Kresy kresów. Stanisławów

978-83-244-0077-5
historia, Kresy, Stanisławów
historia
Łukasz Kuć

Tadeusz Olszański tym razem powraca do swoich korzeni, czyli trzeciego po Krakowie i Lwowie miasta Galicji Stanisławowa. Tygla wielu kultur o pasjonującej historii, dziś zapomnianego, z wytartą ze współczesnych map nazwą. Stanisławów założyli w XVII wieku Potoccy, czyniąc zeń stolicę Podkarpacia i Pokucia. Świat przyjazny żyjącym obok siebie przez stulecia Polakom i Rusinom, Żydom i Ormianom, Hucułom i Węgrom. W czasie II wojny światowej ten ośrodek najlepszych tradycji Rzeczypospolitej spotkał tragiczny los wywózki na Sybir oraz zagłada ludności polskiej i żydowskiej, dokonywana najpierw przez NKWD, a następnie przez Gestapo oraz bandy UPA. Stanisławów mimo wyniszczających doświadczeń pozostał miastem o bogatej historii i ciągle polskim rodowodzie. Dzięki unikatowej, autorskiej perspektywie tragiczne i nieznane dotąd wydarzenia, a jednocześnie wspomnienia szeroko obudowane faktografią, czyta się jak sensacyjną powieść. Losy osobiste zaś oraz najbliższych przyjaciół stają się kluczem do zrozumienia współczesnych stosunków między tak bliskimi niegdyś sąsiadami.

Anna | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Stanisławów - miasto wojewódzkie na wschodnich ziemiach przedwojennej Polski, miasto o bogatej historii i tradycji, pięknej i nowoczesnej architekturze, wielokulturowe, w którym żyli obok siebie, spokojnie i bez waśni, Polacy, Rusini, Żydzi, Ormianie, Rumuni, Huculi a także Węgrzy, miasto założone w XVII w. przez rodzinę Potockich, gdzie wychowało się i wykształciło wielu znamienitych Polaków, a które podczas II wojny światowej spotkał taki sam tragiczny los, jak większość miast, miasteczek i wsi na Kresach Wschodnich.

Ta książka to powrót do przeszłości jej autora - Tadeusza Olszańskiego, syna tamtejszego lekarza i Węgierki, który się w Stanisławowie urodził, wychował i spędził dzieciństwo do grudnia 1943 roku, kiedy musiał wraz z rodzicami uciekać na Węgry przed represjami władzy radzieckiej; to obrazy zapamiętanych miejsc, ulic, ludzi, zdarzeń, to opowieść o historii miasta, ale także jego okolic, w których bywał przed wojną; to wspomnienia dramatycznych losów polskich rodzin...

| 2014-06-24
Przeczytana: lipiec 2013

Czytałam, mając w pamięci opowiadania bliskiej osoby, urodzonej przed wojną w Stanisławowie. O tolerancji dla wielokulturowości, o ludzkiej serdeczności i gościnności, o szkolnych przyjaźniach pomiędzy dziećmi różnych narodowości i wyznań, o pięknie tamtejszej natury. Ale także o okrucieństwach okupantów i niegodziwości niektórych osób będących przed wojną czyimiś sąsiadami, a podczas okupacji katami.
O sprawach tragicznych wiadomo także z innych opracowań, natomiast te dobre wspomnienia wydawały mi się nieświadomym idealizowaniem dzieciństwa.
Okazuje się jednak, że Autor pamięta to miejsce i ten czas tak samo. Zapewne inaczej czyta się tego rodzaju książkę, gdy miejsca, ludzie i fakty nie są całkiem abstrakcyjne, jednak takie nieformalne spotkanie z codzienną historią przez pryzmat osobistych wspomnień Autora powinno być interesujące także dla osób bez korzeni kresowych.

Magdalena | 2012-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2012

Kresy Kresów Stanisławów Tadeusz Olszański

Tadeusz Olszański opowiedział w swej pracy: Kresy Kresów Stanisławów historię swojej rodziny oraz małej ojczyzny, jaką było dla niego miasto swych narodzin – Stanisławów. Wspomniał, że założycielami osady zostali Potoccy. Ze smutkiem jednak poinformował Czytelnika, że jego miejscowość już nie istnieje... Przynajmniej nie pod taką nazwą, ponieważ w 1962 roku na polecenie Nikity Chruszczowa zostało przemianowane na Iwano-Frankiwsk. Stwierdził, że nowa nazwa była dziwna nie tylko dla Polaków, ale również dla mieszkańców innych narodowości np. Ukraińców.
Dodatkowymi atutami wspomnianej pozycji jest wspaniała twarda oprawa ze stylizowaną obwolutą, o którą zadbało wydawnictwo Iskry. Czytelnik może również w czasie lektury oglądać zdjęcia zamieszczone w publikacji przez autora.
Olszański snuje w swej opowieści wspomnienia o bliskich mu osobach. Przywołuje z pamięci postać ojca chrzestnego...

Adam | 2013-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Dla wszystkich zainteresowanych historią Kresów. Zajmująca opowieść o mieście dzieciństwa, które z barwnej krainy, prawdziwej mozaiki kultur staje się miejscem tragicznym. Autor ma niezwykłą pamięć do szczegółów, ale też umiejętność oddania atmosfery. W książce mamy też sportretowaną całą plejadę ciekawych ludzi. Tadeusz Olszański to ojciec sympatycznego dziennikarza Michała Olszańskiego.

Komaga | 2016-06-21
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Każdy ma swoją historię, ale nie każdy potrafi tak zajmująco opowiadać. Interesująca historia nie tyle rodziny co polskiego, przedwojennego, kosmopolitycznego miasta Stanisławów, założonego przez Andrzeja Potockiego a który teraz należy do Ukrainy i nazywa się Iwano-Frankiwsk...

Zbigniew | 2013-09-25
Przeczytana: 28 lipca 2015