Obce miasto. Wrocław 1945 i potem

Die fremde Stadt: Breslau 1945
978-83-60544-07-5
historia
fck

Fascynująca historia powojennego Wrocławia. W 1945 roku to największe niemieckie miasto na wschód od Berlina znalazło się w granicach administracyjnych nowej Polski. Niemcy zostali wypędzeni, na ich miejsce przybyli Polacy, wśród których znajdowali się liczni wypędzeni z polskich Kresów Wschodnich. Dla większości nowych osadników Wrocław na długo pozostał obcym miastem. To co w polityce sprowadzało się do pociągnięcia zaledwie jednej kreski, tutaj okazało się dramatycznym przełomem, którego przezwyciężenie do dziś definiuje życie tego miasta.

książek: 2090
beata | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Zanim skończyłam czytać tę książkę, jej objętość podwoiła się za sprawą wklejanych przeze mnie karteczek samoprzylepnych. Tak już mam, że gdy czytam książkę, lubię mieć pod ręką bloczek z karteczkami, by, gdy napotkam coś ciekawego, wymagającego przemyślenia, sprawdzenia bądź zanotowania, zaznaczyć dany fragment. Zwykle po skończonym dniu czytelniczym, albo po zakończeniu rozdziału robiłam „porządek” z karteczkami. W przypadku tej książki było inaczej: ciekawość dalszej treści nie pozwoliła mi na porządkowanie karteczek, nie mogłam się od niej oderwać. Z pewnością wrócę do tej książki niejeden raz.

To nieco przetworzona wersja pracy doktorskiej autora, niemieckiego historyka i slawisty, którą obronił w czerwcu 2002 roku. Autor starał się rzetelnie i obiektywnie przedstawić tragiczny koniec niemieckiego Wrocławia i trudne dziesięciolecia powojennej polskości tego miasta. Czy mu się udało? A któż to może ocenić? Zwłaszcza dziś, będąc świadkami sporów i kłótni dotyczących...

dziwnakacha | 2010-09-03
Przeczytana: 02 września 2010

Jestem wrocławianką, więc ta książka jest dla mnie szczególna.
Wiele zdarzeń opisanych w książce znałam z opowieści moich dziadków, którzy przybyli do Wrocławia w 1945 roku. Książka napisana w bardzo przystępny sposób, okraszona unikatowymi fotografiami i wspomnieniami ludzi, którzy trafili po wojnie do tego ' obcego miasta '. Mogę powiedzieć, że czytałam książkę w której opisane są losy mojej rodziny. Czytając mogłam wyjść na miasto i oglądać większość tego co opisano w tej publikacji, poczuć klimat Wrocławia.
Bez znajomości historii tego miasta, ten klimat nie jest taki wyrazisty.

Anna Koniec | 2015-08-21
Na półkach: Ulubione, Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2015

W swojej kategorii to książka na maksymalnie wysoką note. Nie znaczy to, że jest to książka dla każdego - nie jest łatwa, to fakt. Ale jest wspaniale dokładna, rzetelna, w miarę obiektywna (choc o zupełną obiektywność autora nie posądzam).

Obowiązkowa lektura każdego, dla kogo Wrocław to nie tylko miejsce zamieszkania. I dla tych, którym bliska jest tematyka "ziem odzyskanych".

Dla wielu będzie to powtórka z historii, bo wiele rzeczy się wie z tego czy innego źródła. Ale ile jest w tej książce rzeczy nie powszechnie wiadomych, informacji oryginalnych, cytatów z dzienników świeżo upieczonych wrocławian, odkrywczych zestawień faktów! Warto spędzić czas nad tą pozycją. To czas zyskany, nie stracony.

UWAGA: trudno potem patrzeć na miasto tak samo. widzi się więcej.

bjan | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Nigdy nie sięgałem zbyt często po tego rodzaju literaturę, więc nie wiem jak "Obce miasto" wypada na tle innych książek historycznych, ale sądzę, że wyczerpująco i przystępnie zarazem omawia ten niesamowity, a jednak mało znany rozdział w dziejach Wrocławia, jakim były jego powojenne dzieje.

