Anny Czerwińskiej, nie potrzeba za bardzo wysilać wyobraźni, aby przenieść się w Himalaje i wraz z nią przeżywać niezwykłe - niekiedy bardzo dramatyczne - wydarzenia. GórFanaka na szczytach Himalajów to kolejna, wyśmienita porcja relacji tym razem z wypraw na Mount Everest, Lhotse i Makalu. Gorąco polecam :)

krochet | 2015-02-04

kiedy czytam serię Gór Fanki czuję jakbym sama zdobywała te szczyty. Pani Czerwińska w łatwo przyswajalny sposób opowiada o pięknej pasji, jaką są góry :-)

jarek | 2011-09-25
Przeczytana: luty 2010

Bardzo swobodny styl Pani Czerwińskiej sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Liczne fotografie są kolejnym atutem.

koemata | 2013-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podziwiam
Przeczytana: 2009 rok

Świetna książka o górach

iwonad | 2011-02-16

ciekawie opisane przygody w górach. Ja też jestem po lekturze książki Martyny Wojciechowskiej, też czytam i słyszę co nieco o tym co dzieje się obecnie podczas takich komercyjnych wypraw i rzeczywiście, w książce Anny Czerwińskiej można dowiedzieć się jak wyglądało to jeszcze w czasach, kiedy nie było takiego boomu na wchodzenie na Everest chyba(a weszła na szczyt w 2000 roku!), jednak nie chcę moralizować, że kiedyś było inaczej i lepiej, a tego co robią współcześni wspinacze nie należy uznawać za osiągniecie - np. Martynę Wojciechowską też darzę ogromnym szacunkiem. Jednak Anan Czerwinska daje co nieco porównania tego co jest teraz z tym co było kiedyś, ale także wiem , że to nie wszystko, grunt posłuchać tych, którzy uprawiali wspinaczkę wysokoorską w czasach, kiedy trzeba było zarabiać na wyprawę malując kominy i miesiącami starać się o pozwolenie na wyjazd np. w Himalaje z komunistycznej Polski.
Wg. druga najciekawsze rzecz z tej książki to osobisty styl i humor autorki -...

asikp_1 | 2014-02-16

sięgnęłam po tę pozycję z czystej ciekawości. Nie zawiodłam się. Jest to książka napisana ze swoistym poczuciem chumoru. Plus również z uwagi na bardzo dużo fantastycznych zdjęć z wypraw. Polecam miłośnikom gór ponieważ czyta się ją bardzo szybko.