Temat jest świeży i być może newralgiczny, ale autor wydaje się przedstawiać go dość obiektywnie. Innymi słowy wszystkim dramatis personae - Niemcom, Polakom i Sowietom - dostaje się po trochę, a równocześnie Thum skutecznie zniechęca do świętego oburzenia, ciągle zwracając uwagę na specyficzny kontekst dziejowy, w jakim opisywane zaszłości miały miejsce.

A co się tu takiego działo? Ano mieliśmy tu, w miejscu kwietnącej dziś metropolii, istny dziki zachód. Przesiedlenia, podpalenia, szaber, czarny rynek, demontaże, a przede wszystkim wszechobecne poczucie obcości - i to wszystko wcale nie tak dawno. Dlatego każdy Wrocławianin powinien zapoznać się z tą pozycją. A po jej przeczytaniu żaden...

Sabała | 2013-07-22
Przeczytana: 2011 rok

Wybitne, historyczne opracowanie dziejów Wrocławia - miasta, które po tragicznych wydarzeniach czasów Festung Breslau przypadło Polsce. Praca bardzo obiektywna(autor jest niemieckim historykiem młodego pokolenia), zaopatrzona w liczne ilustracje i mapki, co przy tej tematyce jest wręcz niezbędne. Kolejny krok na drodze do mądrej historyzacji trudnego problemu jakim były wydarzenia na tych ziemiach(Ziemiach Odzyskanych) po 1945 roku.Pozycja obowiązkowa dla każdego Wrocławianina, a polecana dla pozostałych. Czyta się niczym powieść, dzięki bardzo dobrej, trzymającej w napięciu narracji.

Joanna Miller | 2015-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Taką właśnie książkę o historii Wrocławia chciałam przeczytać jako rodowita Wrocławianka. Kocham to miasto, a ta książka pokazuje jak długą drogę tak naprawdę trudnej miłości musiał przejść Wrocław, żeby stać się takim miastem jak jest obecnie.

Polecam wszystkim, którzy interesują się historią miasta, można się z niej dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych rzeczy i podzielam pogląd, który został przedstawiony w jednej z recenzji. Po przeczytaniu zupełnie inaczej patrzy się na to miasto i jego zabytki. Dodam tylko, że zupełnie inaczej zaczęłam też patrzeć na inne miasta i zdałam sobie sprawę, że porównywanie Krakowa czy Warszawy do stolicy Dolnego Śląska, jest krzywdzące, bo każde z nich to zupełnie inna wspaniała historia.

Fille | 2016-03-18
Przeczytana: 16 marca 2016

Fascynująca książka, rewelacyjnie napisana. Widać że autor poświęcił sporo czasu i sięgnął do wielu źródeł. Na podstawie tej książki zrobił doktorat i widać, że solidnie się do niego przygotował.
Mnóstwo szczegółów i wrażeń, które składają się na obraz niespotykanego zjawiska jakim była wymiana ludności na Dolnym Śląsku. Do tego mechanizmy polityczne plus manipulacje i zacieranie historii po to, by udowadniać tylko i wyłącznie piastowski rodowód Wrocławia i umniejszyć znaczenie czasów, kiedy należał do Rzeszy. Dla wrocławian pozycja obowiązkowa.

satyneta | 2012-11-11
Przeczytana: 2012 rok

Nostalgiczna podróż do przeszłości, do miejsc, których już nie ma oraz zabytków, które „przetrwały setki lat rządów niemieckich po to, aby zniszczyła je polska ręka”.

szimus | 2016-06-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Bardzo kompleksowa, napisana prosto i przejrzyście z równą uwagą podchodząca do każdej z narodowości zamieszkującej powojenny Wrocław.

Łukasz | 2012-01-22
Przeczytana: 2011 rok

Mimo, że nie pochodzę z Wrocławia, to tymczasowo w nim mieszkam (studiuję). Po ujrzeniu w księgarni i przeczytaniu opisu na okładce książka mnie zainteresowała. Powojenna historia miasta opisana przez niemca... Zapowiadało się dość kontrowersyjnie. Jednak... Nie wyszło. Autor popełnił kawał dobrej roboty. Pomimo ogromu informacji książka nie przytłacza, czyta się ją bardzo dobrze. Tylko powrót do obecnej rzeczywistości jest jakiś taki... Dziwny.